Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na majówkę!

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2017.04.25 10:07 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:12 )
Długi weekend majowy trwa... A jak majówka to tylko w Małopolsce! Sprawdźcie nasze propozycje i zobaczcie, gdzie będzie można nas spotkać.

Fot. Marek Lasyk

Majówka w sądeckim skansenie, fot. Damian Radziak

Fot. Marcin Brzózka

ZAKOPANE i okolice

226. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja - miejskie uroczystości oficjalne i bieg bieg dla uczczenia rocznicy, czyli II Zakopiańska Mila Konstytucyjna. 

PROGRAM OBCHODÓW 3 MAJA 2017

WIĘCEJ O BIEGU

A między uroczystościami i górskimi wędrówkami...

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które od 2004 roku na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana początkiem maja 2004 roku, gdy Unia Europejska została rozszerzona o kolejnych członków, w tym Polskę. Od tamtej pory, będąc częścią United Europe Jazz Festival, nie tylko upamiętnia tę ważną dla naszego kraju datę, ale przede wszystkim jest okazją do współpracy i prezentacji muzyków z Grupy Wyszehradzkiej. Festiwal oprócz współczesnych akcentów doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku. 

Wystąpią m.in.: Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa, Ewelina Serafin Quartet, Wysehrad Jazz - Jazz Budapest Ragtime Band. PROGRAM

Zachęcamy, by w podróż do Zakopanego wybrać się... koleją. Dzięki temu możemy uniknąć stania w korkach na zakopiance. Kolej Małopolska przygotowała specjalną ofertę. SPRAWDŹ

A w Nowym Targu majówka z Radiem Kraków już 2 maja. Spotkajmy się na nowotarskim lotnisku od 16.00 do 18.00. 

 

 

RK

NOWY SĄCZ i okolice

Sądecki skansen. Fot. Damian Radziak

Inauguracja sezonu turystycznego w sądeckim skansenie i Miasteczku Galicyjskim

Wielka majówka tradycyjnie zainauguruje 1 maja sezon letni w Sądeckim Parku Etnograficznym i Miasteczku Galicyjskim. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu dla wszystkich gości przygotowało mnóstwo atrakcji.

W skansenie nie zabraknie też Radia Kraków. Spotkacie nas tam od 14.00 - do 16.00. Zapraszamy!

1 maja 2017 (poniedziałek)
godz.10.00 – 18.00
Sądecki Park Etnograficzny (ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b)
Miasteczko Galicyjskie (ul. Lwowska 226)
 
Wstęp 3 zł

Program:
 
Miasteczko Galicyjskie
10.00 - 18.00 Pokaz rzemiosł / Kiermasz / Zwiedzanie ekspozycji
13.00 - 16.00 Warsztaty filcowania
14.00 - 16.00 Koncert Kapeli Zachata
16.30 - 18.00 Koncert zespołu „A gdzie to dawniej stroiło”
10.00 - 18.00
- Warsztaty: garncarskie i drukarskie
- „Pomiędzy Wiedniem a Lwowem, moda w czasach autonomii
Galicyjskiej”- prezentacja i pokaz strojów miejskich przygotowany
przez dr Marię Molendę
- Atelier fotograficzne z wypożyczalnią strojów - zdjęcia wykona
  Wędrowny Fotograf Robert Werbanow
- Kuchnia regionalna
  
Sądecki Park Etnograficzny
10.00 - 18.00
- Pokaz ginących zawodów
- Warsztaty malowania na szkle(sektor Kolonistów Józefińskich – dom z Gołkowic)
- Zwiedzanie ekspozycji
13.00 - 13.30 Degustacja podpłomyków (chałupa z Gostwicy nr 2) 

W Nowym Sączu:

Sobota – niedziela

Od 29 do 30 kwietnia 2017 r. Nowy Sącz stanie się gastronomiczną stolicą małopolski, bowiem w tych dniach odbędzie się I Zlot Foodtrucków. Na płytę nowosądeckiego rynku zjadą się najlepsze food trucki z Polski serwujące dania kuchni z całego świata m.in. włoskiej, meksykańskiej, czy hiszpańskiej.

Wtorek 2 maja

W Miasteczku Galicyjskim odbędzie się kolejna edycja festynu patriotycznego „POLSKA JEST NASZA”. Impreza zaplanowano 2 maja z okazji obchodzone w ten dzień Święta Flagi.

Na rynku Miasteczka Galicyjskiego już o godzinie 11:00 staną stoiska z gadżetami i rękodziełem twórców ludowych. Będą one dostępne do godziny 16:00. W międzyczasie zaplanowano występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Tęgoborzy oraz pokaz taneczny Tamburmajorek ze Starego Sącza. Początek o godzinie 13:00.

Nieco później, bo od 15:00 przedstawienie historii Święta Flagi i kilka konkursów z nagrodami. IPN przywiezie na festyn wystawę pt. „Ostatni 3 maja”. Goście: Jednostka Strzelecka Strzelec z Nowego Sącza oraz żołnierey z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Nowego Sącza. Najmłodsi będą się również mogli zapoznać ze sprzętem oraz pracą sądeckich strażaków, którzy tradycyjnie przyjadą na festyn swoimi wozami bojowymi. 

Program uroczystości 3 Maja w Nowym Sączu

Uroczystości rozpoczną się o 10:30 mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Małgorzaty. W nabożeństwie udział wezmą poczty sztandarowe, organizacje, instytucje, szkoły i stowarzyszenia kombatanckie. Homilię wygłosi ks. Krzysztof Orzeł. Udział w nabożeństwie weźmie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Po mszy, około 11:30 uczestnicy przejdą na plac 3 Maja, gdzie znajduje się pomnik marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego. Właśnie to zgromadzenie 3 maja 1791 roku uchwaliło pierwszą w Europie i drugą na świecie Ustawę Rządową, czyli nowoczesną konstytucję państwa.

Plac 3 Maja
Uroczystości na placu 3 Maja rozpocznie okolicznościowe przemówienie prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Następnie sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego oraz delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem marszałka Stanisława Małachowskiego, jednego z architektów Konstytucji 3 Maja.
 
Po uroczystości oficjalnej odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w repertuarze patriotycznym. Początek uroczystości pod pomnikiem marszałka Małachowskiego – około 11:50.
 
Dziedziniec kościoła św. Ducha
"Witaj, majowa jutrzenko" to koncert pieśni patriotycznych, w którym udział wezmą zespół regionalny Sądeczanie i aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego oraz sami sądeczanie. Uczestnicy otrzymają specjalnie wydrukowane na tę okazję śpiewniki i wspólnie zaśpiewają najpiękniejsze patriotyczne pieśni. Początek sądeckiego patriotycznego śpiewania – 18:30.

 


KRYNICA ZDRÓJ

Małopolska Majówka w Pijalni Głównej

Majowy weekend rozpocznie się koncertem zespołu LemON, który zaprezentuje utwory z ostatniej płyty „TU”, wydanej w marcu b.r. Koncert rozpocznie się 30 kwietnia o godz. 19.00.

W poniedziałek (1 maja) na scenie pojawi się trzech tenorów, czyli zespół TreVoci w przebojach światowych gwiazd muzyki pop w symfonicznych aranżacjach. Tenorom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna im. Adama Wrońskiego, której podstawę stanowią muzycy Krynickiej Orkiestry Zdrojowej - najstarszej i obecnie jedynej orkiestry tego typu w Polsce. Początek koncertu o godz. 19.00.

Na zakończenie majówkowego weekendu w Pijalni Głównej zaplanowano spotkanie z Marcinem Dańcem. Każdy występ tego jednego z najpopularniejszych satyryków jest wyjątkowy i niepowtarzalny ze względu na program, który artysta układa na bieżąco, dostosowując go do charakteru imprezy i poczucia humoru publiczności. Co przygotuje dla krynickiej publiczności? Tego dowiemy się 2 maja w Pijalni Głównej. Początek występu o godzinie 20.00.

Jaworzyna Krynicka

Od 29 kwietnia do 3 maja na szczycie Jaworzyny Krynickiej trwał będzie Piknik Rodzinny. Na wszystkich odwiedzających czekać będą liczne atrakcje: 18 metrowy tor przeszkód, zjeżdżalnia powietrzna, tunel z przeszkodami oraz ścianka wspinaczkowa zabezpieczana przez Krynicką Grupę GOPR. Krynicki Park Linowy przygotuje kolejkę tyrolkę, a regionalna kapela zapewni niezapomniane wrażenia. Wystarczy zakupić bilet na wjazd koleją gondolową, a wszystkie atrakcje będą bezpłatne.

Centrum Narciarstwa Biegowego

2 maja na terenie tras biegowych Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Czarnym Potoku odbędzie się Turniej Łuczniczy o Kryształowy Dzban Krynicy. Początek zabawy o 10.30. Więcej informacji na www.e-lu.pl

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

O godzinie 9.00 w Kościele Zdrojowym odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po uroczystości zaplanowano przemarsz na deptak i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie o godzinie 11.00 rozpocznie się koncert zespołu Mozaretum w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego. 

 


GORLICE 

Serdecznie zapraszamy do Gorlic na Festiwal „4 Strony Karpat”! „4 Strony Karpat” to dwudniowe wydarzenie, podczas którego artyści folkowi prezentują się na jednej scenie, wykonując wspólnie koncert muzyki etnicznej typowej dla ich regionów oraz dla regionu karpackiego.

Podczas 4 Stron Karpat w 2017 roku wystąpią zespoły z nurtu world i folk prezentujący w atrakcyjny sposób tradycje muzyczne łuku Karpat oraz innych regionów. Specjalnie dla Was zagrają: Serencza, Orkiestra św. Mikołaja, Kapela Hanki Wójciak, Trebunie-Tutki, Krzikopa, Vołosi, Dagadana. WIĘCEJ

 

MUSZYNA

Turyści i pielgrzymi już mogą planować wizytę w Ogrodach Biblijnych w Muszynie. Największa tego typu atrakcja w Polsce po zimowej przerwie zostanie otwarta 28 kwietnia tuż przed długim majowym weekendem. WIĘCEJ

Majówkę w Muszynie rozpocznie w sobotę, 29 kwietnia VI Jarmark Muszyński. Impreza rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 18:00 na placu przed Dworem Starostów w Muszynie. W programie degustacje potraw regionalnych, występy zespołów ludowych, a także pokazy walk rycerskich i średniowiecznych tańców dworskich. Nie zabraknie też tradycyjnego turnieju łuczniczego.

Niedziela, 30 kwietnia obchodzony będzie w Muszynie jako Dzień Strażaka. W pierwszej kolejność, bo o 10.30 zaplanowano w muszyńskim kościele mszę świętą w intencji ratowników, natomiast cześć artystyczna odbędzie się Dworem Starostów. Na scenie wystąpią orkiestry strażackie z regionu oraz zespoły młodzieżowe.

1 i 3 maja zaplanowano w Muszynie tradycyjne już koncerty kameralne w Ogrodzie Miłości. Początek o godzinie 14. Natomiast o 19 przygotowano specjalne nabożeństwa majowe przy figurce Matki Boskiej na wzgórzu zamkowym. 

DŁUGI WEEKEND NA SĄDECCZYŹNIE 

Propozycje z Muszyny nadesłał słuchacz Radia Kraków Artur Królikowski:

TARNÓW i okolice

 

Fot. mat. prasowe/P. Topolski

30 kwietnia

 

„Jeszcze Polska Muzyka” - koncert w wykonaniu Orkiestry akademii Beethovenovskiej w Centrum Sztuki Mościce; godz. 19:00, wstęp z darmowymi wejściówkami

Gromnik:

Akcja „Flaga na samochód” w godzinach od 9:00 do 13:00

 

2 maja

Tarnów:

Ceremonia podniesienia flagi na maszt; Grób Nieznanego Żołnierza; godz. 8:00

Kąśna Dolna:

Recital „Piotr Kita Patriotycznie” w wykonaniu Piotra Kity w Centrum Paderewskiego; godz. 18:00; wstęp wolny

 

3 maja

Tarnów:

Uroczyste złożenie wieńca przez Prezydenta Tarnowa przy Grobie Nieznanego Żołnierza; godz. 11:45

Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru Puellae Orantes, Bazylika Katedralna; godz. 12:00

„Wiwat 3 maja” - wystąpienie Prezydenta Tarnowa, deklamacja fragmentów Konstytucji 3 Maja, koncert Orkiestry Dętej Miasta Wojnicza, Rynek, godz. 13:00

„Majowa Justrzenka” - rodzinny piknik patriotyczny w Parku Strzeleckim; warsztaty koralowe, sztuka tworzenia Kokardy Narodowej, Bieg z Kokardą dla dzieci, animacje, konkursy i inne atrakcje, koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Koncert organowy prof. Elżbiety Karolak, Bazylika Katedralna, godz. 19:00

