|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Będzie powtórka wyborów na burmistrza Bochni? Wszystko przez karambol na A4

W Bochni może dojść do powtórki wyborów na burmistrza. Protest wyborczy złożyli w sądzie mieszkańcy. Jak tłumaczą - wynik drugiej tury wyborów mógł zostać wypaczony z powodu karambolu na autostradzie A4. Samochody, które próbowały ominąć korek na autostradzie zakorkowały Bochnię i mieszkańcy mieli problem z dotarciem do dwóch lokali wyborczych.

Posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

Fot. P. Topolski

"Zarzuty dotyczą tego, że nie przedłużono głosowania wskutek nadzwyczajnego wydarzenia, jakim była katastrofa komunikacyjna na autostradzie A4, a tym samym mieszkańcy mieli utrudnione a nawet uniemożliwione dotarcie do lokali wyborczych. W konsekwencji frekwencja wyborcza była znacznie niższa i to - zdaniem skarżących - miało znaczny wpływ na wyników wyborów burmistrza Bochni" - mówi sędzia Irena Choma-Piotrowska.

"Protesty wyborcze nie są rzadkością. Podchodzę do sprawy ze spokojem i czekam na rozstrzygnięcie sądu. Sądzę, że sąd w sposób właściwy oceni sytuację i potwierdzi moje spostrzeżenia: wiele osób miało utrudniony, ale nie uniemożliwiony dostęp, dotarcie do lokalu wyborczego" - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Bochni, Stefan Kolawiński. 

Przypomnijmy, że 4 listopada autostrada z Bochni była zamknięta przez blisko 5 godzin przez karambol z udziałem kilku aut osobowych i ukraińskiego busa. Protest wyborczy złożyło kilku mieszkańców, m.in. ulicy Krzyżanowickiej i osiedla Smyków w Bochni. Jej inicjatorzy nie chcą się jednak wypowiadać na ten temat w mediach.

Burmistrz Stefan Kolawiński w drugiej turze otrzymał 135 głosów więcej niż Krzysztof Kokoszka. Sąd do 19 grudnia ma rozstrzygnąć czy dojdzie do powtórki głosowania w Bochni.

Osób, które domagają się powtórki wyborów jest jednak niewiele. Większość mieszkańców osiedli pogrążonych 4 listopada w komunikacyjnym chaosie o skardze do sądu nic nie wie.

 

 

(Dominika Kossakowska, Bartek Maziarz/ew)

58%
42%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

Maxxx

Środa, 21 listopada 2018, 14:24

... i tak do skutku, dopóki PiS nie wygra

Odpowiedz

Bochniak

Środa, 21 listopada 2018, 14:13

Za PKW "Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego" W zasadzie burmistrz Bochni potwierdził tylko to co w proteście ......

Odpowiedz

LiqO

Środa, 21 listopada 2018, 13:43

Rozumiem rozżalenie wielu osób przy takim wyniku gdzie kandydaci byli bardzo blisko siebie. Problem w tym że matematycznie ten protest jest trudny do obronienia. Średnio frekwencja pomiędzy turami spadła o 8% biorąc pod uwagę pozostałe obwody. W tych dwóch było to tylko 2-3% większy spadek a to daje łączeni z obu komisji ok 60 brakujących głosów. Dodatkowo jeśli chcielibyśmy mieć w obu obwodach frekwencję ok 50% to brakuje do tego łącznie ok 100 głosów. Poziom brakujących jednemu z kandydatów 135 raczej nie realny do obronienia tym bardziej że pewnie nie wszystkie te osoby zagłosowały by na tego samego kandydata. Dlatego oceniam ten protest trochę jak plącz nad rozlanym mlekiem. Choć uzasadnienia wyroku który zostanie wydany jestem bardzo ciekawy.

Odpowiedz

Bochniak

Środa, 21 listopada 2018, 12:51

Problem w tym że pieszo do jednej z komisji jest około godziny w jedna stronę. Tylko samochodem lub autobusem dojedziesz, Wystraczy sprawdzić na google smyków i komisja na 20 stycznia. Ja nie wiem jak ktoś mógł tak siedzibę lokali ustawić

Odpowiedz

kawa

Środa, 21 listopada 2018, 12:40

No bez przesady. Bochnia to az takie duze miasta, ze do komiscji wyborczej nalezy jechac samochodem? Absurd

Odpowiedz

daria

Środa, 21 listopada 2018, 12:29

Jechałam wtedy do Krakowa. Faktycznie korek był mega duży

Odpowiedz