Wojewódzki Sąd Administracyjny miał zająć się skargami na uchwałę antysmogową dla Małopolski, którą sejmik uchwalił w styczniu tego roku. Skargi złożyły dwie osoby korzystające z instalacji niespełniających wymogów oraz dwie firmy sprzedające węgiel.

Jak wspólnie twierdzą, uchwała jest zbyt obciążająca finansowo i jednocześnie uderzy w producentów instalacji grzewczych na paliwa stałe. Zarzucają też uchwale niezgodność z konstytucją, brak odpowiedniego czasu na dostosowanie się do zmian oraz to, że uchwała nakazuje wymianę instalacji grzewczych bez względu na okoliczności.

Pełnomocnik skarżących uzasadniał wyczerpująco stanowiska swoich klientów. Oni sami nie pojawili się w sądzie.

A sąd dziś nie uzasadnił swojej decyzji, być może chce się zapoznać z dokumentami, które dostarczył dzis Krakowski Alarm Smogowy. Członkowie tego stowarzyszenia mówili, że uchwała antysmogowa to ważny krok w kierunku ochrony powietrza w województwie.

Z kolei Filip Szatanik, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego przyznał, że wierzy, że dobro Małopolski i Małopolan będzie dla sądu priorytetem.

 

Uchwała antysmogowa obowiązuje w Małopolsce od pierwszego lipca. Zakaz palenia węglem w Krakowie wejdzie w życie 1 września 2019 roku.

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa z 23 stycznia tego roku w Małopolsce nadal będzie można używać paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabronione będzie montowanie przestarzałych pieców "kopciuchów" i korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Jeśli chodzi o piece: w nowo budowanych domach i obiektach od 1 lipca powinny być montowane kotły grzewcze piątej generacji. Do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3. i 4., dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy. Do końca 2026 r. kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Nie trzeba będzie wymieniać kominków już zamontowanych. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, np. elektrofiltry, dostępne na polskim rynku.

Wcześniej zaskarżane były dwie antysmogowe uchwały sejmiku dla Krakowa wprowadzające całkowity zakaz palenia w mieście węglem. Pierwsza z nich z listopada 2013 r. została uznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny za nieważną, a Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał ten wyrok.

W przypadku drugiej - ze stycznia 2016 r. - Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił trzy skargi, uznając, że są one bezzasadne, a uchwała sejmiku została podjęta w granicach prawa. Zakaz palenia w Krakowie węglem zacznie obowiązywać od 1 września 2019

 

(Dominika Panek/ew)