|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czernichów: przybywa mieszkańców, przybywa ścieków, a oczyszczalni grozi zamknięcie

Przybywa mieszkańców. Przybywa ścieków. Oczyszczalnia się nie rozbudowuje... i przybywa kar. Chodzi o podkrakowską gminę Czernichów. Miejscowa oczyszczalnia ścieków nie radzi sobie z ilością zanieczyszczeń. Co gorsza, nie radzi sobie od kilku lat. Teraz - z powodu nie spełniania norm - ciąży nad nią widmo zamknięcia. Czy to rozwiąże problem? Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że na nową oczyszczalnię gmina nie ma pieniędzy.

Posłuchaj materiału Teresy Gut

Autor: Zygmunt Put Zetpe0202 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons

Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Ryszard Listwan już nie przebiera w słowach. „Sytuacja jest fatalna. Problem jest taki, że gmina się rozwija, przybywa ścieków, a oczyszczalnia nie zwiększyła swoich mocy przerobowych” – mówi.

Cierpliwość dawno stracili też mieszkańcy: „Przed oczyszczalnią rzeka jest czyściutka, tak do drogi. A od oczyszczalni już piana. Tak śmierdzi z wieczora i z rana… A w ciągu dnia to już się przyzwyczajamy” – usłyszała reporterka Radia Kraków.

Zastępca wójta bije się w pierś. „Dla mnie to też jest problem. Tak samo jak i dla mieszkańców gminy i wójta” – przyznaje Maciej Gędłek, ale już w drugim zdaniu usprawiedliwia sytuację... brakiem pieniędzy. „W budżecie mamy zabezpieczone 300 tys. złotych, ale wartość całej inwestycji sięga 12 mln” – dodaje zastępca wójta.

I bez unijnej dotacji lub wsparcia Funduszy Norweskich gminie nie uda się wyremontować oczyszczalni. Problem w tym, że na tym wszystkim cierpi środowisko, a skutki tej sytuacji dotykają nas wszystkich. „Pozanieczyszczane są wody w całym szerokim dorzeczu” – zwraca uwagę Ryszard Listwan. Czyli także Wisła - alarmuje WIOŚ.

A o tym, co wypływa z oczyszczalni można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są to ścieki oczyszczone. „To są typowe ścieki komunalne. Jeśli biologiczne zapotrzebowanie tlenu, czyli ilość tych reduktorów jest rzędu 400, a dopuszczalna norma to 25, to mamy do czynienia z 20-krotnym przekroczeniem” – tłumaczy Ryszard Listwan.

WIOŚ przekazał wyniki ostatniego raportu Wodom Polskim. Instytucja – jak mówi jej rzeczniczka Magdalena Gala – rozważa cofnięcie dla oczyszczalni pozwoleń na działanie. „My przeanalizujemy te wyniki badań. Jeżeli okaże się, że oczyszczalnia nie dotrzymuje warunków dotyczących jakości wprowadzanych ścieków do potoku Rudno, to oczywiście będziemy się zastanawiać nad cofnięciem tegoż pozwolenia wodno-prawnego” – mówi Gala.

WIOŚ od 2014 roku nałożył na gminę łącznie ok. 135 tys. złotych kar. Jeśli Wody Polskie cofną pozwolenie – kolejne kary są tylko kwestią czasu.

Gmina zakłada jednak optymistyczny scenariusz, że w tym roku uda się rozpisać przetarg na przebudowę oczyszczalni. Ale nawet jeśli tak się stanie, to prace potrwają kilka lat i zmodernizowana oczyszczalnia zacznie działać dopiero w 2022 roku.

 

 

(Teresa Gut/ew)

33%
67%