|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pierwszych osiem punktów na policyjnej mapie wypadków; wśród nich Małopolska

Do 101 wypadków, w tym 8 śmiertelnych, doszło w środę na polskich drogach. Zginęło 9 osób, a 129 zostało rannych - wynika z policyjnych statystyk. Policjanci zatrzymali tego dnia 222 nietrzeźwych kierowców. Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym pojawiło się pierwszych osiem punktów.

Fot. arch. RK

Interaktywną mapę z wypadkami śmiertelnymi na drogach policja zaprezentowała we wtorek na konferencji prasowej. Narzędzie ma służyć do pokazania miejsc, w których doszło do wypadków śmiertelnych w czasie wakacji i uświadomić kierowcom, że do wypadków dochodzi wszędzie, również w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

 

Migające na czerwono punkty naniesiono na obszar Mazowsza, Podlasia, Małopolski, Lubelskiego, Wielkopolski, Łódzkiego, a także Kujawsko-Pomorskiego, gdzie w środę doszło do dwóch wypadków śmiertelnych. Punkty te w piątek zmienią barwę z czerwonej na czarną i pozostaną na mapie do końca wakacji.

 

Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym opublikowana jest na stronie internetowej policja.pl. Funkcjonariusze zaznaczają, że gdyby taka mapa została stworzona przed ubiegłorocznymi wakacjami, pojawiłyby się na niej 592 punkty.

W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów, a w weekendy i na czas wymiany turnusów patrole wzmacniane będą przez kolejny tysiąc funkcjonariuszy. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także o dostosowanie prędkości zarówno do warunków atmosferycznych, jak i swoich umiejętności. Zwalniać należy szczególnie przed przejściami dla pieszych, przed przystankami i skrzyżowaniami. Ważne są też przerwy w czasie wielogodzinnych podróży.

Komenda Główna Policji obaliła też na swojej stronie internetowej pierwszy z mitów, które funkcjonują wśród kierowców. Kolejne ma publikować w każdy czwartek wakacji. Pierwszym z mitów dotyczy dobrej pogody, która miałaby rzekomo zwiększać bezpieczeństwo na drodze.

Policjanci podkreślają, że wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło w wakacje 2018 roku, ponad 76 proc. miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych. Do 85 proc. zdarzeń doszło w ciągu dnia, a do 84 proc. - na suchej nawierzchni.

"Im lepiej w pogodzie, tym gorzej na drodze" - przestrzegają funkcjonariusze. "Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie +sugeruje+ kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną" - wyjaśniają.

Na swojej stronie Komenda Główna Policji przygotowała też wykaz miejsc kontroli autokarów, które przewożą dzieci na wakacje. Policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierowców, dokumenty i stan technicznych pojazdów. Konieczność kontroli autobusów każdy może zgłosić w jednostce policji lub telefonicznie. Najlepiej informować o wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem.

 

PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

50%
50%