Do Krakowa docierają najważniejsze części synchrotronu
Czwartek, 4 września 2014, 07:14
A
A
A
Do Krakowa docierają najważniejsze części synchrotronu
Kraków może stać się naukową stolicą Polski. Do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego docierają najważniejsze części urządzenia, które od przyszłego roku będzie służyło naukowcom z całej Polski. Synchrotron elektromagnetyczny to najnowocześniejsze urządzenie, które wytwarzając promieniowanie elektromagnetyczne, pozwala zajrzeć w głąb materii.
Posłuchaj kierownika administracyjnego projektu, Michała Młynarczyka
Schemat synchrotronu
synchrotron
3 ZDJĘCIA
Do tej pory badacze korzystali z podobnych urządzeń w Niemczech lub Szwecji. Od kwietnia przyszłego roku będą mogli pracować w Krakowie. Maszyna będzie wytwarzać promieniowanie potrzebne naukowcom do prowadzenia badań z zakresu wielu dziedzin, m.in. biologii, fizyki i medycyny. Specjalne komisje już oceniają aplikacje naukowców. Prof. Marek Stankiewicz, dyrektor Narodowego Centrum, nie przewiduje, aby za prowadzenie badań były pobierane opłaty.
- Uzyskaliśmy zapewnienie z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, że działanie synchrotronu i jego rozwój będzie finansowany z centralnych funduszy ministerstwa - podkreśla profesor Stankiewicz.
Narodowe Centrum Promieniowania jest otwarte na współpracę ze szkołami naszego regionu. Po zakończeniu budowy urządzenia, dzieci wraz z nauczycielami fizyki, będą mogły zwiedzać ośrodek badawczy. Budynek powstał w taki sposób, aby nikt nie był narażony na działanie szkodliwego promieniowania. Synchrotron, który powstanie w Krakowie będzie jedynym w Polsce i jednym z kilku w Europie.