|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dawna siedziba Radia Kraków znalazła w końcu właściciela. Będą apartamenty i SPA

Pałac Tarnowskich przy ul. Szlak, który przez ostatnie kilkanaście lat popadał w ruinę, stał się własnością jednego z funduszy inwestycyjnych. Nowy, prywatny właściciel rozpoczął właśnie przebudowę obiektu.

Posłuchaj rozmowy Grzegorza Krzywaka z dr Michałem Wiśniewskim z Instytutu Architektury

fot: G. Krzywak

- Bardzo dobrze. To totalna ruina. Mam nadzieję, że doprowadzą go do takiego stanu jak za swoich czasów, kiedy powstał - mówią krakowianie. "Jest inwestor, który chce rozpocząć prace. Będą tam sale dydaktyczne, sala konferencyjna. W podziemiach będzie obiekt gastronomiczny, biblioteka. Jest informacja, że ma tam być też SPA, część apartamentowa" - dodaje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

O szczegóły nowej inwestycji, chcieliśmy zapytać samego dewelopera, jednak jak na razie nie zgodził się na rozmowę. Na jego stronie internetowej czytamy, że dzięki nowemu właścicielowi budynek "ma szansę odzyskać swój dawny blask i pałacowy charakter". Nie ma jednak wzmianki o planowanej funkcji. 

fot: G. Krzywak

- To bardzo bogaty program inwestycyjny dla niedużego budynku – mówi dr Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury – Ciekaw jestem, co będzie najważniejszą jego częścią. Biorąc pod uwagę, jak ostatnio rozwija się Kraków i jakiego rodzaju inwestycje są realizowane, można przypuszczać, że powstaną tu apartamenty i SPA. To dobrze, że pojawia się nowa wizja tego miejsca, mam jednak wątpliwości, czy taka właśnie wizja powinna być tam realizowana. Lepszym kierunkiem była by szkoła wyższa, o której mówiło się w ostatnich latach. Tym bardziej, że w pobliżu jest kampus PK i była by szansa na efekt synergii.

- Turystyka w Krakowie dotarła już do kresu rozwoju i powoli zaczyna stanowić zagrożenie – podkreśla dr Wiśniewski - Symptomem tego zjawiska mogą być wspomniane apartamenty w tym budynku. Najbardziej ten trend widać na przykładzie budynku PKO przy ul. Wielopole – wielki publiczny gmach związany od początku z funkcją bankową zmieni się w hotel. Te same wątpliwości mam w stosunku do siedziby Banku Rolnego przy Dunajewskiego czy Poczty Głównej. A w budynku Dworca Głównego mamy wystawę klocków. Kraków powoli dopada tzw. „syndrom wenecki”. W Wenecji kiedyś żyło ćwierć miliona ludzi, teraz może ze czterdzieści tysięcy. Jeśli Kraków ma iść tą drogą, to trzeba się zastanowić, czy to dobry kierunek.

Pałac Tarnowskich przy ul. Szlak przez blisko 50 lat był siedzibą Radia Kraków. Funkcję te pełnił do 1998 roku i od tamtego czasu był zajmowany głównie przez okolicznych bezdomnych. 

 

 

Grzegorz Krzywak/ko/wm

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/ko)

58%
42%