|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W sobotę w szkołach rozpoczynają się ferie zimowe

W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 12 stycznia a 24 lutego.

fot: Dominika Baraniec / archiwum RK

Ferie w Małopolsce - co, gdzie, kiedy


Małopolska gotowa na ferie. Potwierdza to straż pożarna, policja a także inne służby. Ich przedstawiciele spotkali się z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak mówił wojewoda, największe wyzwania dla służb są im na szczęście znane, ponieważ powtarzają się co roku tak jak w przypadku okresu świąteczno-noworocznego. "Służby mają przećwiczone pewne schematy działania. Nie mówimy oczywiście o rutynie. Mówimy o systemowym działaniu, które zostało sprawdzone już w wielu przypadkach" - mówił wojewoda. 
 
Służby dokonały już wcześniej kontroli, także w kontekście miejsc wypoczynku dla dzieci i młodzieży takich jak escape roomy.
 
W Małopolsce policja i straż pożarna będą też działać na drogach i stokach po zakończeniu ferii w regionie. Trzeba spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Przewidziane są także miejsca kontroli autobusów. Służby tradycyjnie apelują, aby zachować szczególną uwagę za kierownicą, zwłaszcza przy trudnych warunkach atmosferycznych. "Pamiętajmy o rozwadze, prędkości, o stanie technicznym naszego pojazdu. Załóżmy na wszelki wypadek, że nasza podróż do miejsca wypoczynku może potrwać dłużej niż zwykle. Jedźmy ostrożnie, byle bezpiecznie dotrzeć do celu" - wylicza Maciej Rymar, wojewódzki naczelnik wydziału ruchu drogowego. Jak dodaje, żadna kontrola nie jest w stanie zapobiec wszystkim problemom na drogach, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podróżowanie.
 
 
 

 


 

Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od 19 stycznia do 3 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Ostatni – od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – będzie od 18 do 23 kwietnia.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego. 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski, PAP/ko)

0%
0%