Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co krakowianie zyskają po wybudowaniu spalarni śmieci?

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2015.04.24 05:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:58 )
Krakowska spalarnia śmieci będzie nie tylko niszczyć śmieci, ale też... produkować. Dzięki nowoczesnym technologiom w wyniku spalania odpadów powstaną prąd i ciepło. "Obrazowo można powiedzieć, że wytworzymy tyle prądu, ile potrzeba na roczne zasilenie sieci tramwajowej. A ciepło mogłoby zasilić 10% zapotrzebowania krakowian" - mówi Monika Kupnicka z Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Czy to oznacza, że krakowian czeka obniżka rachunków albo... darmowe przejazdy tramwajami? Niestety, nie jest to takie proste.

Fot. P. Krawczyk/krakow.pl

Posłuchaj co mówi Grzegorz Ostrzołek, wiceprezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego
Krakowska spalarnia śmieci w końcu nabierze kolorów
Budowa spalarni śmieci w Nowej Hucie na finiszu

Spalarnia śmieci sama w sobie jest obiektem budzącym kontrowersje. Wystarczy wspomnieć protesty mieszkańców Nowej Huty, którzy nie chcieli jej w swojej okolicy. Urzędnicy zapewniają jednak, że instalacja będzie bezpieczna, ekologiczna i w dodatku tak pomyślana, aby miasto jak najwięcej na niej zyskało.

"Obiekt pomyślany jest w ten sposób, aby nie tylko unieszkodliwiać śmieci, ale żeby też dać coś w zamian. Kraków będzie pierwszym miastem w Polsce, które wykorzysta śmieci jako odnawialne źródło energii. W dodatku nieograniczone, bo śmieci produkowane są przez nas cały czas" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków Grzegorz Ostrzołek, wiceprezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, inwestora spalarni.

W jaki sposób powstanie prąd i ciepło? W całym procesie unieszkodliwiania śmieci powstaną spaliny o temperaturze ok. 800 stopni Celsjusza. Ogrzeją one wodę, która zamieni się w parę wodną, a potem pod odpowiednio dużym ciśnieniem uruchomi specjalną turbinę do produkcji prądu. Potem ta sama para, już z mniejszym ciśnieniem, ogrzeje wodę, która trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Porównania z siecią tramwajową, czy też z populacją krakowian, która może być zasilona ciepłem, robią wrażenie. Nie oznacza to jednak, że to wszystko bezpośrednio przełoży się na codzienne życie mieszkańców, co dokładnie wytłumaczył w rozmowie z Radiem Kraków wiceprezes Ostrzołek.

Prąd dla całej sieci miejskich tramwajów i 10 procent zapotrzebowania na ciepło. Czy to oznacza niższe koszty komunikacji miejskiej, albo niższe rachunki za ciepło?

- Nie, to wszystko będzie działało zupełnie inaczej. My ten wytworzony prąd będziemy sprzedawać dystrybutorom energii elektrycznej. A ciepło będziemy sprzedawali MPEC-owi.

Czyli krakowianie na tym nie zyskają...

- Bezpośrednio nie, ale pośrednio jak najbardziej, bo to są pieniądze, które zostaną w gminie.

Na co konkretnie pójdą?

- Całkowity koszt budowy tej spalarni wynosi ok. 800 milionów złotych. W tej kwocie jest podatek VAT, który uda się odzyskać, zatem koszt netto to ok. 670 milionów. 372 miliony to dotacja unijna, natomiast reszta pochodzi z zaciągniętego kredytu. Zarobione na sprzedanym prądzie i cieple pieniądze pójdą na spłatę kredytu.

To oznacza, że Kraków właściwie nie dołoży nic do tej budowy?

- Na dobrą sprawę tak. Projekt będzie sfinansowany w całości ze środków zewnętrznych...

Jak długo będzie spłacany ten kredyt?

- W założeniu 15 lat.

A co potem?

- Wtedy, tak jak już wspomniałem, wpłynie to znacznie na koszty zagospodarowania odpadów. Na przykład krakowskie MPO będzie płaciło niższą cenę za przywiezienie śmieci do spalarni, bo celem spalarni nie jest generowanie zysków. Mamy wychodzić mniej więcej na zero.

Skoro koszty zagospodarowania odpadów będą niższe, to znaczy, że krakowianie powinni płacić mniej za wywóz...

- Ceny ustalają krakowscy radni, za których nie mogą się wypowiadać, ale oczywiście taka możliwość istnieje.

A jaką korzyść będzie miał Kraków z tego, że ciepło trafi do MPEC-u, skoro - jak sam pan wspomniał - MPEC będzie i tak to ciepło kupował?

- Mamy różnych zewnętrznych dostawców ciepła, na przykład krakowski EDF czy elektrociepłownię w Skawinie. Nasza spalarnia będzie kolejnym takim dostawcą, zatem MPEC nie będzie płacił komuś z zewnątrz, tylko miastu. A te pieniądze pójdą na spłatę kredytu i na pokrycie części kosztów zagospodarowania śmieci.

Krakowianie zapewne liczyli na bliższe im korzyści, które odczują w codziennym życiu...

- Pamiętajmy, że głównym celem spalarni jest skuteczne unieszkodliwianie śmieci, które nie powinny być składowane na wysypisku. Już samo to jest korzyścią. Produkcja prądu i ciepła to dodatkowy atut. Pozyskane w ten sposób pieniądze sprawią, że nie trzeba ich będzie wydawać z budżetu miasta. Zostanie więcej na inne rzeczy...

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

Obserwuj autora na Twitterze:

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię