Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dokładnie sto lat temu pierwsza linia tramwajowa połączyła Kraków z Podgórzem

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2017.02.20 12:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:10 )
20 lutego 1917 roku tramwaj linii numer 3 przejechał przez Most Trzeci, czyli znany nam most Powstańców Śląskich, w stronę dzisiejszego placu Bohaterów Getta i dalej ulicą Limanowskiego w kierunku rynku Podgórskiego.

Fot. NAC

Posłuchaj materiału przygotowanego przez Joannę Orszulak
Zatłoczone krakowskie tramwaje - archiwalne zdjęcia

"W tym wagonie był zachowany podział na dwie klasy: pierwsza klasa z miękkimi skórzanymi siedziskami, a druga klasa z twardymi drewnianymi ławkami. Taki podział funkcjonował do 1919 roku. Potem zostały tramwaje jednoklasowe, z drewnianymi ławkami. W obsłudze wagonu były dwie osoby: motorniczy i konduktor, który sprzedawał bilety. Motorniczy przez cały dzień swojej pracy musiał stać" - mówił Iwo Wachowicz z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Tramwaje woziły pasażerów z miasta Krakowa do przyłączonej niespełna dwa lata wcześniej nowej dzielnicy Podgórze. "Pokonując most od strony Krakowa, tramwaj skręcał w lewo, w dzisiejszą ulicę Lwowską. A następnie tzw. kryształem, mocnym łukiem skręcał w prawo, aby przejechać całą ulicę Limanowskiego i Kalwaryjską. Ale zanim dojechał do Kalwaryjskiej, w roku 1917 kończył kurs w rynku Podgórskim" - opowiada reporterce Radia Kraków Jacek Kołodziej z MPK w Krakowie.  

Tramwaj mógł pomieścić wtedy maksymalnie 54 pasażerów. Początkowo nowa linia tramwajowa miała powstać już w 1911 roku. Przeszkodą okazała się jednak powódź. Budowany wówczas most, po którym miał jeździć skład, uległ zniszczeniu.

 

O pierwszej linii tramwajowej, która połączyła Kraków z Podgórzem mówiliśmy też w "Magazynie Familijnym". SPRAWDŹ

 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię