"W Małopolsce ponad 360 tys. dzieci skorzystało z programu 500+. Na program przeznaczyliśmy ponad 1 miliard 600 mln zł" – powiedział wiceminister Szwed, który przyjechał do Krakowa, aby spotkać się z przedstawicielami MOPS-ów i GOPS-ów i rozmawiać z nimi o realizacji 500+.

Wiceminister zaznaczył, że środki 500+ rodziny wydają właściwie; dzięki świadczeniu wiele dzieci wyjechało na wakacje i na ferie. "W skali całego kraju tylko 3 promile środków, dla ok. 1 tys. rodzin, jest wypłacanych w formie rzeczowej. To pokazuje, że rodziny podejmują dobre decyzje, jeśli chodzi o zagospodarowanie tych środków" – powiedział.

Dyrektor wydziału polityki społecznej małopolskiego urzędu wojewódzkiego Jacek Kowalczyk zauważył, że liczba świadczeń wychowawczych w poszczególnych gminach jest zróżnicowana. Świadczenie na pierwsze dziecko najwięcej rodzin, bo aż 88 proc., otrzymywało w Uściu Gorlickim, zaś najmniej w gminie Zielonki – 31 proc.

W Małopolsce też, zgodnie z tym, co powiedzieli w poniedziałek przedstawiciele ministerstwa i województwa małopolskiego, mieszka rodzina, która jest największym beneficjentem programu 500 plus - to rodzina z gminy Przeciszów otrzymuje świadczenie na 12 spośród 15 dzieci.

Kowalczyk podkreślił, że mniej rodzin w Małopolsce korzysta z pomocy społecznej i z zasiłku okresowego, mniej rodzin stara się o finansowanie posiłków dla dzieci i młodzieży. "Realizatorzy mówią, że rodziny bardzo często podkreślają, że to właśnie program Rodzina 500 plus rodziny nie ubiegają się o pomoc społeczną lub robią to w mniejszym zakresie" – powiedział Kowalczyk.

Jeśli chodzi o świadczenia rodzinne to w Małopolsce nastąpił wzrost liczby rodzin (z 98 tys. do 107 tys.) z nich korzystających. "To wzrost m.in. dzięki temu, że rodziny mają większą świadomość swoich uprawnień" - ocenił dyrektor.

W Polsce ponad 3,8 mln dzieci korzysta z programu 500 plus, w ubiegłym roku na program przeznaczono 17,6 mld zł.

Na 2017 r. w budżecie państwa są 23 mld zł na realizację programu.

 

 

 

(PAP/ko)