|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Helclów ma pawilon dla artystów

Ponad 50 pokojów, sale do rehabilitacji i sale terapeutyczne, jadalnie i biblioteka - to wszystko na ponad 4 tysiącach metrów kwadratowych. Oficjalnie otwarto nowy pawilon Domu Pomocy Społecznej przy ul. Helclów w Krakowie. Placówka ma już ponad 300 podopiecznych. Dzięki nowej inwestycji, przyjmie dodatkowo 75 osób.

Posłuchaj, co mówi Józefa Grodecka – dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Helclów

Fot. M. Lasyk

"To nie jest ani część prywatna, ani NFZ - bo została sfinansowana prawie w całości przez miasto. Miasto za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będzie kierowało beneficjentów do całego Domu. Przybędą nowe miejsca ludziom, którzy potrzebują pomocy" - mówi Józefa Grodecka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Helclów.

Budowa pawilonu trwała dwa lata. Obiekt ma 4 tys. m kw. Są w nim trzy jadalnie z kuchniami i zmywalniami, trzy łazienki przystosowane do kąpieli osób leżących, dyżurki pielęgniarskie, pomieszczenia do terapii i wypoczynku, kuchenki i pralnie dla mieszkańców, dwie sale do rehabilitacji, w tym neurologicznej, pokój do masażu, garaże w przyziemiu budynku oraz magazyny i pomieszczenia socjalne, a także szatnie dla pracowników. W otoczeniu budynku powstały chodniki, drogi, plac manewrowy dla straży pożarnej i oświetlenie. W kolejnym etapie mają zostać wykonane wjazd pożarowy z alei Słowackiego, boisko do gry w bule i pole do minigolfa.

Nowy pawilon Domu jest przeznaczony dla osób wymagających całodobowej opieki. DPS zapewnia wyżywienie, udziela pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i pielęgnacji oraz załatwianiu spraw osobistych.

Koszt budowy to ponad 15 mln zł. Pół miliona zł przekazał Zenon Hajduga – związany z teatrem dobroczyńca. Za działalność charytatywną prezydent Krakowa wręczył mu w czwartek odznakę Honoris Gratia. Jacek Majchrowski podkreślił, że Zenon Hajduga wpierał wraz ze świętej pamięci żoną Barbarą ważne inwestycje społeczne nie tylko w Krakowie, ale i w innych miejscach w Polsce.


 

Dom przy ul. Helclów organizuje i w miarę możliwości zapewnia transport na wizyty lekarskie. Mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie i porady psychologiczne. DPS zapewnia również rehabilitację ruchową, w tym przyłóżkową w ramach indywidulanych programów rehabilitacji leczniczej.

Mieszkańcy Domu mogą korzystać z biblioteki i różnych form terapii zajęciowej, w tym muzykoterapii, warsztatów rękodzieła artystycznego, pracowni plastycznej, kącika szachowego i gier logicznych, kącika prasowego, kulinarnego oraz klubu filmowego.

Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej im. Helclów wynosi prawie 5,4 tys. zł. W mieście funkcjonuje w sumie 16 DPS-ów, w których jest prawie 2100 miejsc.   

 

 

(Dominika Kossakowska/PAP/ew)

0%
100%