Wola Rzędzińska:

IV Rajd Rowerowy „Tour de Gmina Tarnów”

Brzesko:

30 kwietnia na malowniczym wzgórzu Bocheniec w Jadownikach odbędą się Motocyklowe Obchody Święta Flagi, które będą zarazem otwarciem sezonu motocyklowego. Impreza będzie miała charakter charytatywny na rzecz pomocy medycznej oraz rehabilitacji 15-letniej mieszkanki Jadownik – Klaudii Madej. O 15.00 z tej okazji zagra Marek Piekarczyk. Nie przegapcie! SZCZEGÓŁY

„Pierwsze wici w Mokrzeskach”. 29 i 30 kwietnia, w Mokrzyskach na Folwarku Fiakra przy ul. Sąsiedzkiej po raz pierwszy odbędzie się festiwal historyczny zorganizowany przez Jurka Kiliana i grupę rekonstrukcji historycznej „Drużyna najemna Rujewit”. WIĘCEJ

Bochnia:

Majówka w Parku Rodzinnym Uzbornia. Wzorem minionych lat w święto Konstytucji 3 Maja zostanie zainaugurowany sezon w Parku Rodzinnym Uzbornia. PROGRAM

Nowy Wiśnicz:

30 kwietnia w Nowym Wiśniczu będzie miało miejsce zakończenie III Rajdu Ułanów – trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Wiśnicza. Finałem imprezy będzie koncert zespołu „Forteca”. Ponadto 3 Maja w kaplicy na Zamku w Wiśniczu odbędzie się uroczysta Msza Św. z okazji Święta Narodowego. 

 

Majówka z Solskim

W dniach od 29 kwietnia do 3 maja polecamy teatralne wieczory. Wybrane spektakle będzie można obejrzeć w tarnowskim teatrze, a także w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wśród propozycji: monodram dla dorosłego widza, najnowsza prapremiera i spektakl "Ikebana", spektakl muzyczny "Disco Solski". Zakończeniem weekendu majowego będzie występ zespołu tarnowskiego teatru w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej ze spektaklem "Starsi Panowie znów" - wstęp wolny!

Każdy, kupujący bilet na jakikolwiek spektakl Majówki z Solskim, otrzyma w kasie biletowej Teatru kupon rabatowy upoważniający do skorzystania z biletów po 10 zł na wybrane tytuły do końca czerwca 2017 roku. WIĘCEJ

KRAKÓW

 

2 maja druga edycja rodzinnego przejazdu na rolkach „Dla Biało-Czerwonej”. Wyruszymy specjalnie przygotowaną trasą i w taki nietypowy sposób uczcimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Fot. mat. prasowe

3 maja dwudziesty drugi raz ulicami miasta Krakowa przejedzie „TRAMWAJ PATRIOTYCZNY”. I jak co roku zabrzmią w nim polskie pieśni patriotyczne. Na uczestników wspólnego śpiewania czekają śpiewniki polskich pieśni patriotycznych (34 utwory - teksty, nuty, komentarz historyczny, kolorowa wkładka poświęcona Tadeuszowi Kościuszce w 200. rocznicę jego śmierci), a także biało-czerwone chorągiewki, okolicznościowe kartki, plakietki, ulotki. WIĘCEJ

Program krakowskich uroczystości: 

9:30      Złożenie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej w Krakowie (ul. Powiśle)

10:00    Msza święta w Katedrze Wawelskiej

11:15    Pochód patriotyczny ze Wzgórza Wawelskiego:

- złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim (pl. Ojca Adama Studzińskiego),

- przemarsz ulicami Grodzką i Floriańską na pl. Jana Matejki przed Grób Nieznanego Żołnierza

12:00  Uroczystości na pl. Jana Matejki z udziałem Wojska Polskiego:

- przemówienie wojewody małopolskiego Józefa Pilcha,

- wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego,

- złożenie wieńców,

- defilada.

3 maja 2017 roku o godz. 17.00 na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się 64. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści Loch Camelot, wspólnie ze zgromadzoną na Małym Rynku wielotysięczną publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzi Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Ewa Kornecka. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 4000 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.

A kto w Krakowie nie ma planów na majówkę - może wziąć udział w V edycji Krakostopu - imprezie pod patronatem Radia Kraków. Chętni na "podróż za jeden uśmiech" powinni szukać informacji TUTAJ.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię