Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Bez komunikacyjnego trzęsienia ziemi. Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miasta

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.10.18 09:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:00 )
O 16:00 rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa w sprawie komunikacyjnego paraliżu miasta. Radni pytali prezydenta Jacka Majchrowskiego o przyczynę ogromnych korków, które opanowały Kraków na początku października. Na nadzwyczajnej sesji pojawili się także miejscy aktywiści. Posiedzenie poprzedziło spotkanie prezydenta z dyrektorami ZIKiT-u.

fot: Marek Lasyk

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa w sprawie komunikacyjnego paraliżu miasta

Zanim rozpoczęła się sesja prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z dyrekcją ZIKiT-u odpowiedzialnego za organizację remontów i wysłuchał ich wersji przyczyn paraliżu komunikacyjnego.

Tuż po rozpoczęciu sesji prezydent przeprosił wszystkich, których utrudnienia dotknęły. Wyjaśnił jednak, że prace przy modernizacji ulic, linii kolejowych i tramwajowych są konieczne: „Musimy dostosowywać się do tego, co robi PKP. Nie ma innego wyjścia. Remonty ulic można wprowadzić w określonej porze roku stąd ich kumulacja. Istnieje konflikt między kierowcami, a pieszymi, rowerzystami itp. Trzeba zawrzeć kompromis. Przepraszam wszystkich za utrudnienia, ale one jeszcze będą trwały. Nie da się robić remontów bez utrudnień”.

Dyrekcja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oddała się do dyspozycji prezydenta. Czy ten przyjmie dymisję, dowiemy się najwcześniej 19 października. Prezydent dodał, że rozważa zmianę w strukturze ZIKiT-u i stworzenie oddzielnych działów: Zarządu Dróg i Zarządu Transportu, tak aby była lepsza koordynacja w czasie prowadzenia miejskich inwestycji.

Co ciekawe, radni, którzy byli pomysłodawcami sesji, uważają, że głowy w ZIKiT nie powinny polecieć.

- Nie jest problemem kwiestia pracowników – mówi Michał Drewnicki z PiS – Bo według prawa to prezydent miasta jest osobą odpowiedzialną. Priorytetem jest to, żeby nie powtórzyła się sytuacja, gdy mieszkańcy przez wiele godzin stali w korkach w samochodach lub na przystankach. Naszym zadaniem jest dopilnowanie, by prezydent w końcu wykon

- Ta sesja nie została zwołana, aby kogokolwiek grillować - dodaje Aleksander Miszalski radny miejski Platformy Obywatelskiej – Ale żeby poznać przyczyny i merytorycznie o nich porozmawiać.

Sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek radnych PiS. Chcieli oni, żeby prezydent wytłumaczył powody komunikacyjnego paraliżu miasta, do którego doszło na początku października i wyjaśnił, jak zamierza dalej prowadzić politykę transportową w Krakowie.

Wskutek kumulacji remontów i inwestycji prowadzonych przez jednostki miejskie, kolej i prywatnych inwestorów część ulic była i wciąż jest zamknięta dla ruchu kołowego. Z największymi utrudnieniami kierowcy musieli zmierzyć się 3 października – gigantyczne korki utworzyły się wówczas zwłaszcza w okolicach Ronda Grzegórzeckiego.

Mieszkańcy miasta przyszli na sesję z transparentami: "Dość samowoli ZIKiTu", "Jacku Majchrowski. Krakowianie +dziękują Ci+ za paraliż miasta".

Prezydent Majchrowski mówił, że codziennie po Krakowie jeździ ok. 800 tys. samochodów. Tymczasem przepustowość jednej z najważniejszych miejskich arterii al. Trzech Wieszczów wynosi 2 tys. samochodów na godzinę.

"Stawiamy na komunikację zbiorową: na zakup najnowocześniejszego w kraju taboru i rozwój sieci tramwajowej – od 2007 wybudowaliśmy 16 km torów, kolejnych 18 km jest w procedowaniu lub w budowie" – mówił Jacek Majchrowski. "Drugim rozwiązaniem jest Szybka Kolej Aglomeracyjna. Ja się bardzo cieszę się z tego, że linie kolejowe i przystanki są budowane w takim tempie, w jaki są. My musimy się dostosować do tego. To jest projekt nie tylko krakowski" – podkreślił.

Zaznaczył, że remonty dróg ze względu na warunki pogodowe mogą być robione tylko w określonym czasie, a dodatkowym elementem wpływającym na ich termin są przetargi często przeciągające się z powodu odwołań składanych przez startujące w nich firmy.

