Kardynał mówił, że młodzież przyjechała do Krakowa z różnych miejsc na świecie, przynosząc ze sobą bogactwo kultur, tradycji i języków oraz doświadczenia Kościołów lokalnych.

"Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju i w dobrobycie, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani" – mówił kard. Dziwisz.

"Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami" - dodał.

Metropolita krakowski podkreślił, że na ŚDM młodzi przychodzą z osobistymi doświadczeniami przeżywania ewangelii "w naszym niełatwym świecie".

"Przynosimy ze sobą nasze lęki i rozczarowania, ale także nasze tęsknoty i nadzieje, nasze pragnienia życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym" – mówił kard. Dziwisz.

"Zdajemy sobie sprawę z naszych słabości, ale wierzymy, że wszystko możemy +w Tym, który nas umacnia+. Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem" - podkreślił.

Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by umacniała się cywilizacja dobra, pojednania i pokoju; dzielmy się naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami – wezwał uczestników ŚDM kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski zauważył, że spotkanie w Krakowie potrwa tylko kilka dni, ale będzie to intensywne, duchowe doświadczenie, wymagające również pewnego trudu.

"Z czym wrócimy? Lepiej nie uprzedzać odpowiedzi na to pytanie. Ale podejmijmy wyzwanie. Dzielmy się w tych dniach tym, co mamy najcenniejsze. Dzielmy się naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami" – wzywał młodych.

Apelował do uczestników ŚDM, żeby słuchali katechez głoszonych przez biskupów, wsłuchali się w głos papieża Franciszka, skorzystali z sakramentu pojednania. Aby poznawali Kraków, bogactwa jego kultury, ale także gościnność jego mieszkańców i sąsiednich miejscowości.

„Kraków żyje tajemnicą Bożego Miłosierdzia, również dzięki pokornej Siostrze Faustynie, która uwrażliwiła Kościół i świat na ten szczególny rys Boga” – przypomniał kard. Dziwisz. „Powracając do waszych krajów, domów i wspólnot, zanieście iskrę miłosierdzia, przypominając wszystkim, że "błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – powiedział kard. Dziwisz nawiązując do hasła ŚDM.

"Zanieście innym płomień waszej wiary i zapalajcie nim inne płomienie, aby ludzkie serca biły w rytmie Serca Chrystusa (…). Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by nie było w nim egoizmu, przemocy i niesprawiedliwości, by na naszej ziemi umacniała się cywilizacja dobra, pojednania, miłości i pokoju” – podkreślił.

Wezwał młodych do niesienia światu nowiny o Jezusie Chrystusie i dawania świadectwa, że warto i trzeba mu zawierzyć nasz los. „Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc” – apelował.

 

PAP/ sp

 

Partnerzy Radia Kraków podczas ŚDM:
 
Partner główny:
 
Partner: