|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podwyżka cen wywozu śmieci w Małopolsce. Będzie drożej, ale nie wszędzie

Wiele miast w Małopolsce szykuje się właśnie do wprowadzenia większych stawek za wywóz śmieci. Wszystkich natomiast dotyczyć będą zmiany związane z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie szczegółowej zbiórki selektywnej.

fot: M. Skowronek

Choć opłaty za wywóz śmieci to często jedne z najniższych opłat jakie mamy w domowym budżecie, to jednak gdy pojawia się widmo jakichkolwiek podwyżek, nie ważne są tak bardzo kwoty, a samo ich pojawienie się. Tym bardziej, że liczby robią wrażenie. Mówi się, że niektóre stawki mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wynika to między innymi z powodu większej opłaty za składowanie odpadów komunalnych uchwalonej przez rząd, ale nie tylko. Przez ostatnie lata przybyło nam też niestety śmieci do wywożenia.

Podwyżki będą rzędu 35 - 40%, bo ilość śmieci, które musimy wywieźć wzrosła o 100%, a musimy je zawozić do Tarnowa - mówi burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

Więcej śmieci do wywiezienia ma też Miechów, gdzie w ostatnim przetargu najtańsza oferta na wywóz śmieci była prawie dwa razy większa od zaplanowanego przez miasto budżetu. Ale ilość śmieci to nie wszystko, bo przetarg przetargiem, opłata marszałkowska jest stała, ale według nowych przepisów odpady zmieszane trzeba wywozić co dwa tygodnie - podkreśla Przemysław Deda, prezes związku międzygminnego gospodarka komunalna działającego w okolicach Trzebini, Chrzanowa i Libiąża.

Jaka jest różnica dla tej opłaty marszałkowskiej, czyli opłaty za składowanie odpadów najlepiej obrazują liczby. Różnica w ciągu dwóch lat przy wybranych rodzajach odpadów to nawet sto trzydzieści złotych. Na szczęście w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu od nowego roku nie będzie podwyżek.

W Oświęcimiu radni na razie nie zajmowali się tym tematem. Za wywóz odpadów mieszkańcy Oświęcimia płacą raz na kwartał. Jak dotąd nie ma dezycji o podwyższe opłaty, którą będzie trzeba uregulować w marcu 2019 roku.

Obecnie przetarg na wywóz śmieci prowadzi Andrychów. Nie wiadomo jeszcze czy uda się utrzymać obecne stawki. Podobny przetarg wkrótce ruszy w Wadowicach. Nie będzie natomiast podwyżki w Gorlicach i w Nowym Sączu - zapewnia wiceprezydent tego drugiego miasta, Artur Bochenek, bo najważniejsze, żeby opłaty pozostały w przyszłym roku na poziomie tego roku i prowadzone są na ten temat rozmowy

Wzrost cen możliwy jest natomiast w Tarnowie, Limanowej i w Zakopanem. Pod Tatrami konkrety będą znane dopiero w marcu. Po sąsiedzku, w Nowym Targu, podwyżki są już pewne. Trzeba będzie zapłacić od czterech i pół do dziesięciu złotych więcej od osoby.

Na razie odetchnąć mogą natomiast krakowianie. Prawdopodobnie, bo w uchwałach omawianych przez krakowskich radnych, nie ma propozycji podniesienia opłat - mówi Piotr Odorczuk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie. Jak tłumaczy - stawki pozostaną na tym samym poziomie, bo miasto ma własną sortownię odpadów oraz spalarnię. Ceny za wywóz w Krakowie nie wzrosły od pięciu lat. Zmienią się za to pojemniki na śmieci -  obowiązkiem mieszkańców będzie zaopatrzenie się w nowe pojemniki, lub worki. Stawiamy na worki, bo to będzie dla mieszkańców tańsze - dodaje Odorczuk.

 

Kraków to też jedno z niewielu miast w Polsce, w którym sortownia odpadów czy spalarnia podlegają magistratowi. To także wpływa na brak podwyżek. Ceny za wywóz śmieci w Krakowie nie zmieniły się od pięciu lat. Nie jest jednak wykluczone, że kolejne podwyżki cen paliw mogą te opłaty zwiększyć w najbliższych latach.

 

Bartłomiej Grzankowski/bp

10%
90%