- To prawdziwa książka kucharska w trzech językach - po polsku, romsku i słowacku. W tej kuchni przejawia się historia wędrówki Romów przez różne kraje w ciągu wieków. Są zapożyczenia z wielu kultur. Są smaki charakterystyczne, ale wystawność, nakrycie do stołu i masa kolorów powoduje, że ta kultura jest bardzo bogata. Przez kuchnię chcemy pokazać to bogactwo" - mówi Magdalena Kwiecińska.

Dla Moniki Szewczyk - Romni - książka kucharska to doskonała okazja, by zrozumieć pochodzenie smaków tej kuchni i ocalenie jej od zapomnienia. To także możliwość popularyzacji romskiej kuchni. "Chciałabym, żeby przez tę książkę kultura, język i potrawy zostały zapamiętane. Nie mamy spisanej swojej historii. Mamy przekazy ustne. Romowie są różnorodni. Traktowanie ich jako jednej grupy jest niewłaściwe. Romowie są różni. Jedno danie potrafi u jednych i drugich nazywać się inaczej" - mówi

W książce można znaleźć przepisy na słynne dania kuchni romskiej takie jak kurę w glinie i specjalny rosół z ziemniakami. Wydanie bogato ilustrowanej książki wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Przypominamy: Kura w glinie, rosół z ziemniakami, zupa szczawiowa - o kuchni Romów

 

 

 

(Anna Kluz-Łoś/ko)