Chodzi o to, że dzieci - z racji swojego miejsca zamieszkania - przypisane są do konkretnej szkoły, która ma obowiązek je przyjąć. Tu pojawia się problem, bo dyrektorzy szkół zaczęli odmawiać przyjęć dzieci spoza rejonu. Kuratorium swoją decyzję tłumaczy tym, że do tej pory w szkołach otwierano tyle pierwszych klas, że zaburzało to bezpieczeństwo i higienę nauki dzieci.

"Chcemy zadbać o to, by nie napełniać zbytnio szkół dodatkowymi klasami, osobami spoza rejonu, jeżeli ma to pogorszyć warunki nauczania dzieci, czyli jeżeli nie będzie to praca na jedną zmianę" - mówiła Radiu Kraków Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. 

Dyrektorzy nie kryją jednak oburzenia. Uważają, że do tej pory to rodzice decydowali, czy chcą by ich dziecko uczyło się na jedną zmianę, czy na dwie, ale w placówce cieszącej się większą popularnością i renomą. Teraz taki wybór został im odebrany.

"Rejonowa szkoła jest gwarantowana, natomiast ta, którą wybiorą, jest tą, gdzie dziecko może zostać posłane. To jest zaprzeczenie podstawowego rodzicielskiego prawa do wyboru ścieżki edukacyjnej dziecka i szkoły, w której ma się uczyć" - twierdzi Jolanta Gajęcka, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2. Co ciekawe, do szkół podstawowych w Krakowie spoza rejonu chodzi prawie 40% uczniów. Urzędnicy nie widzą problemu, bo uważają, że dzięki reformie edukacji powstaną nowe szkoły, które chętnie uczniów przyjmą.

"Chodzi o to, żeby dać szansę rozwoju szkołom, które powstają po reformie edukacji. One nie mają historii związanej z działalnością. Chcemy dać im szansę na utworzenie klasy pierwszej" - mówi Dariusz Domajewski z wydziału edukacji UMK.

Jolanta Gajęcka zwraca też uwagę na inny problem - często rodzice wybierają szkoły prywatne zamiast samorządowych. Jeśli teraz nie będą mieć możliwości wyboru, to ta praktyka będzie stosowana jeszcze częściej. "Trzeba też zwrócić uwagę, że szkoły rejonowe nie mogą otwierać oddziałów tylko dla dzieci rejonowych, ponieważ mogłyby przestać istnieć. W Krakowie już jest szeroka sieć szkół prywatnych i z tego, co wiem, będzie się powiększać".  

Rekrutacja do szkół podstawowych odbywa się drogą elektroniczną i kończy 8 maja. Ogłoszenie wyników odbędzie się 7 czerwca. Kurator uważa, że pomiędzy tymi terminami będzie już wiadomo, ilu uczniów z rejonu zapisało się do szkoły i czy zostały miejsca dla dzieci spoza obwodu.

 

 


(Dominika Baraniec/ko)