Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili pomnik upamiętniający ważne wydarzenie z kart historii Gorlic

  • Gorlice
  • date_range Środa, 2018.05.23 11:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:10 )
Na cmentarzu w Gorlicach prezydenci Polski i Słowenii odsłonili pomnik poświęcony słoweńskim ofiarom poległym na frontach I wojny światowej.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj relacji Sławomira Wrony
Odsłonięcie pomnika w Gorlicach. Spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Słowenii Boruta Pahora
Sękowa. Inscenizacja Historyczna

To miejsce wybrano przede wszystkim ze względu na historię. Pomnik został odsłonięty na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach. To jedna z kilkunastu podobnych nekropolii pozostałych w tym regionie po słynnej bitwie gorlickiej. Do wielkiej operacji i starcia wojsk niemiecko-austraickich przeciwko armii rosyjskiej doszło tu w maju 1915 roku.  Według szacunków historyków w bitwie zginęło ok. 100 żołnierzy słoweńskich służących w oddziałach Austro-Węgier. M.in. im poświęcony jest odsłonięty obelisk. 

Pierwotnie w programie wizyty zapowiadano rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta Słowenii Boruta Pahora, jednak w związku z przełożeniem daty uroczystości - ten punkt został wykreślony z programu. Spotkanie odbędzie się z jednodniowym opóźnieniem. Wszystko było zapowiedziane na wtorek, ale kłopoty z samolotem wydłużyły o jeden dzień pobyt prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

Bitwa pod Gorlicami była największa bitwą pierwszej wojny światowej rozegraną na ziemiach polskich. Co roku w Sękowej gromadzą się tłumy miłośników historii i militariów, by uczestniczyć w rekonstrukcji słynnej bitwy. 


 

Prezydent Pahor: o pokój trzeba starać się każdego dnia

"Pokój nie jest wartością daną, trzeba się o niego starać każdego dnia wyrzekając się mowy nienawiści, okazując sobie nawzajem szacunek, szukając pokojowych sposobów i dróg rozwiązania wszystkich problemów tak, by nie wykluczać nikogo" - powiedział podczas uroczystości prezydent Pahor.

Przywołał słowa byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano podczas obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej o tym, że "pokój to nie tylko brak wojny; pokój opiera się na więzach przyjaźni, solidarności i współpracy".

"Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek" - mówił słoweński prezydent.

Podkreślił, że wojny da się uniknąć. "Przekonanie o tym ma znaczenie fundamentalne dla pokojowego rozwiązywania sporów. Pytanie o wojnę i pokój jest podstawowym pytaniem politycznym, jest również przedmiotem wyboru i decyzji" - podkreślił Pahor. Zaznaczył, że gdy zaczyna się wojna, nie dzieje się tak, bo jest ona nieunikniona, ale dlatego, że "ktoś, kto mógł jej zapobiec, zdecydował inaczej".

 

Prezydent Duda: wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy

"Ani Słoweńcy, ani my, Polacy, nie mieliśmy wtedy własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii, armii austrowęgierskiej" - zauważył polski prezydent.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że I wojna światowa pozwoliła obu narodom na osiągnięcie swoich wielkich celów politycznych. "My - niektórzy mówią: cudem - zdobyliśmy w wyniku I wojny światowej naszą niepodległą ojczyznę, której odrodzenie się obchodzimy w tym roku, jej stulecie. (...) I wojna światowa przyniosła w dużym stopniu także i wolność i autonomię Słowenii" - mówił Andrzej Duda. Zastrzegł jednocześnie, że osiągnięcia te miały "swoją cenę".

"Nad obrazem tej ceny stoimy w tej chwili: ta wolność narodziła się z krwi naszych żołnierzy, naszych chłopców, przelewanej razem na frontach I wojny światowej, zwłaszcza tutaj, w Europie Centralnej i Wschodniej" - dodał prezydent.

Szczególne znaczenie, jakie - według niego - miała dla losów I wojny światowej bitwa gorlicka, która - jak mówił Andrzej Duda - "doprowadziła do przełamania frontu i zdynamizowała wojnę", sprawia, że "ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości" - dodał prezydent.

Podkreślił, że miejsca takie jak odsłonięty przez obu prezydentów pomnik, pozwalają "przechować dla następnych pokoleń pamięć o bohaterach, ale i o strasznej hekatombie, której nigdy więcej ludzkość nie powinna już zobaczyć".

"Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim; chcę mocno zawołać: niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę i niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli" - dodał prezydent.

 

 

 

(Sławomir Wrona/PAP/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:02

    Kraków: kandydaci z Polski 2050 proponują usługę mobilnego psychologa dla Małopolan

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię