Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Śladami kaplic bocheńskich górników w Kopalni Soli w Bochni

  • Bochnia
  • date_range Piątek, 2017.07.28 13:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:45 )
W Kopalni Soli w Bochni otwarto nową trasę turystyczną - śladami kaplic bocheńskich górników. Zwiedzający będą mogli obejrzeć 6 kopalnianych kaplic, w tym najważniejszą i największą - kaplicę św. Kingi, ale również niedawno ponownie odkrytą Crucifix.

Fot. Adam Brzoza

"Uruchomiliśmy tę trasę, bo popularna jest bardzo turystyka religijna, jest mnóstwo ludzi, którzy chcą zwiedzać tego typu obiekty. Uruchomiono taką trasę, która pokaże pracę górników, ale i ich wiarę, religijność, pobożność" - mówi Radiu Kraków Zbigniew Rojek, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Na nowej trasie śladami kaplic bocheńskich górników wymagane jest wygodne obuwie. Zwiedzać ją można wyłącznie pod opieką przewodnika.

 

 

Według źródeł historycznych w bocheńskiej kopalni znajdowało się ponad trzydzieści podziemnych kaplic. Pełniły one bardzo ważne funkcje w kopalni, od miejsc kultu, źródeł otuchy, zapewniania bezpieczeństwa, miejsca naprawy lampki górniczej, po doskonały punkt orientacyjny.

Dzisiaj w bocheńskiej kopalni dostępnych jest siedem kaplic. Turyści, podążając „Śladami kaplic bocheńskich górników”, będą mieli możliwość odwiedzenia sześciu spośród nich.

 

Kaplica Spotkania z Matką, fot. Adam Brzoza

KAPLICA SPOTKANIE Z MATKĄ jest kaplicą współczesną, która powstała w 2008 r., ma ona formę rzeźby w kamieniu przedstawiającej najważniejsze wizerunki z Objawień Maryjnych na świecie. Zgromadzono je w jednym miejscu, aby pokazać różnorodność wizerunków Matki Boskiej, w zależności od miejsca, w którym nastąpiło objawienie.

STARA KAPLICA ŚWIĘTYCH ANIOŁÓW STRÓŻÓW – dzisiaj pozostał po niej jedynie ślad w postaci wnęki i krótkiego korytarza. Sama kaplica została przeniesiona kilkadziesiąt metrów dalej w miejsce dzisiejszej Kaplicy Świętej Kingi.

Kaplica św. Kingi, fot. Adam Brzoza

KAPLICA ŚWIĘTEJ KINGI — historia tej kaplicy jako miejsca kultu sięga 1747 roku. Wtedy to na głębokości 201 m pod powierzchnią ziemi, na poziomie I August powstała Nowa Kaplica Świętych Aniołów Stróżów — patronów tragarzy. Kaplica w okresie swego istnienia była wielokrotnie przebudowywana i poszerzana. Obecny układ kaplicy ukształtowany został w wyniku prac remontowych prowadzonych w latach 1980-1982. Najbardziej reprezentacyjną część kaplicy stanowi prezbiterium. Głównym elementem wyposażenia kaplicy jest ołtarz Świętej Kingi oraz piękny solny żyrandol. Od czerwca 2016 roku w kaplicy znajdują się relikwie jej patronki. Przed ołtarzem ustawiony został stół ofiarny, przy którym Jan Paweł II, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu odprawiał mszę kanonizacyjną Świętej Kingi.

KAPLICA MATKI BOSKIEJ BOCHEŃSKIEJ - zlokalizowana na głębokości ok. 192 m., we wschodniej, najwyżej położonej części komory Crystian. Powstała i została poświęcona w  2009 r. z inicjatywy górników bocheńskich. Do powstania kaplicy wykorzystano je-dną z istniejących już nisz w caliźnie solnej, którą poddano tylko drobnym pracom górniczym. Kustosz bocheńskiego sanktuarium  przekazał do nowej kaplicy kopalnianej kopie cudownego obrazu a górnicy wy-konali samodzielnie duży różaniec z solnych paciorków.

Kaplica Passions, fot. Adam Brzoza

KAPLICA PASSIONIS – jest najstarszą z zachowanych kaplic bocheńskiej kopalni. Zlokalizowana na Schodach Regis w XVI Komorze Rozpora kaplica datowana jest na 1709 rok a polichromie pokrywające ściany i strop pochodzą prawdopodobnie sprzed 1763 roku (wg Teofila Wojciechowskiego) lub sprzed 1717 roku (wg Dariusza Śladeckiego). Górnicy zbierali się w kaplicy na specjalnym nabożeństwie w Wielki Piątek na „pasję albo raczej kazanie Passione Christi”. W czasach staropolskich głównym nabożeństwem kruszaków i kopaczy wewnątrz kopalni była Męka Pańska. Dzisiaj wzdłuż schodów Regis wiodących do kaplicy rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej.

Kaplica Crucifix, fot.  Adam Brzoza

KAPLICA CRUCIFIX – Jest to pozostałość dawnego XVIII-wiecznego wyrobiska pełniącego funkcję sakralną. Wyposażenie kaplicy powstało w wyniku wy-kucia w caliźnie solnej komory elementów architektonicznych.

Zwiedzający swoją podróż rozpoczną od zjazdu do kopalni windą górniczą, a następnie przejazdu podziemną kolejką. Zwieńczeniem pobytu w kopalni będzie wizyta w największej spośród bocheńskich komór solnych — komorze Ważyn.


Informacje praktyczne​

Trasa dostępna dla osób pełnosprawnych, niemających problemów z poruszaniem się.

Trasa niedostępna dla dzieci w wieku poniżej 10 lat. Dzieci od 10. roku życia i młodzież do 18. roku życia muszą przebywać pod opieką osoby pełnoletniej.

Wymagane wygodne, pełne obuwie turystyczne.

W przypadku zorganizowanych grup szkolnych minimalny wiek uczestników: 10 lat.

Temperatura w kopalni 14-16 °C, wilgotność powietrza 70%.

Pobyt pod ziemią odbywa się pod opieką przewodnika.

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od 10 roku życia, młodzieży szkolnej i studentom do 26 roku życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej, emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez ZUS.

Godziny zwiedzania
TURYŚCI INDYWIDUALNI
Niedziela godz. 8.30
(minimalna liczba uczestników 5 osób)

GRUPY ZORGANIZOWANE (min. 15 osób) wymagana jest wcześniejsza rezerwacja
termin ustalany jest indywidualnie

 

 

(Magdalena Zbylut/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:47

    Zaginął 57-letni Roman Słabosz z Krakowa. ZDJĘCIE, RYSOPIS

  • 09:44

    Co zmieni na rynku pracy drugi wzrost płacy minimalnej?

  • 08:48

    Zła pogoda storpedowała pracę na moście Dębnickim w Krakowie. Termin przesunięty

  • 08:15

    Łukasz Filipowicz: Zakopane powinno być ponad podziałami partyjnymi. Jesteśmy zmęczeni wielką polityką

  • 08:15

    Łukasz Filipowicz: Zakopane powinno być ponad podziałami partyjnymi. Jesteśmy zmęczeni wielką polityką

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię