|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Setki wydarzeń w setną rocznicę. Co ciekawego w Małopolsce?

Równo miesiąc pozostał do wielkiej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy będzie świętował 100-lecie według własnych upodobań. Jedno jest pewne - będzie w czym wybierać. Nasz reporterzy przygotowali kilka propozycji wydarzeń oddolnych bądź po prostu nieco mniej oczywistych...

posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut

Blisko 100 mieszkańców krakowskiej Nowej Huty włączyło się w muzyczno-filmowy projekt "Raduje się serce". To niepodległościowe przedsięwzięcie ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Z tej okazji nagrano wybrane pieśni patriotyczne takie jak "Ułani", "Pierwsza Kadrowa" czy "Wojenka".

- Teraz przygotowujemy się do nagrania klipu - mówi Małgorzata Hajto, inicjatorka akcji - wszyscy odpowiedzieli na nasze zaproszenie z wielka życzliwością. Mamy doświadczenie, bo od kilku lat nagrywamy z mieszkańcami dzielnicy "Nowohucką kolędę" , nasz kolejny projekt nie był więc zaskoczeniem -

Finał projektu "Raduje się serce" już 6 listopada o godzinie 18 w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.


Do nieco innej formy świętowania niepodległości zaprasza Polska Zbrojna. Od dziś do 11 listopada potrwa kampania "Niepodległą mamy we krwi". Chodzi o promocję honorowego krwiodawstwa. Dodatkowo można wziąć udział w konkursie. Do 10 listopada można oddać krew oddać w dowolnym punkcie, moment uwiecznić na zdjęciu i założyć konto na portalu HDK Legion. Można wygrać atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim podzielić się krwią.


"Niepodległa bez barier - od morza do Tatr" - pod takim hasłem odbył się tegoroczny 16. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Sztuka Osób Niepełnosprawnych". Wzięli w nim udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz mieszkańcy domów pomocy społecznej. Na przełomie listopada i grudnia wystawę prac pokonkursowych będzie można oglądać w różnych miejscach w Małopolsce, m.in. w Łagiewnikach, Kopalni Soli Wieliczka czy w porcie lotniczym Balice.

- Wszystkie prace są piękne, niezwykłe i bardzo się cieszę, że nasi laureaci równiez w tym roku utrzymali wysoki poziom artystyczny - mówi Marta Mordarska, dyrektor krakowskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na wystawie prezentowanych będzie około 20 prac - wśród nich malarstwo, rzeźba, tkanina czy witraż.


Nasi tarnowscy reporterzy polecają natomiast wyjątkowy koncert na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kilkunastu tygodni w tarnowskim Pałacu Młodzieży trwają próby amatorskiego chóru patriotycznego "Bonum Carmen".

- Mamy już kilkadziesiąt osób, które zaśpiewają pieśni patriotyczne, ale niemal do ostatniej chwili będziemy szukać kolejnych, to na pewno nie będzie amatorszczyzna, ten chór prezentuje wysoki poziom - przekonuje Jerzy Kosiba, Dyrektor Pałacu Młodzieży.

Uroczysta gala "Bonum Carmen" w przedzień święta niepodległości - 10 listopada w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Występ złoży się z dwóch części: recitalu fortepianowego z Polonezem As-dur Chopina oraz Polonezem Ogińskiego, a Bonum Carmen  wystąpi z programem "Amor patriae" - piesni patriotyczne z udziałem solistów. Wstęp wolny.

I na koniec jeszcze rekomendacja nowosądeckich reporterów... Jednym z ciekawszych wydarzeń upamiętniających setną rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudkiego, który powstaje dzięki społecznej inicjatywie. Pomnik stanie przy Alejach Wolności, w miejscu po rozebranym pomniku Armii Czerwonej. Postument będzie przedstawiał postać marszałka siedzącego na koniu. Będzie to spiżowy odlew liczący ponad 3 metry wysokości – mówi członek Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Tadeusz Nowak.

Pomnik powstaje dzięki datkom mieszkańców Sądecczyzny. Do tej pory zebrano 400 tys. zł - brakuje jeszcze 200.

 

Reporterzy RK/bp

50%
50%