|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent i premier rozmawiali o sytuacji w oświacie. Czy dojdzie do zaostrzenia protestu?

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki rozmawiali o sytuacji w oświacie i zapowiadanym strajku nauczycieli. Nie wiadomo, jakie są rezultaty niemal dwugodzinnego spotkania. Ani Pałac Prezydencki, ani Kancelaria Premiera nie wydały żadnego komunikatu w tej sprawie. Czy dojdzie do zaostrzenia protestu oświatowej Solidarności? O tym rozmawiać ma dziś w Krakowie Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Do spotkania dojdzie w kuratorium oświaty, gdzie 11. dzień trwa okupacja.

Fot. M. Lasyk

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział wcześniej, że będzie rozmawiał z premierem o postulatach nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się tysiąca złotych podwyżek i zapowiada strajk od ósmego kwietnia. Okupująca budynek małopolskiego kuratorium oświaty nauczycielska Solidarność chce dwóch 15-procentowych podwyżek - w tym i w przyszłym roku. 

Prezydent podkreślał, że oczekiwania podwyżek są uzasadnione. Ale zastrzegał, że nie da się ich w szybkim tempie, w krótkim terminie podnieść od razu o tysiąc złotych. Andrzej Duda apelował o porozumienie w tej sprawie.

Wtorkowe rozmowy sekcji oświaty z przedstawicielami rządu nie przyniosły przełomu - ocenił szef sekcji Ryszard Proksa. Proksa mówił po spotkaniu w Warszawie, że związkowcy oczekiwali na konkrety ze strony rządu, a te nie padły. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest niemal pewny, że pracownicy szkoł w trwającym właśnie referendum zdecydowanie opowiedzą się za rozpoczęciem strajku 8 kwietnia. "Bardzo wysoki wskaźnik "za" - między 80, 90%. A zdarzają się też placówki, gdzie deklaruje się 100%" - mówiła Grażyna Ralska szefowa małopolskiego okręgu ZNP. Władze Krakowa zapowiadają, że na początku przyszłego tygodnia ruszy kampania informująca rodziców, które szkoły przystąpią do protestu, w których będzie zapewniona opieka, a w których nie. 

 

 

(Marcin Friedrich/IAR/ew)

50%
50%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

Czwartek, 21 marca 2019, 14:07

@Żeby było tak jak było...40 lat temu

Zmień płytę.

Odpowiedz

Krak

Czwartek, 21 marca 2019, 14:04

Jego i jego podobnym chodzi tylko o kasę.

Odpowiedz

Morfeusz

Czwartek, 21 marca 2019, 12:28

Ja proponuję protest rodziców i uczniów ! Dzieci mają prawo do edukacji i państwo powinno ją zapewnić, a skoro nauczyciele się nie wywiązują bo zamiast realizować swoje obowiązki strajkują to jest to łamanie konstytucyjnego prawa do edukacji ! O to co !!

Odpowiedz

PZPR

Czwartek, 21 marca 2019, 12:25

@POgrom

Nie tłumacz mu. On ma problem z rozumieniem prostych rzeczy. Oprócz samochodów na parkingu, można zajrzeć w oświadczenia majątkowe biednych nauczycieli. Lepiej wierzyć w wypastowanego murzyna z gazety wybiórczej.

Odpowiedz

POgrom

Czwartek, 21 marca 2019, 12:03

@wPiSdu

Może dla kontrastu warto zerknąć na parkingi przed szkołami?:)

Odpowiedz

wPiSdu

Czwartek, 21 marca 2019, 11:54

"Samorządy i dyrektorzy szkół mówią zgodnie, że mają ogromny problem ze znalezieniem nauczycieli do kształcenia zawodowego. I przyznają, że wszystko rozbija się o wysokość wynagrodzenia. W Łodzi przedsiębiorstwo gazownicze na gwałt szuka pracowników. Mógłby ich dostarczyć miejski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, który kształci fachowców w tym zawodzie. Teoretycznie, bo w praktyce kierunek ma problem ze znalezieniem nauczycieli. I to nie dlatego, że ich nie ma. Problemem jest pensja: dyrektor nie może zaproponować nowo zatrudnianemu pedagogowi więcej niż 1862 zł na rękę. To mniej, niż zarabia sprzątaczka w tej szkole, która dostaje 2260 zł."

Odpowiedz

nauczyciel

Czwartek, 21 marca 2019, 11:53

To jest strajk polityczny. Dziś najwięksi sprzymierzeńcy nauczycieli to ci, którzy doprowadzili do tej sytuacji. PO, SLD, PSL i ich hybrydy rządzili przez ostatnich 25 lat.

Odpowiedz

Nick

Czwartek, 21 marca 2019, 11:09

Podwyżki za zlikwidowanie betonowej karty nauczyciela. Pasuje?

Odpowiedz

Żeby było tak jak było...40 lat temu

Czwartek, 21 marca 2019, 09:45

ujękiwanie pisowskich troli bezcenne...

Odpowiedz

POlitycznyProtest

Czwartek, 21 marca 2019, 09:28

Odpoczynek przed świetami oczywiście przyda się przemęczonym nauczycielom.

Odpowiedz

POzdro

Czwartek, 21 marca 2019, 09:24

Niech okupują, ale proszę nie wypłacać im pensji za marzec, dodatkowo obciążyć kosztami mediów z okupowanego budynku.

Odpowiedz