Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w miejscu ich zamieszkania. "Aplikacja ta pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa" - czytamy w czwartkowym komunikacie przesłanym PAP przez małopolską policję. Na stronie policji znajduje się film instruktażowy o korzystaniu z mapy.

Dotychczas mieszkańcy Małopolski nanieśli na KMZB 150 tys. zgłoszeń. Jak podała policja, świadczy to o tym, "jak ważne dla społeczeństwa jest to, co dzieje się wokół nas, i nie należy pozostawać obojętnym na łamanie prawa oraz naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Najczęściej wskazywane problemy należą do kategorii: nieprawidłowe parkowanie (prawie połowa wszystkich zgłoszeń - 73 tys.), przekraczanie dozwolonej prędkości (około 29 tys.) oraz picie alkoholu w niedozwolonych miejscach (15 tys.).

W kategorii zjawisk i zagrożeń, które można zgłaszać, są akty wandalizmu, bezdomność, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie i przejście przez tory w niestrzeżonych miejscach. Na liście znalazły się także m.in. niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, niestrzeżony przejazd kolejowy, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych.

Jak wyjaśniła policja, wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji. Funkcjonariusze patrolują i sprawdzają wskazane miejsca, a następnie podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tych zjawisk.

 

PAP/bp