Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Dama z gronostajem" i hotel Cracovia atrakcją Nocy Muzeów w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2017.05.19 22:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:42 )
Jest pierwsze podsumowanie krakowskiej Nocy Muzeów. Tylko Muzeum Narodowe odwiedziło ponad 34 tysiące osób. Ponad pięć tysięcy zwiedziło galerię w Sukiennicach. "Damę z gronostajem" Leonarda, wystawianą w gmachu głównym muzeum, obejrzało 4700 osób. Dużym zainteresowaniem cieszył się też dawny hotel Cracovia. Wnętrza budynku i pierwszą w nim ekspozycję obejrzało ponad 3,5 tysiąca osób!

fot: Marek Lasyk

Noc Muzeów w Krakowie

Wernisaż „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci odbył się w MNK w czwartek wieczorem. Dla zwiedzających obraz jest dostępny od piątku. By zobaczyć słynne dzieło włoskiego malarza zainteresowani – Polacy oraz turyści zagraniczni – przychodzili od rana przed gmach muzeum. Grupa Japończyków, by zobaczyć obraz, przyszła dwie godziny przed otwarciem sali wystawowej.

"Tylko w pierwszym dniu (do godz. 18) Damę z gronostajem odwiedziło ok. 1 tys. osób" – powiedział PAP w czasie inauguracji Nocy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Betlej. Według jego szacunków podczas Nocy Muzeów liczba ta nieporównywalnie wzrośnie – w czasie Nocy Muzeów kolejka chętnych, by ujrzeć obraz, sięgała wiele metrów, aż do skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów. Dokładne dane nt. frekwencji podczas Nocy MNK poda, po dokonaniu szacunków (wchodzących do gmachu nie jest łatwo policzyć, wstęp mają także osoby bez biletów i specjalnych monet).

Naprzeciwko Muzeum Narodowego w Noc Muzeów ustawiały się kolejki do dawnego hotelu Cracovia. Krakowianie i turyści po raz pierwszy od wielu lat mogli wejść do budynku.

"To dla nas wyjątkowa noc, bo na potrzeby ekspozycji muzealnej otwieramy hotel Cracovia, który przecież przez wiele ostatnich lat stał pusty. Od dziś do 4 czerwca będzie można oglądać pierwszą ekspozycję w historii budynku" – mówił wicedyrektor MNK Andrzej Szczerski.

Na wystawie czasowej "Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory" pokazano ceramikę polską z lat 60., manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka. Na odrębnej ekspozycji można zapoznać się z pomysłami ponad 200 studentów i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii - prezentowane koncepcje są efektem warsztatów prowadzonych przez sławnego architekta hiszpańskiego Fernando Menisa.

Atrakcją samą w sobie - zwróciła uwagę dyrekcja MNK - jest możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z marmurowym holem ozdobionym tzw. "złotą mozaiką", dekoracją ułożoną ze złoconych płytek ceramicznych projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem „Miasta" zaprojektowanym przez Helenę i Romana Hussarskich.

Hotel Cracovia, zbudowany w latach 60. XX w. według projektu Witolda Cęckiewicza, stoi opuszczony od 2011 r. W grudniu 2016 r. Skarb Państwa odkupił budynek od spółki Echo Investment, tym samym właścicielem obiektu stało się Muzeum Narodowe w Krakowie. W kolejnych latach w budynku ma powstać muzeum architektury i designu.

W 14. edycji Nocy Muzeów w Krakowie udział wzięło 28 instytucji (wraz z oddziałami – ok. 50 obiektów). W tym roku, poza hotelem Cracovia, pierwszy raz w Nocy uczestniczył krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Witrażu. Większość placówek miała być otwarta od 19 do 1 godz.

Rok temu w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 tys. zwiedzających.

 

RK,PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię