"Będziemy się przyglądać potokom pasażerskim, zmierzającym do nowej siedziby szpitala. Duża liczba pasażerów będzie dla nas sygnałem, że musimy jeszcze poszerzyć ofertę przewozową w tamto miejsce i zrobimy to” - powiedział w środę PAP Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Od poniedziałku 25 listopada linie autobusowe nr 144 (z Prądnika Białego) i 163 (z os. Piastów) mają mieć kursy dłuższe o ulice Kostaneckiego i Jakubowskiego. Autobusy te pojadą jak dotychczas do przystanku „Prokocim Szpital” przy ul. Wielickiej, skąd będą skręcać w ulice prowadzące do szpitala - ulice Kostaneckiego i Jakubowskiego. Spod szpitala wracać będą na ulicę Wielicką i po obecnej trasie pojadą do pętli „Rżąka”.

Przystanek przy szpitalu nosił będzie nazwę „Szpital Uniwersytecki/Instytut Pediatrii” (teraz przystanek ten nazywa się jeszcze „Instytut Pediatrii” - PAP), a znajdujący się w pobliżu przystanek „Dom Spokojnej Starości” zmieni nazwę na „Miejskie Centrum Opieki”.

Nowe trasy będą obowiązywać w obu kierunkach, we wszystkie dni tygodnia. Częstotliwości kursowania obu linii pozostanie bez zmian.

Obecnie do nowej siedziby szpitala kursuje linia 183 (trasa ze Złocienia do Prokocimia) i 314 – linia aglomeracyjna uruchomiona 12 listopada z Wieliczki na os. Podwawelskie.

Sebastian Kowal pytany o zapowiadane plany miasta wydłużenia torowiska na ul. Wielickiej do nowej siedziby szpitala odpowiedział, że takie plany i wstępne koncepcje są, jednak jest to „kwestia lat, dalekiej przyszłości”. Plany te – według pracownika Zarząd Transportu Publicznego – są uzależnione od finansów, a budowa 2 km torowiska z pętlą to koszt minimum 25 mln zł.

Dodał, że dla pasażerów jadących z centrum do szpitala opcją jest też dojazd z przesiadką - tramwajem z centrum miasta do ul. Wielickiej, gdzie można się przesiąść na autobusy bezpośrednio kursujące pod szpital.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie rozpoczął działalność w nowej siedzibie – od poniedziałku do środy trwała przeprowadzka pierwszych dziewięciu oddziałów i stacji dializ.

Jak dotąd szpital funkcjonował w centrum miasta, głównie przy ul. Kopernika – tu oddziały i poradnie były rozproszone w różnych budynkach i przy różnych ulicach.

W nowej siedzibie w Prokocimiu jednostki szpitalne działać będą w jednym miejscu, co ma być dużym udogodnieniem dla pacjentów.

Budowa nowej siedziby szpitala trwała trzy lata (oprócz tego jeden rok zajęło przygotowanie projektu placówki) i kosztowała 255 mln zł. Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób. W 2018 r. hospitalizowano tam ponad 80 tys. osób, udzielono ponad pół miliona porad ambulatoryjnych.

 

 

(PAP/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.