|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Studenci Politechniki Krakowskiej wyremontują pogotowie opiekuńcze w Tarnowie

Studenci budownictwa Politechniki Krakowskiej w czasie wakacji wyremontują charytatywnie budynek pogotowia opiekuńczego w Tarnowie. Sami zdobywają środki na materiały budowlane, wszystkie prace wykonają za darmo. Również w poprzednie wakacje studenci remontowali tę placówkę. Udało się wówczas odświeżyć tzw. skrzydło chłopięce – studenci wyremontowali 11 pomieszczeń. W te wakacje odnowią drugie skrzydło, tzw. dziewczęce, na którego remont zabrakło środków rok temu.

fot: materiały prasowe

"Obecnie pomieszczenia w tej części ośrodka sprawiają wrażenie szarych, są zniszczone, nie napawają optymizmem. Chcemy, aby podopieczni ośrodka przebywali w przytulnych, napawających radością wnętrzach; w otoczeniu, które dodaje otuchy i sprawia, że przeszkody są łatwiejsze do pokonania" – powiedział we wtorek PAP koordynator przedsięwzięcia Mateusz Kreska.

Jak wyjaśnił, studenci odświeżą korytarze, dziecięce sypialnie, świetlicę, łazienki. "W pokojach dzieci i korytarzach trzeba wygładzić i uzupełnić ubytki w ścianach i sufitach, a potem je pomalować. Pilnych prac wymagają łazienki – są zagrzybione, a ich wyposażenie zniszczone" - mówił koordynator.

Na remont budynku studenci zbierają środki za pośrednictwem portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl. Na razie potrzeba ok. 7 tys. zł. Jeśli uda się zebrać większą kwotę, to będzie ona przeznaczona na remonty w przyszłych latach, w innych placówkach pożytku publicznego. 16 studentów i jedna absolwentka rozpoczną prace 11 lipca. Przewidują, że remont potrwa sześć dni.

Studenci mówią, że podczas wakacji chcą zrobić coś pożytecznego. "Bezczynność nie jest naszym powołaniem, jesteśmy stworzeni do działania. Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych miast i środowisk, ale wszyscy widzimy, że życie nie jest tak samo łaskawe dla każdego. Chcemy pomóc w tym, żeby dla podopiecznych tarnowskiej placówki nie było aż tak szare. Nie jesteśmy w stanie stworzyć rodzinnej atmosfery, o to od lat dbają wychowawcy, ale możemy polepszyć komfort życia wychowanków tego miejsca. Dobry dom to dom ciepły i przytulny" – wyjaśniają na profilu akcji.

Projekt ma wymiar charytatywny, ale też edukacyjny. Młodzi budowlańcy uczą się w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą na politechnicznych studiach, organizować i samodzielnie realizować proces budowlany. Nabywają też umiejętności menadżerskich i uczą się współdziałania w zespole.

Akcja studentów PK odbywa się w ramach projektu Workcamp, organizowanego przez krakowski oddział Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZiTB). Celem projektu jest pomoc najbardziej potrzebującym placówkom pożytku publicznego.

 

 

 

(PAP/ko)

100%
0%