Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nadchodzi szczyt sezonu grzybowego. W lasach można znaleźć prawdziwe dziwolągi

  • Aktualności
  • date_range Środa, 2018.09.19 10:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:06 )
Zaczął się w tym roku wyjątkowo wcześnie, swój szczyt ma dopiero przed sobą, ale na jego początek z utęsknieniem czeka wielu zapaleńców. Sezon grzybowy, bo o nim mowa, przyciąga do lasów tłumy ludzi. W mediach społecznościowy amatorzy i znawcy tych sezonowych przysmaków wymieniają się zdjęciami swoich zdobyczy. Coraz częściej jednak na zdjęciach pojawiają się grzyby, które w naszej szerokości geograficznej nie powinny występować i są gatunkami inwazyjnymi, przywleczonymi do nas chociażby z Australii.

Okratek australijski. / By H. Krisp - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35030433

- Okratek australijski to dziwoląg. On wygląda jak ośmiornica i potwornie śmierdzi. Nie jest jadalny, ale jest ciekawy. Sprowadzone zostały przez przypadek. Grzyby się rozprzestrzeniają droga powietrzną - wyjaśnia grzyboznawca, Tadeusz Przybycień.

W rejonie południowej polski można spotkać się z Okratkiem australijskim, Mądziakiem malinowym i Okratkiem czerwonym. Przy zbieraniu grzybów lepiej kierować się zasadą - czego nie znam, nie zbieram. W przypadku zaobserwowania tych gatunków, można zgłosić ich stanowiska do Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Ułatwi to naukowcom obserwację i badania występowania tych inwazyjnych gatunków. 

Mądziak malinowy / By Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49183461

 

 

(Aleksandra Podziewska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię