Co pyłomierzowa akcja Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego uświadomiła władzom gmin sąsiadujących z Krakowem? Jaka będzie ich odpowiedź na zagrożenia związane z niską emisją? I wreszcie – jak przebiegają działania dotyczące poprawy jakości powietrza na terenie całej Małopolski? We wtorek 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Studia im. Romany Bobrowskiej na kolejną Otwartą Debatę Radia Kraków. Przyjdź, posłuchaj, zabierz głos! WIĘCEJ

Nasze pyłomierze stanęły w 9 gminach, w każdej z nich mierzyliśmy jakość powietrza przez 11 dni. Normy średniodobowe Światowej Organizacji Zdrowia przekroczone były codziennie w Skale - smogowym rekordziście naszych badań. Od 8 do 10 dni przekroczeń norm zanotowaliśmy w Wieliczce, Zabierzowie, Zielonkach i Liszkach. Przez połowę czasu badań smog doskwierał mieszkańcom Niepołomic, Słomnik, Igołomii-Wawrzeńczyc i Mogilan.

Nasze badania wykazały też, że często jakość powietrza w podkrakowskich gminach jest gorsza niż przy Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie. Np. w Zabierzowie w ciągu 9 z 11 dni badań pyłu zawieszonego było więcej, niż w centrum Krakowa. Czasami nawet dwukrotnie.

Zobacz podsumowania badań jakości powietrza:

"Małopolska bez smogu": podsumowanie dwóch tygodni badań w Liszkach, Niepołomicach i Zielonkach

"Małopolska bez smogu": podsumowanie dwóch tygodni badań w Mogilanach, Wieliczce i Zabierzowie

"Małopolska bez smogu": podsumowanie dwóch tygodni badań w Igołomii, Skale i Słomnikach

 

 

(Karol Surówka/ew)