|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Psia Grypa" rozprzestrzenia się w Małopolsce

Około 15% policjantów w całym województwie dostarczyło w poniedziałek do komend policji zwolnienia lekarskie. Przechodzenie na L4 to element ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Jak poinformował Sebastian Gleń - rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji - zwolnienia cały czas spływają, więc liczba policjantów na chorobowym będzie rosła.

Posłuchaj co mówi Przewodniczący Zarządu Małopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Grzegorz Gubała

fot: RK

Niepokojące jest to, że liczba zwolnień lekarskich, które dostarczają policjanci w całej Małopolsce stale rośnie. To głównie funkcjonariusze drogówki i prewencji. W poniedziałek na chorobowe przeszło 15 procent garnizonu. We wtorek najnowsze dane mówiły o ponad 20 procentach. "Są takie jednostki, gdzie policjantów na zwolnieniach jest 12%, ale są i takie, gdzie poziom ten wzrósł do 40%. Nie mogę powiedzieć gdzie, ze względów bezpieczeństwa. Oczywiście te braki wyrównujemy, policjanci przesuwani są do innych oddziałów" - informuje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji. 

Z kolei przewodniczący Zarządu Małopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Grzegorz Gubała tłumaczy, że masowo spływające zwolnienia lekarskie są spowodowane epidemią chorób wirusowych o tej porze roku. "Trzeba brać pod uwagę ogólną sytuację. Mamy okres jesienny. Wiele osób obecnie choruje na choroby zakaźne. Policjanci pracują w grupie. Jeśli jedna z osób przychodzi do służby zarażona wirusem, zakażenie może się rozprzestrzenić" - mówi.

Czy to grypa czy "psia grypa"? Odpowiedzi na to pytanie przewodniczący NSZZ unikał. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie stara się być mimo wszystko optymistą i jak mówi dostrzega nawet pewne zalety tej sytuacji. "Sprawdzimy, jak radzimy sobie w tak trudnych sytuacjach, choć ta jeszcze nie jest kryzysowa" - zapewnia Sebastian Gleń. Dodał jednak, że już teraz zdarzały się w Małopolsce przypadki, kiedy na patrol radiowozem wyjeżdżali naczelnicy wydziałów. Nie wyklucza również, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać to na ulice wrócą policjanci, którzy teraz pracują za biurkiem.

 

Przypomnijmy, że zwolnieniami lekarskimi policjantów zajmuje się specjalny Zakład Emerytalno-Rentowy. Kontrolę tego czy zwolnienie lekarskie faktycznie jest chorobą może zarządzić komendant.  

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów i sprawiedliwości. W marcu FZZSM informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.

Zakończenie protestu związkowcy od początku uzależniali od postawy MSWiA. Resort wielokrotnie zapewniał zaś, że jest otwarty na rozmowy. Minister Brudziński podkreślał też, że "wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy". Podczas wtorkowego spotkania w Łodzi szef MSWiA apelował do oficerów policji, aby nie pozwolili na destabilizację służb i dialog z protestującymi.

 

 

 

(Joanna Orszulak/PAP/ko)

39%
61%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 27

policjant

Środa, 7 listopada 2018, 18:02

@Ala

Przecież od kilku lat w służbach mundurowych płacą 80% na L4. Gratuluję wiedzy na czasie.

Odpowiedz

XXX

Środa, 7 listopada 2018, 16:00

@zdzwiony

O ile wiem oni nie mają nic wspólnego z Zusem.

Odpowiedz

zdzwiony

Środa, 7 listopada 2018, 09:35

gdzie ZUS i kontrole?

Odpowiedz

Wtorek, 6 listopada 2018, 22:24

Czyli mogą udawać na l4

Odpowiedz

kiiwi

Wtorek, 6 listopada 2018, 21:39

Krakowianie demokratycznie wypieprzyli PiS z ratusza. Niestety PiSia zaraza opanowała Radio Kraków

Odpowiedz

Zielona Żabka

Wtorek, 6 listopada 2018, 21:00

BRAWO POLICJA tak trzymać popatrzcie jak wasz minister puchnie od swojej pensji może niech pokaże jak żyć za Waszą pensję.

Odpowiedz

Jacunio

Wtorek, 6 listopada 2018, 20:29

Tutuł jest OK. "Psia grypa" jest pomysłem policjantów. Została tylko zacytowana. Zresztą przyszła do Krakowa z zewnątrz. Tu wszak nic nie da sie nowego wymyślić. Kreatywność - tak ale nie w Krk.

Odpowiedz

Kurka płodna

Wtorek, 6 listopada 2018, 20:25

L4 powninny zostać sprawdzone przez ZUS. Nie zamierzam w swoich podatkach opłacać "psiej grypy". Kolejna sterowana akcja? Aż tak źle jest w policji?

Odpowiedz

Obserwatorka

Wtorek, 6 listopada 2018, 19:17

Nie mogą strajkować, więc protestują w inny sposób. Ja to rozumiem. Ale ten tytuł artykułu - straszne.

Odpowiedz

Uczciwy

Wtorek, 6 listopada 2018, 18:15

Jedni chorują a inni kombinują!

Odpowiedz

strażak

Wtorek, 6 listopada 2018, 18:15

epidemia zapanowała również w straży pożarnej, w KM PSP Kraków zachorowało kilkanaście osób i dla zabezpieczenia rejonu ściągani są strażacy miedzy innymi z Tarnowa oraz próbują zaangażować w to OSP.

Odpowiedz

KT907A

Wtorek, 6 listopada 2018, 18:05

Dziennikaratwo ro bylo za czasow Radia Krakow 68.86 Mhz ze Szlaku i to bylo radio jak BBC . Teraz .... tssssss tyle w temacie

Odpowiedz

Endrju

Wtorek, 6 listopada 2018, 15:28

Skandal, bezczelność, egoizm i nieprzyzwoitość. Kolejna "nadzwyczajna kasta" stawia się ponad prawem i kpi w żywe oczy. Kto wydaje te zwolnienia? Należy bezwzględnie je weryfikować i w razie stwierdzenia zastrzeżeń wyciągać odpowiednie konsekwencje, jak to czyni ZUS wobec "zwykłych" pracowników, nadużywających L4. Łaskawcy, godzą się na emerytury po 25 latach pracy, jednak bez konieczności osiągnięcia wieku 55 lat życia. Czyli zakładając, że funkcjonariusz który rozpoczął pracę w resorcie w wieku 20-25 lat, będzie mógł przejść na emeryturę w wieku 45-50 lat i przez kolejne 30-40 lat życia będzie pobierał zapewne nie mniej, niż kilkutysięczne świadczenie. W tym czasie otrzyma zatem 1, 2 ,3 albo i więcej milionów złotych! Czy na to zasługuje? Wątpię. I oczywiście, taki krzepki, mundurowy emeryt może dalej pracować choćby z nudów, śmiejąc się w twarz leszczom zasuwającym z konieczności do 65 roku życia.

Odpowiedz

Paweł

Wtorek, 6 listopada 2018, 15:17

Co to za tytuł ? Trochę szacunku dla ciężkiej pracy policjantów.

Odpowiedz

qweta

Wtorek, 6 listopada 2018, 14:31

to witamy 11.11. ha, ha,ha...

Odpowiedz

Ehh

Wtorek, 6 listopada 2018, 13:28

Gorzej bo elyta politykierow może im dac co chcą a może i więcej,Później tylko ...spuszcza psy i każą zarobic na podwyżki.Łapać kogo się da i ..karać i karać i karać.Byznes bez końca ...

Odpowiedz

cini

Wtorek, 6 listopada 2018, 13:22

Gratuluję osiągnięcia dna. Możecie wymyślać tytuły na pudelka. Jako jedno z ważniejszych źródeł informacji, powinniście Państwo dbać o poziom słownictwa, którym określacie ludzi wykonujących ciężka pracę. Chyba, że takie z was psubraty...

Odpowiedz

jamci

Wtorek, 6 listopada 2018, 13:10

Żenada na temat żenady i tyle.

Odpowiedz

Ala

Wtorek, 6 listopada 2018, 11:58

A jest jakiś problem w tym żeby zmienić zapis dający te przywileje ? Dać gościom 80% na L4 i emeryturę po 30 latach i zaraz będzie spokój.

Odpowiedz

Ala

Wtorek, 6 listopada 2018, 11:57

@kkj

Żenada taki tytuł. Radio sięga dna.

Odpowiedz