|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski Alarm Smogowy: w tym tempie działań czyste powietrze będziemy mieć za 50 lat

W dziesięciu powiatach Małopolski we wtorek ogłoszono drugi stopień ostrzeżenia przed smogiem. Na szybką poprawę stanu powietrza się nie zanosi - ocenia Krakowski Alarm Smogowy. W tym tempie wymiany pieców na czyste powietrze możemy liczyć najwcześniej za... pięćdziesiąt lat. Krakowski Alarm Smogowy przedstawił alarmujące dane. W ubiegłym roku aż w 95 małopolskich gminach nie wymieniono ani jednego pieca! A kotły najgorszej klasy muszą zniknąć do 2023 roku. Taki termin nakłada uchwała antysmogowa dla Małopolski.

Fot. Marek Lasyk

Wnioski płynące z zestawienia przygotowanego przez działaczy antysmogowych są bardzo niepokojące. 69% mieszkańców małopolskich gmin wciąż nie słyszało o uchwale antysmogowej lub nie wie, jakie obowiązki na nich nakłada. Gminy nie informują o tym, czym jest uchwała i czego wymaga.

„Wyniki naszej analizy pokazują, że włodarze ponad połowy gmin województwa całkowicie lekceważą sprawę. Problemem jest nie tylko to, że nie prowadzą realnych programów ograniczania niskiej emisji, ale i to, że nawet nie angażują się w działania edukacyjne i informacyjne. Prawie nikt nie zna zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej i nie wie, że będzie musiał wymienić kocioł” - oceniła Anna Dworakowska z KAS.

Spośród pół miliona kotłów w małopolskich gminach w 2017 roku wymieniono zaledwie nieco... ponad 10 tysięcy pieców. Najwięcej - w Miechowie, Słomnikach i Pałecznicy, gdzie zrealizowano od 25 do 27 proc. trzyletniego planu.

Powodów do dumy nie mają również gminy "krakowskiego obwarzanka". W 14 gminach, które okalają miasto Kraków według inwentaryzacji przeprowadzonej w 2015 roku przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska było ponad 48 tys. palenisk do wymiany. Do tej pory udało się wymienić zaledwie 3,5 tys. kotłów.

Małopolski Urząd Marszałkowski podchodzi jednak do danych zaprezentowanych przez Krakowski Alarm Smogowy z dużą dozą rezerwy. "Nie będziemy w żaden sposób represyjni. Prowadzimy akcje promocyjne, edukacyjne, widzimy ich efekty - wbrew liczbom z raportu KAS. Przed nami kilka lat ciężkiej pracy, by przekonać Małopolan, że z tym problemem trzeba sobie poradzić. Jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego mieszkańca i pomóc mu wymienić piec" - komentuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. 

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do gmin, by zaczęły informować lub rozszerzyły dotychczasowe działania informacyjne. „Mamy kilka propozycji, które mogą w tym pomóc: wsparcie mieszkańców przez gminy w pozyskiwaniu dotacji na wymianę kotłów, program osłonowy dla ubogich, działania informacyjne w zakresie obowiązku wymiany kotła oraz stworzenie skutecznego systemu kontroli tego, czym pali się w piecach. Wszystko wymaga jednak zaangażowania i współpracy ich włodarzy” - wyjaśniła Dworakowska.

Petycja została skierowana do władz gmin Metropolii Krakowskiej: Biskupic, Czernichowa, Igołomi-Wawrzeńczyc, Kocmyrzowa-Luborzycy, Liszek, Michałowic, Mogilan, Niepołomic, Skawiny, Świątnik Górnych, Wieliczki, Wielkiej Wsi, Zabierzowa i Zielonek.

Alarmy Smogowe zwracają uwagę w petycji, że według badań świadomość mieszkańców na temat uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, zakładającej konieczności wymiany przestarzałych kotłów do końca 2022 roku, jest bardzo niska, a gminy nie podejmują działań informujących o obowiązujących przepisach antysmogowych na szerszą skalę. Brakuje też – zaznaczono - skutecznego systemu kontroli palenisk pod kątem nie tylko spalania odpadów, ale też przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej. Jedynie w trzech z 14 gmin otaczających Kraków funkcjonuje straż gminna, a w 2017 roku nałożono zaledwie 34 mandaty za spalanie odpadów.

Przypomnijmy, że od początku 2023 roku za palenie w tzw. kopciuchu grożą 500-złotowe mandaty.

 

 

Mat. prasowe KAS

Mat. prasowe KAS

Mat. prasowe KAS

 

 

(Joanna Orszulak/PAP/ew)

0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 18

Krak

Środa, 19 grudnia 2018, 11:06

@Marek

jak zmienić, żeby zebrane śmieci z całego Krakowa nie spalać w elektrociepłowni?

Odpowiedz

Środa, 19 grudnia 2018, 10:28

@zeno

Samo sedno

Odpowiedz

krakus

Środa, 19 grudnia 2018, 07:03

Dajcie spokój tej propagandzie z paleniem śmieciami. W Krakowie kiedyś było znacznie więcej pieców węglowych a smogu nie było bo były tereny zielone. Teraz wszystkie zostały zabudowane, w miejscach gdzie kiedyś miał możliwość rozpędzić się wiatr teraz powstały 40-metrowe APARTAMENTY dla elementu napływowego corocznie po zakończeniu studiów nie chcących wracać do swoich Wólek. Do tego dochodzą korki. Skąd? Ano dołóżmy do tego że jak Janusz kupił apartament to już na miejsce parkingowe nie wydał bo drogo. Więc myśli postawię u sąsiada na podwórku a jak ten mówi spadaj to krzyk. Więc stawia na ulicach, zajmuje jeden pas ruchu a reszta w dwie strony jeździ po drugim. No i jeszcze trzeba podziękować komunie za ulice. Bo teraz choć dobudowuje się bloki lub biurowce nie dobudowuje się żadnej drogi a te obecne zajmuje się na parkingi. VIVA AVIA

Odpowiedz

anty

Wtorek, 18 grudnia 2018, 21:17

@Słuchacz

Za wymianę pieców i autka dizelki. To może przestaniemy was gorszy sorcie, niby truć.

Odpowiedz

wiesiek

Wtorek, 18 grudnia 2018, 20:59

E tam, nie prawda.

Odpowiedz

wiesiek

Wtorek, 18 grudnia 2018, 20:57

@wp

Ci co palą śmieciami na mojej ulicy to akurat młodzi ludzie. No ale to może wyjątek

Odpowiedz

wiesiek

Wtorek, 18 grudnia 2018, 20:55

@Słuchacz

Tak jest. Ten który wymyślił ten cały smog powinien się smażyć w piekle. Jest to działanie anty polskie i anty katolickie. Tak zmuszać biednych ludzi do wymiany pieców. Niech im ten co toto wymyślił dopłaci i to dużo to może nie będą palić śmieciami. Na razie palą bo ich na inne paliwo nie stać. Tu jest Polska a nie jakieś Niemcy. Wara od naszego brudu!

Odpowiedz

albowiem PiS to stan umysłu

Wtorek, 18 grudnia 2018, 17:51

łubudubu, łunudubu, niech nam żyje prezes naszego klubu...

Odpowiedz

Wtorek, 18 grudnia 2018, 17:03

Miałam piec węglowy i stary gazowy, paliło się trochę węglem trochę gazem, żeby było taniej. Dwa lata temu skorzystałam z możliwości wymiany pieca za darmo. Rachunki wcale nie są zabójcze. Trzeba tylko pamiętać żeby co miesiąc nawet w lecie odkładać po trochę na zimę. Ludzie w blokach płacą cały rok za ogrzewanie nie jednorazowo w zimie. Nowy piec jest zdecydowanie bardziej wydajny niż stary.

Odpowiedz

zeno

Wtorek, 18 grudnia 2018, 16:19

A wystarczyłoby w państwie z dykty zdjąć haracz doklejony do ceny gazu w akcyzach i innych podatkach od podatków, czyli pierdołach. Tak aby opalanie gazem był tańsze niż węglem. W chorym państwie to przerasta, bo to obywatel jest dla państwa wiecznie nienażartego, a nie państwo dla obywatela, które ma służyć jego dobru. Rolą państwa od 30 lat nad Wisłą jest nażreć się z biednego Polaka. A potem kwik czemu taki syf w powietrzu, bo lud grzeje tym co najtańsze. Nikt zdrowo myślący nie będzie się babrał węglem jak taniej by miał czyste ogrzewanie na gaz. Oczywiście tam gdzie gazu nie raczyło państwo z dykty jeszcze doprowadzić, zamiast kosmicznych uposażeń i nagród w zarządach, prezesurach spółek skarbu państwa kasę przeznaczać na nowe podłączenia i rozbudowę infrastruktury - za trudne...

Odpowiedz

AS

Wtorek, 18 grudnia 2018, 16:05

@wp

A Ty czzym sie grzejesz moimi smieciami które zabieraja za potezna oplata i spalaja JE w elektrocieplowni

Odpowiedz

kr

Wtorek, 18 grudnia 2018, 15:52

A w KrAKOWIE DYKTATURA NAKAZ I JUZ WNIOSEK O BRZMIENIU ŻE JA ZWRACAM SIE Z PROŚBĄ O WYMIANE APRZECIEŻ TO MNIE PRZYMUSZONO DO WYMIANY PAN PREZYDENT KIEDYŚ ZAMARZNIE ZA PODPISANIE TEJ UCHWAŁY ALBO CAŁA POLSKA ALBO NIKT ODEBRAL LUDZIOM GODNOŚĆ DO MOPSU MAMY CHODZIĆ NIE TEDY DROGA CZEMU NOWY SEJMIK MILCZY

Odpowiedz

Ehh

Wtorek, 18 grudnia 2018, 15:29

Przecież nikt nie wymieni dobrego pieca,bo to nieekonomiczne i ...nieekologiczne.Jak ktoś faktycznie pali śmieci,lub nieadekwatny opał,to piec będzie szybciej do wymiany.Smog w Londynie w 1952 -warto poczytać opracowania ,dane o przyczynach i o wprowadzonych rozwiązaniach.

Odpowiedz

Wtorek, 18 grudnia 2018, 15:24

@Słuchacz

Piecy? A co to takiego, słuchaczu? Temi ręcamy zabierta się do roboty.

Odpowiedz

Wtorek, 18 grudnia 2018, 15:22

@wp

Może nie zauważyłeś/łaś, że dopłaty są właśnie po to ,żeby wspomóc przysłowiowych staruszków - zatem lepiej by było poświęcić energię na pomoc jakiemuś potrzebującemu w załatwieniu dofinansowania z gminy i potrzebne formalności, zamiast pisać złośliwe komentarze. BTW - moi sąsiedzi: wiek ok 50 lat, dzieci koło 20, palą syfem, a przed domem 4 samochody (stare) Gmina Zielonki, więc SM nie można wezwać, a kontroli i edukacji z gminy nie ma...Są przykładem cwaniaków, a nie biedoty, ale niszczą nasze zdrowie tak samo...

Odpowiedz

wp

Wtorek, 18 grudnia 2018, 14:10

Wszystko przez tych wrednych złośliwych staruszków , ogrzewa się taki , a mógłby np. zamarznąć w nocy i by było po problemie, a może by tak wszyscy wrażliwi na czystość powietrza złożyli się i zakupili każdemu ze starym piecem domek na Florydzie ?

Odpowiedz

Słuchacz

Wtorek, 18 grudnia 2018, 13:59

Niech sponsor alarmu smogowego Soros zaplaci za wymiane piecy to bedzie szybciej, a jak dla mnie ta instytucji jest calkowicie nie wuarygodna

Odpowiedz

Marek

Wtorek, 18 grudnia 2018, 13:19

Jak zmienić mentalność ludzi, żeby nie palili śmieci. W miastach to jeszcze jest szansa na kontrole a na prowincji nie ma żadnych szans

Odpowiedz