|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Abp Jędraszewski: są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych braci

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych braci. Nieliczne, ale zawsze o każdy przypadek za dużo – mówił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Fot. Marek Lasyk

"To jest diabelska – jak pisze Benedykt XVI – wizja Kościoła sączona światu" – mówił metropolita krakowski. "Chcą doprowadzić do (...) nieprawdziwego, fałszywego obrazu Kościoła właśnie po to, żeby głos Kościoła zamilkł we współczesnym świecie" – mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że konieczna jest pełna prawda o Kościele – Kościele świętych i męczenników.

"Życzę Wam z całego serca, żebyście w waszych domach parafialnych, we spólnotach, odkrywali tych ludzi, którzy są świadkami Boga żywego w codziennym życiu. Byście mogli zauroczyć się ich miłością do Chrystusa i do Kościoła, by odkrywanie dobra, które jest w Kościele, w waszych wspólnotach, w waszych parafiach stało się źródłem kapłańskiej radości, mocą waszej wiary, siłą waszej miłości, powodem, by nieustannie dziękować Chrystusowi, że was wybrał powołał i nazwał swoimi przyjaciółmi" – powiedział abp Jędraszewski, zwracając się do kapłanów.

W Wielki Czwartek Kościół katolicki świętuje ustanowienie sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Metropolita krakowski przypomniał w homilii, że apostołowie zostali wybrani i powołani przez samego Chrystusa "do dawania świadectwa aż do końca", choć ze strony świata "wielokroć będą spotykali odrzucenie i złość".

"Rozważamy wielką tajemnicę kapłaństwa, to szczególne wyniesienie nas, powołanie i posłanie przez samego Chrystusa i rozważamy te słowa w czasie trudnym dla całego Kościoła. Zdajemy sobie sprawę z zarzutów, jakie płyną pod adresem niektórych naszych braci, a w konsekwencji pod adresem nas wszystkich" – mówił abp Jędraszewski w homilii.

Przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane w lutym na zakończenie watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów poświęconego ochronie małoletnich, że "w usprawiedliwionej złości ludzi Kościół widzi odzwierciedlenie gniewu Boga", a jednocześnie traktuje jako głos skrzywdzonych.

Jak zauważył abp Jędraszewski, jest też inny fragment wypowiedzi Franciszka, w którym podziękował on wszystkim kapłanom i osobom konsekrowanym, "którzy służą Panu wiernie i bez reszty, i którzy czują się pozbawieni czci i zdyskredytowani haniebnymi postawami niektórych swoich współbraci".

"Jako pasterz kościoła krakowskiego dziękuję Wam bracia w kapłaństwie za waszą wierność. Za to, że znosicie i macie poczucie krzywdy z powodu nielicznych, za to, że wiernie trwacie przy swoich ślubach. Dziękuje wszystkim braciom i siostrom, świeckim, którzy nas wszystkich wspierają swoją niekiedy cichą modlitwą, swoimi cierpieniami, swoją wiarą i miłością do Chrystusa jako głowy Kościoła" – powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski nawiązał do tekstu Benedykta XVI "Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego", w którym papież senior diagnozuje przyczyny kryzysu w Kościele i jako drogi wyjścia wskazuje: przywrócenie wiary w Boga, odnowienie miłości do Jezusa Eucharystycznego i wiary, że on jest pod świętymi postaciami oraz wracanie do tożsamości Kościoła i do prawdy o nim.

W mszy krzyżma, odprawionej w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, uczestniczyli biskupi, kapłani i zakonnicy, ministranci, lektorzy, schole i nadzwyczajni szafarze komunii św. Tradycyjnie poświęcone zostały oleje święte, nastąpiło także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

 

 

 

 

(PAP/ko)

24%
76%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

E.

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 20:16

Na miłość boską Jędraszewski zniknij, przepadnij!

Odpowiedz

buhahaha

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 19:48

Nieliczne ?!

Odpowiedz

li

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 17:08

Himalaje hipokryzji. Ale za to śmieszną ma czapkę ten pasterz baranów

Odpowiedz

Amen

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 14:59

Ze względu na Wielki Tydzień powstrzymam się od skomentowania tej wypowiedzi, a panu o świetnym samopoczuciu proponuję wnikliwą lekturę Nowego Testamentu: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Odpowiedz

RR

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 14:30

Molestowania,czasem połączone z gwałtami, to, zdaniem abp., WYSTĘPEK! Gratuluję świetnego samopoczucia!

Odpowiedz

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 14:22

Ukrywanie przestępcy to nie powód do uderzania się w cudze piersi.

Odpowiedz