Prezydent Krakowa mówił, że istnieje konflikt między grupą kierowców a pieszymi, rowerzystami i użytkownikami komunikacji zbiorowej. "Nie da się wypośrodkować tego tak, jak by się chciało. Zawsze trzeba zawrzeć pewien kompromis, który z reguły ma to do siebie, że obie strony są z niego niezadowolone" – powiedział Majchrowski.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że utrudnienia są i przez pewien czas będą" – mówił. "Chciałem przeprosić wszystkich, których to dotyka za te wszystkie utrudnienia. One jeszcze będą istniały" – podkreślił.

Radny PiS Michał Drewnicki mówił, że październikowy paraliż Krakowa pokazał wiele zaniedbań ze strony prezydenta. "Po pierwsze według ustawy to prezydent miasta odpowiada za organizację ruchu w mieście i ponosi odpowiedzialność w sytuacji, gdy kilkadziesiąt remontów ulic powoduje paraliż miasta. Nie zgadzamy się na zrzucanie odpowiedzialności za swoje zaniedbania na różne osoby czy instytucje, w szczególności na mieszkańców Krakowa" – mówił Drewnicki. "Odnosimy wrażenie, że prezydent przestał panować nad sytuacją w mieście, jeśli chodzi o transport" – dodał.

Zwrócił uwagę, że na początku października – gdy jak co roku w Krakowie ruch w związku z przyjazdem studentów jest większy - nawet autobusy stały w korkach na buspasach. "Październikowy paraliż miasta tylko uwidocznił problemy i opóźnienia w realizacji polityki transportowej w Krakowie" – mówił Drewnicki. "Patrząc po skutkach nie ma w mieście nikogo, kto odpowiada za koordynację wszystkich remontów i inwestycji" – podkreślił.

Szef klubu radnych PO Andrzej Hawranek wskazał, że utrudnienia w mieście nie są winą wyłącznie miasta, ale konsekwencją remontów linii kolejowych prowadzonych przez spółki PKP. Apelował, by radni PiS w sprawie ich przyśpieszenia i lepszej organizacji wystąpili do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Hawranek dodał, że PiS głosowało przeciwko budżetowi miasta na 2017 r., w którym zapisano pieniądze na budowę parkingów park and ride czy ścieżki rowerowe. "Pora uderzyć się w pierś i nie mówić z mównicy, że popieramy to wszystko, jeśli równocześnie nie chcemy na to zapewnić pieniędzy" – mówił radny PO.

Radny Rafał Komarewicz z "prezydenckiego" klubu "Przyjazny Kraków" podkreślił, że część ulic w mieście została zamknięta na wniosek PKP. "Pan prezydent przeprosił mieszkańców. Wziął na siebie odpowiedzialność. (…) Pan prezydent przeprowadzi ocenę pracy dyrektorów ZIKiT i jeśli będzie taka potrzeba wyciągnie konsekwencje personalne. Tak zachowują się menedżerowie" – mówił Komarewicz.

Według radnego PO Jakuba Koska sesja została zwołana na rok przed wyborami, bo PiS chce mieć własnego prezydenta. "Gdyby chodziło o dobro mieszkańców, byłby telefon do ministra Adamczyka" – mówił Kosek. "Ewidentnie jest to ustawka polityczna" – ocenił. "Ani krzykiem ani sesją nie rozpędzimy korków w Krakowie" – mówił jego klubowy kolega Wojciech Krzysztonek. Dodał, że szansę na to daje tylko regularna praca na rzecz miasta i uchwalanie w budżecie miasta pieniędzy ma inwestycje, a PiS budżetu nie poparł. "To, co uprawiacie, to jest szabrownictwo polityczne" – zarzucił PiS.

Radny Łukasz Słoniowski z PiS proponował, by Jacek Majchrowski choć raz w tygodniu podróżował tramwajem, a Mirosław Gilarski (PiS) w swoim wystąpieniu podkreślał, że im mniej zadań ma ZIKiT, tym gorzej je realizuje.

Wielu radnych ze wszystkich klubów zwracało uwagę na problem koordynacji remontów i inwestycji. Dyrektor ZIKiT Andrzej Mikołajewski mówił, że to nie gminne zadania inwestycyjne przyczyniły się do paraliżu miasta 3 października. "Prawdą jest, że te inwestycje kolejowe tak bardzo potrzebne Krakowowi mocno determinują komunikację w mieście" – mówił Mikołajewski. Podkreślił, że ZIKiT nie ma wpływu na tempo prac prowadzonych przez prywatnych inwestorów. Dodał, że z pokorą przyjmuje wszystkie uwagi.


 

 

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak, Joanna Orszulak/PAP/ko/wm)


Pliki

download
.docx (17 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię