|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Są zarzuty dla meteorologów ws. tragedii w Suszku na Pomorzu

Meteorolodzy z Krakowa i Warszawy usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków, w sprawie tragedii w Suszku na Pomorzu. W sierpniu 2017 roku podczas nawałnicy w leśnym obozie zginęły dwie harcerki. Prokuratura Okręgowa w Słupsku uznała, że synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Krakowie, którzy w dniu tragedii pełnili dyżury, wbrew prognozie pogody, nie zarządzili najwyższego stopnia zagrożenia huraganowym wiatrem.

Fot. Pixabay

Zdaniem śledczych podwyższenie zagrożenia pogodowego mogło przyspieszyć reakcję służb i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im do dwóch lat więzienia.

 

Oświadczenie IMGW-PIB na temat wydarzeń w dniach 11-12.08.2017 roku.

W odpowiedzi na informacje jakie w dniu dzisiejszym, tj. 23 lipca 2019 roku pojawiły się w mediach, iż Prokuratura Okręgowa w Słupsku oskarżyła synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych pragniemy poinformować, iż w trakcie prowadzonego przez Prokuraturę śledztwa jesteśmy zobligowani do udzielania w pierwszej kolejności informacji organom śledczym. Chcąc jednak wyjść naprzeciw, przedstawiamy oświadczenie i przebieg wydarzeń w dniach 11-12.08.2017 roku.

Jednocześnie pragniemy dodać, że Kierownictwo IMGW-PIB przeprowadziło wewnętrzną kontrolę i analizę działań i jest przekonane, że synoptycy pracowali zgodnie z obowiązującymi procedurami, z zachowaniem przyjętych standardów. Biuro Prasowe oraz Kierownictwo IMGW-PIB jest do dyspozycji mediów przez 365 dni w roku. Służba informacyjna IMGW Instytutu działa przez cały czas, świadcząc usługi dla organów państwa, lotnictwa, transportu, biznesu i mieszkańców Polski oraz partnerów zagranicznych.

Opis wydarzeń

Działania synoptyków w Gdyni

Godziny 06:00 – 09:00
Od wczesnych godzin porannych w dniu 11 sierpnia 2017 roku (piątek) synoptycy IMGW-PIB informowali w swoich komunikatach meteorologicznych o gwałtownych zjawiskach pogodowych, w tym burzach, jakie od godziny popołudniowych do nocy miały przemieszczać się nad terytorium Polski.

Godzina 11:40
O godzinie 11:40 dyżurny synoptyk biura prognoz IMGW-PIB w Gdyni wysłał standardową prognozę 2-dobową (48 godzinową), która zawierała szczegółowy opis warunków meteorologicznych na noc z piątku na sobotę, 11-12 sierpnia 2017 roku. Prognoza przewidywała silne burze z opadami deszczu do 50 mm, porywy wiatru do 100 km/h oraz możliwość zjawisk nawałnicowych.

Godzina 14:00
Tuż przed godziną 14:00 synoptyk IMGW-PIB w Gdyni wydał ostrzeżenie 2 stopnia (w 3 stopniowej skali) z ważnością od godziny 21:00, przed silnymi burzami z gradem dla województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Ostrzeżenie wydano z 7 godzinnym wyprzedzeniem, w godzinach pracy urzędów państwowych. Wydanie ostrzeżenia poprzedzone zostało konsultacjami z dyżurnym synoptykiem kraju, synoptykiem meteorologiem w Centrum Nadzoru Operacyjnego (CNO) oraz synoptykiem zjawisk konwekcyjnych.

Zgodnie z prognozą burze dotarły odpowiednio: o godzinie 21:00 do województwa kujawskopomorskiego, a ok. godziny 22:00 do województwa pomorskiego.

Godzina 21:20
Synoptyk w biurze prognoz w Gdyni od godz. 21:20 wydawał kolejne komunikaty meteorologiczne, w których przedstawiał rozwój sytuacji burzowej na Kujawach i Pomorzu. Ponadto synoptyk z Gdyni komunikował i informował o porywach wiatru, które miejscami przekraczają 100 km/h.

Wszystkie wymienione powyżej informacje – prognoza, ostrzeżenia i komunikaty, wysyłane były na bieżąco do odpowiednich służb (lista odbiorców zdefiniowana jest w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22.08.2007 r.), Radia Gdańsk oraz publikowane na stronie serwisu pogodowego IMGW-PIB – www.pogodynka.pl

Od 1 czerwca do 11 sierpnia 2017 roku, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW-PIB w Gdyni wydało dla województwa pomorskiego 11 ostrzeżeń o burzach, z czego tylko dwa ze stopniem drugim. Dla województwa kujawsko-pomorskiego aż 16 ostrzeżeń o burzach, z czego również jedynie dwa ze stopniem drugim. Ostrzeżenia wydane 11 sierpnia nie były zatem „zwyczajne” i powinny w szczególności zwrócić uwagę odpowiednich służb, mediów i pozostałych odbiorców.

 

Działania synoptyków w Warszawie

O godz. 09:44, w piątek 11 sierpnia 2017 roku synoptyk zjawisk konwekcyjnych w Warszawie opublikował prognozę burz na noc z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Już na wstępie pisał o silnych burzach na zachodzie i północy kraju: „Najsilniejsze burze wystąpią na zachodzie i północy kraju. Opady deszczu miejscami mogą przekroczyć 50 mm, a porywy wiatru na ogół do 90 km/h, jednak na Pomorzu możliwe są porywy przekraczające 100 km/h. Lokalnie grad.”

W dalszej części synoptyk prognozy podał przybliżone miejsce występowania gwałtownych burz i bardzo szczegółowo opisał rodzaj zagrożeń z nimi związanych. Każdy, kto odwiedził ponadto stronę www.pogodynka.pl mógł przeczytać m.in.: „Skumulowane sumy opadów na stacjach mogą przekraczać 50 mm, a lokalnie nawet 70 mm. (...) Duże zagrożenie gwałtownymi zjawiskami. (..) W godzinach ok. 22:00-01:00 nad Pomorzem, najwyższe wartości niestabilności idealnie pokrywają się z największym ścinaniem w warstwie 0-1 km, co może wiązać się z rozwojem superkomórek i linii szkwałów z porywami wiatru osiągającymi 100 km/h i więcej. Nie można wykluczyć ryzyka trąby powietrznej.”

Równocześnie w audycji „Lato z Radiem” w I programie Polskiego Radia w dniu 11 sierpnia 2017 roku, przed gwałtownymi, nocnymi burzami na Pomorzu ostrzegał dyżurny synoptyk meteorolog CNO IMGWPIB w Warszawie. W trzech wejściach na antenę PR wyraźnie podkreślał duże ryzyko wystąpienia w nocy na Pomorzu ekstremalnie silnych burz, łącznie z trąbami powietrznymi.

 

Ostrzeżenia morskie a lądowe
W mediach pojawiły się też nieścisłe i wprowadzające w błąd informacje dotyczące ostrzeżeń dla strefy brzegowej. Zarzuca się synoptykowi z Gdyni wydanie ostrzeżenia z 3 stopniem dla polskiej strefy brzegowej przy jednoczesnym zaniechaniu działań w obszarze ostrzeżeń dla województwa pomorskiego.

W Biurze Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW-PIB w Gdyni funkcjonują dwa odrębne stanowiska: synoptyka obszaru oraz synoptyka morskiego. Ostrzeżenia dla obszarów lądowych i morskich mają różne kryteria, zasięg, numerację i odbiorców. Przekazywane są odpowiednim służbom na mocy stosownych umów. Zarówno jedne jak i drugie są ogólnodostępne, publikowane na stronach internetowych IMGW-PIB.

 

Podsumowanie
Wszystkie działania prowadzone przez synoptyków w BMPM w Gdyni w dniu 11 sierpnia 2017 roku były zgodne z obowiązującymi w IMGW-PIB procedurami. Jednoznacznie podkreślamy, iż prognozowanie zjawisk burzowych jest niezwykle skomplikowane, a precyzyjne określenie miejsca ich występowania z kilkugodzinnym wyprzedzeniem niemożliwe.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

RK/ko

23%
77%