"To nie jest specyfika muzułmańska. To możliwość degradacji każdej religii, jeśli przetwarza się ją w ideologię. Człowiek, który przeżywa wiarę, jako osobiste spotkanie z Bogiem, nie sięga po karabin. Bóg, którego poznajemy, tak jak naucza chrześcijaństwo, islam czy judaizm, to Bóg miłosierdzia" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków bisku Grzegorz Ryś.

Dzień islamu w Kościele Katolickim to także dobra okazja, by rozmawiać o uchodźcach na płaszczyźnie religijnej. "Nie możemy uprawiać w Kościele dyskursu politycznego. Rozmowę trzeba przenosić na poziom refleksji wychodzącej z tego, co Bóg objawił nam w Chrystusie. A Bóg mówił: byłem przybyszem, przyjęliście mnie" - dodaje biskup Ryś. 

"Problem relacji chrześcijańsko-muzułmańskich wczoraj i dziś" będzie też tematem wykładu ks. dr. Stanisława Grodzia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Początek o 16.30 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II przy Franciszkańskiej 1. Organizatorami Dnia Islamu w Krakowie są: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP2, duszpasterstwo ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz Ojcowie Franciszkanie.

 

(Anna Łoś/ew)