Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Drugi dzień protestu głodowego w małopolskim kuratorium

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2019.03.26 13:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:33 )
Troje nauczycieli z oświatowej Solidarności kontynuuje we wtorek protest głodowy podjęty w poniedziałek w południe w siedzibie Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie. W budynku trwa także akcja okupacyjna z udziałem kilkunastu osób.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Strajk głodowy nauczycieli

Trzy osoby, które zdecydowały się na wzięcie udziału w głodówce, przebywają w osobnej sali, gdzie mają rozłożone materace. Zapewniono im m.in. opiekę medyczną. Protestujący deklarują, że głodówka – podobnie jak cały protest – potrwa, dopóki rząd nie podejmie decyzji poprawiających sytuację w oświacie. Zapewniają, że są w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Jedna z protestujących Ewa Sroka, nauczycielka języka angielskiego z Olkusza oceniła, że poniedziałkowa decyzja o przełożeniu rozmów między przedstawicielami rządu i związków zawodowych na 1 kwietnia, przebywających w kuratorium „trochę rozczarowała”.

„Byliśmy przygotowani mentalnie do tego, żeby ten strajk trochę potrwał, ale nie ukrywam, że mieliśmy też głęboką nadzieję, że ktoś jednak pochyli się nad tym, że ktoś naraża swoje zdrowie i podejmuje tak drastyczną sytuację, jaką jest protest głodowy” - powiedziała PAP nauczycielka.

„Dopóki nam wystarczy sił będziemy tutaj protestować i czekać na rozwiązanie sytuacji” - dodała.

Według niej, w proteście głodowym uczestniczą trzy osoby, choć chętnych było więcej. „Chętni wciąż są więc nie wykluczamy, że jak ktoś się bardzo uprze, to dołączy do nas” - oceniła Sroka.

Wtorek jest szesnastym dniem okupacji, którą nauczyciele związani z Solidarnością prowadzą w budynku Kuratorium Oświaty w Krakowie. Protest ma charakter rotacyjny – jego uczestnicy zmieniają się. Jak zapowiedziano, będzie on trwał nadal, niezależnie od rozpoczętego protestu głodowego. Nauczycielska "S" domaga się m.in. skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

„Nam nie chodzi tylko o pieniądze. Chcemy też poprawy wizerunku nauczyciela, bo to nie idzie w dobrą stronę. Mamy też postulaty merytoryczne, w tym skrócenia ścieżki awansu zawodowego, która została naprawdę wydłużona do granic możliwości” - zaznaczyła głodująca w Krakowie.

Jednocześnie z protestem okupacyjnym w Krakowie Solidarność pracowników oświaty przeprowadza procedury sporu zbiorowego w placówkach, w których działają organizacje związkowe "S".

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Według związkowców strona rządowa nie przedstawiła podczas spotkania żadnych nowych propozycji. Wicepremier Beata Szydło poinformowała zaś, że rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będą kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia. Zapewniła, że rząd jest otwarty na dialog.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię