Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę antysmogową dla całego regionu

  • Aktualności
  • date_range Niedziela, 2017.01.22 11:52 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:10 )
Małopolski Sejmik zdecydował i przyjął uchwałę antysmogową dla całego regionu. Za było 33 radnych, przeciwko nie był nikt. W uchwale nie ma zakazu używania węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent. W nowych budynkach będzie można montować wyłącznie piece najnowszej generacji, co najmniej piątej klasy. Stare kotły grzewcze będą musiały zostać wymienione. Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce posiadającym takie regulacje.

fot: Krzysztof Orski

posłuchaj opinii krakowian
Smog nad Krakowem. Jest fatalnie. Widoki z Kopca Kościuszki i z Herbewa. Fot. Marek Lasyk

Relacja z obrad:

14.51 - UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA MAŁOPOLSKI ZOSTAŁA PRZYJĘTA JEDNOGŁOŚNIE!

14.46 - Zakończyły się wystąpienia ekspertów. Głos zabierają jeszcze radni, ale to będzie formalność. NIkt nie zaatakował uchwały antysmogowej.

14.41 - Piotr Kleczkowski (AGH): "Jeżeli pijemy to nie wypijemy wody nieczystej. Z oddychaniem nie mamy wyboru. Dzisiaj mamy 250% przekroczenia normy. Proszę o przyjęcie uchwały. Profesorowie AGH to praktycy. Oni znają się na rzeczy".

14.40 - Paweł Knapik (Izba Przemysłowa w Krakowie, AGH): "Obawiamy się, że uchwała niedługo będzie musiała być rozszerzona. Urządzenie wysokiej klasy może trafić w dowolne miejsce. Dodatkowo te urządzenia muszą być kontrolowane. Prosze o przyjęcie uchwały".

14.38 - Jolanta Sitarz-Wójcicka (Podhalański Alarm Smogowy): "Potrzebujemy uchwały antysmogowej. Proszę o to, żeby nasze dzieci mogły oddychać normalnym powietrzem".

14.37 - Krzysztof Wietrzny (Fundacja Planeta): "Chcę wypowiedzieć się w imieniu małych Małopolan, któzy na co dzień wdychają to wszystko. Nasze dzieci wdychają lekko rozcieńczony dym z komina. POtrzebujemy pilnie aktu prawnego, który jest oparty na pewnych wzorchach i rozwiązaniach. Tym jest proponowana uchwała".

14.32 - Ewa Konduracka (lekarz, profesor UJ) przedstawia obecnie wpływ zanieczyszczeń powietrza na ludzi. Jak mówi, w Krakowie 2-3 razy częściej występują alergie niż w innych miastach.

14.27 - Anna Prokop-Staszecka (radna krakowska, szefowa szpitala im. Jana Pawła II): "Środowisko medyczne przyczyniło się do zamknięcia huty Skawina. Powietrze nie zna granic, mamy zajmować się zdrowiem. To nie jest problem polityczny. Cieszę się, że rada ministrów podjęła temat. Tak dłużej nie może być. Media, młodzi ludzie i alarmy doprowadzili do tego, że ten problem został zauważony. Dziękuję".

14.23 - Bogusław Sonik (poseł PO): "Chciałbym podziękować radnym nie tylko za uchwały, ale także za konsekwencję. Parę lat temu Sejmik odpowiedział na oczekiwania obywateli i na zagrożenia związane ze smogiem. Ochrona środowiska przez lata była kwiatkiem do kożucha. Potrzebne były strategiczne decyzje polityczne. Ostatnie wydarzenia spowodowały, że w rządzie zaczęły się te tryby kręcić. To dobrze".

14.17 - Bogusław Kośmider (szef rady miasta z PO): "Rok temu przyjęliście prawo, które zaskutkowało ważnymi zmianami. 10 tysięcy palenisk, 6 tysięcy umów, program inwestycyjny MPEC. To wymierne skutki uchwały dla Krakowa. Dziękuję za to. Takie decyzje tworzą historię".

14.15 - Wypowiedzą się teraz środowiska naukowe, medyczne i społeczne.

14.13 - Teraz czeka nas jeszcze głosowanie ws. norm jakości węgla i pieców.

14.10 - Radni przyjęli Program Ochrony Powietrza dla Małopolski. Za było 37 radnych, 1 radny był przeciwko (Jacek Soska).

14.05 - "Jak chodzi o pomiar wilgotności drewna to jest on bardzo łatwy. To nie jest problem. Każda instytucja jest w stanie to zrobić. Program Ochrony Powietrza został dobrze przygotowany. Przedstawiając ten program powiem, że on uwzględnia możliwości dla starostw, gmin i na jego postawie można reorganizować komunikację, czyścić ulice na mokro i powinno się wymagać, żeby pojazdy wyjeżdżające z budów nie były ubłocone. To jest nawet obowiązek" - podkreślił Kozak.

14.03 - Wojciech Kozak (PSL): "To krok milowy. Konsultacje były szerokie. 69 gmin wypowiedziało się pozytywnie za Programem Ochrony Powietrza. 22 gminy miały uwagi, to zostało uwzględnione".

13.58 - Witold Śmiałek (doradca prezydenta Krakowa ds. smogu) przedstawia aktualnie dane, z których wynika, iż w samym Krakowie sytuacja się poprawia. To wystąpienie ma związek z wypowiedziami niektórych radnych, którzy twierdzili, że w mieście sytuacja jest coraz gorsza.

13.54 - Jacek Krupa (PO): "Dzisiaj podejmujemy walkę z największym zagrożeniem. To jest podstawowe zagrożenie, ale to nas nie zwalnia ze współpracy z wieloma podmiotami w zakresie ograniczenia emisji ze spalin samochodowych".


13.52 - Grzegorz Lipiec (PO): "Ja zacytuję tweeta. Małopolska dobrze odczytała intencje rządu Beaty Szydło, bo rozpoczęła walkę ze smogiem dwa lata przed powstaniem rządu Beaty Szydło".

13.50 - Grzegorz Biedroń (PiS): "Oby ta uchwała przerwała działność PR-ową i przyniosła lepsze powietrze we współpracy z rządem, który wskazał konkretne rozwiązania".

13.49 - Grzegorz Kędzielawski (PiS): "Przed sesją dostaliśmy ulotki, ale dawno nie widziałem tak nieekologicznej ulotki, zadrukowanej jednostronnie".

13.48 - Filip Kaczyński (PiS): "Jak zarząd chce egzekwować przepis o wilgotności paliwa powyżej 20%? Wójtowie będą nas o to pytać".

13.45 - Jadwiga Emilewicz (PiS): "Jakość powietrza nie ma barw politycznych. My chcemy więcej i lepiej. Nie chcemy koncentrować się tylko na uchwale, ale na jej efektach. O to zabiegamy. Jak będziemy mierzyć cele? Chcemy mieć jasność w jakich warunkach dyskutujemy".

13.43 - Jan Tadeusz Duda (PiS): "Jesteśmy zobowiązani do racjonalizacji działań. Naszym celem jest poprawa komfortu życia. Musimy dopomagać się o sporządzenie i aktualizację rankingu zagrożeń cywilizayjnych. Taka uchwała po raz pierwszy ujmuje sprawę w sposób kompleksowy. Mówimy o tak prostym zabiegu jak zmywanie ulic. Cieszę się, że to wchodzi. Nie chcemy podejmować uchwał fasadowych, które nie dają nic. Najlepiej zakazać słońcu zachodzić".

13.40 - Stanisław Pasoń (PSL): "Na szczęście politycy z PO, PiS i PSL mają takie same płuca. Można się nie zgadzać z radnym Soską, ale takie są rzeczy. Tu nie ma rozbieżności. Co ma zrobić chłop jak ma gospodarstwo, kawałek lasu. Ma wozić drzewo do spalarni? Trzeba włożyć wiele pieniędzy na edukację".

13.35 - "Będziemy mieli uchwałę, dalej będziemy mieli smog. Co roku ubywa sporo pieców. Sytaucja jest lepsza? Nie. Górnicwo jest za czystym powietrzem i czystym spalaniem" - zakończył wypowiedź Filip.

13.32 - Zdzisław Filip (PiS): "W kopalniach nie sprzedaje się mułów i słabej jakości węgla. Chcemy uchwały antysmogowej a to do końca nie jest uchwała. Mówi się o węglu, nie mówi się o samochodach, śmieciach i urbanistyce. Mówi się tylko o zakazie używania paliw stałych. Ludzie będą palić tym, na co ich stać".

13.27 - "Uchwała nic nie daje. Nie ma argumentów jaki będzie efekt. Niech ci studenci spróbują pokazać do jasnej cholery jak likwidować skutecznie ten problem" - zakończył przemowę radny Soska.

13.25 -

 

13.19 - Jacek Soska (PSL): "Od wczoraj piece zaczeły być? Nagle na gminy rzucamy obowiązek zmierzający do ograniczenia niskie, za wysokiej emisji? Tłumaczą mi, że jest niska, bo jest na dole. Pani minister, ja robię zarzut, także do siebie. Co ta uchwała da? No co da? Są fanfary, pani wyjdzie na Kraków i nie śmierdzi? Bądźmy szczerzy. Nie róbcie z gmin żandarmów do karania. To nie jest realne".

13.14 - "Gdzie jest społeczna odpowiedzialność biznesu? Oni teraz masowo wyprzedają kopciuchy na promocjach a my nie mamy narzędzi, żeby to zablokować. Niech spróbują sprzedać takie piece w Czechach. Wiem, że nowy piec kosztuje 6-10 tysięcy. Samochód kosztuje więcej, ale czasem jest ich przed domem kilka, gdy z komina się dymi. Nie róbmy z tego problemu politycznego. Jak będzie za dużo polityki to utkniemy a sprawa jest ważna" - zakończył swoją wypowiedź marszałek Małopolski.

13.05 - "Radni PiS w Małopolsce zmieniają front. Za pierwszym razem radni PiS byli przeciwko, poza panią radną Godyń-Swędzioł. Rok temu wszyscy wstrzymali się od głosu. Cieszę się, że teraz popierają uchwałę" - podkreślił Jacek Krupa.

13.02 - Jacek Krupa (PO): "Cieszę się, że pan doktor zabrał głos. Co zrobił minister zdrowia? On dwa tygodnie temu ogłosił, że smog to problem teoretyczny. Pamiętacie państwo? Warszawa się potem przestraszyła i pani premier ogłosiła szybko ten plan. Nie chciałem mówić o polityce, ale trzeba o tym powiedzieć. Powiem jednak uczciwie. Żaden poprzedni rząd nie zrobił nic. Problem był spychany".

13.00 - Wojciech Skucha (PO). "Jestem lekarzem pulmunologiem. Za nowotwór płuca odpowiada, choć niejedynie, benzo(a)piren. Cieszę się, że na ten temat zaczęto tak ostro dyskutować".

12.55 - "W imieniu klubu PO przypominam, że Platforma od lat prowadzi tę walkę. Cieszę się, że nasi oponenci również do tych działań dołączają. POprzemy uchwałę antysmogową" - podkreślił Lipiec.

12.52 - Grzegorz Lipiec (PO): "Przypominam sobie spotkanie sprzed lat z Krakowskim Alarmem Smogowym. Oni nam tłumaczyli co to jest niska emisja, bezoalfapiren. Od tamtego czasu świadomość się bardzo zmieniła. Dziękuję za to".

12.47 - Klub PiS i Zjednoczonej Prawicy popiera uchwałę antysmogową - tak Jadwiga Emilewicz zakończyła swoją wypowiedź.

12.45  -

 

12.41 - "Dlaczego ludzie palą tym, czym palą? Ubóstwo energetyczne jest w wielu miejscach w Polsce przyczyną tego, czym się pali. Apelujemy, żeby wraz z przyjęciem uchwały, przyjąć w trybie niezwłocznym program dojścia do tego, żeby ludziom ubogim pomóc termomoderniować domy i wymienić piec" - dodaje Emilewicz.

12.39 - Jadwiga Emilewicz (PiS): "Ramy rządowe są kompleksowe, nie wiążą się tylko z normami dla kotłów i paliw. To też wymóg dyrektywy europejskiej. Przez ostatnie 10 lat nie zrobiliśmy nic. Zrobili to Czesi. My teraz czasu nie mamy. Ministerstwo rozwoju podjęło pracę nad rozporządzeniem dotyczącym jakości kotłów. Powinno to obowiazywać przed kolejnym sezonem grzewczym. Cieszymy się, że ta rezolucja wypełnia decyzje rządu".

12.35 - "W 2023 roku powinny już być efekty uchwały antysmogowej. Proszę radnych o podjęcie tej uchwały" - podkreśla Wojciech Kozak.

12.27 - Trwa wstąpienie wicemarszałka Wojciecha Kozaka.

 

12.24 - Środowiska antysmogowe prezentują wymowne transparenty.

 

12.23 - Wicemarszałek Wojciech Kozak: "Dziękuję, że na sali są reprezentanci środowiska naukowego i medycznego. Bez wsparcia w przekazie informacyjnym akcji antysmogowej w Skawinie, Zakopanem i całej Małopolsce, nie byłoby informacji. Co to jest niska emisja? Dzieci w przedszkolach już to dzisiaj wiedzą. To młodzi ludzie ograniczają te toksyczne wsady do pieca. Dziękuję wam za to. Dziękuję posłowie Arkitowi, który pracował nad prawem ochrony środowiska. To pozawala na przedyskutowanie dzisiaj kolejnych planów. Sądzę, że te poprawki wystarcządo końca kadencji".

12.20 - Rozpoczyna się dyskusja na najważniejszy dzisiaj temat.

12.03 - Marszałek Jacek Krupa przedstawia sprawozdanie z działalności zarządu województwa (punkt 9. obrad).

11.48 - Jesteśmy przy 6. punkcie dzisiejszych obrad. Przypomnijmy, sprawa uchwały antysmogowej to punkty 13 i 14.

11.26 - Obecnie radni składają interpelacje. Na najważniejsze głosowanie jeszcze trochę poczekamy.

11.13 - Obrady zostały otwarte. Obecnych jest 30 radnych z 39.

11.10 - Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku, wzywa radnych na miejsca. Za chwilę obrady się oficjalnie rozpoczną.

11.05  - To już oficjalne. Radni PiS poprą uchwałę antysmogową. To oznacza, że na 99% uchwała zostanie przyjęta.

 

10.57 - Coraz więcej radnych zajmuje miejsca w ławach. Obrady powinny się wkrótce rozpocząć. Głosowanie ws. uchwały antysmogowej będzie 13 i 14 punktem obrad. Głosowanie odbędzie się prawdopodobnie około godziny 13.00.

10.50 - "Zdziwiłbym się jakby jakiś samorządowiec się wyłamał" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł ruchu Kukiz'15, Józef Brynkus. CZYTAJ CAŁOŚĆ

10.42  - PILNE: Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kraków, małopolscy radni PiS poprą uchwałę antysmogową, bo jest ona zgodna z rekomendacjami rządu.

10.34 - Aktywiści antysmogowi są na sali.

 

10.25 - Tak wygląda wejście do Sejmiku. Jak widać, jakość powietrza dostosowała się do tematu obrad.

 

10.20 - Wcześniej obradowała Komisja Zdrowia Sejmiku, która pozytywnie zaopiniowała uchwałę. 9 radnych z tej komisji było za (w tym radni PO i PiS), 1 osoba się wstrzymała, 1 nie głosowała.

 

10.11 - Obrady Sejmiku zaczną się dopiero około godziny 11.00. Jednak już na sali gromadza się obserwatorzy. Dominują aktywiści antysmogowi, którzy są wyposażeni w odpowiednie transparenty i bannery.

Nowe przepisy, jeśli chodzi o wymogi dotyczące paliw, wejdą w życie już od 1 lipca. Jeśli chodzi o piece: w nowobudowanych domach i obiektach od lipca będą musiały być montowane kotły grzewcze piątej generacji. Do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy, do końca 2026 r. Kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Nie trzeba będzie wymieniać kominków już zamontowanych. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

"Sądzę, że ta uchwała zostanie podjęta przez sejmik. Cieszy mnie, że znajomość zagrożeń wynikających z wielokrotnego przekroczenia poziomu zanieczyszczeniem powietrza jest duża, mieszkańcy mają też świadomość, że prawie 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które zagraża zdrowiu i życiu" – powiedział PAP wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. "Nie wprowadzamy zakazu używania węglem, który jest ogólnodostępnym paliwem, ale w uchwale zapisaliśmy wymógł montownia pieców i kotłów grzewczych piątej generacji, których sprawność jest bardzo wysoka" – dodał.

Jak zaznaczył projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski był konsultowany z korporacjami węglowymi oraz producentami pieców i kotłów i nie będzie kłopotów ani z zapewnieniem paliw odpowiedniej jakości ani urządzeń do ogrzewania.

Podczas konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały antysmogowej swoje uwagi zgłaszali: mieszkańcy Małopolski, instytucje i organizacje społeczne oraz samorządy lokalne. W sumie uwag tych było ponad 11,8 tys. Swoją petycję złożył m.in. Krakowski Alarm Smogowy poparty przez 10 tys. 15 osób.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że uchwała antysmogowa dla Małopolski jest konieczna dla rozwiązania problemu fatalnej jakości powietrza w regionie. "W każdym sezonie jesienno-zimowym borykamy się ze smogiem. Wskaźniki zanieczyszczenia powietrza przekraczają notorycznie dopuszczalne wartości zarówno jeśli chodzi o zanieczyszczenia pyłowe, jak i benzoalfapirenem" – mówił PAP Guła. "Do tej pory panował mit, że smog to problem wielkich miast, tymczasem ma on twarz małych miast i miejscowości, często również uzdrowiskowych, gdzie w sezonie grzewczym sytuacja jest bardzo zła" – dodał.

"Uchwała antysmogowa jest regulacją konieczną dla poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Nie chodzi o zakaz palenia węglem lub drewnem, ale o ucywilizowanie sposobu, w jaki Małopolanie ogrzewają swoje domy, poprzez wprowadzenie standardów i norm emisyjnych dla kotłów" – podkreślił Guła. "Wymiana tak dużej liczby pieców będzie procesem długotrwałym, nie stanie się z dnia na dzień. Średni wiek kotła w Małopolsce to 12 lat. Wiele z nich musi być wkrótce wymieniona. Teraz ludzie powinni dostać jasny i czytelny sygnał, że powinni kupować kocioł spełniający wymagania ekologiczne" - uważa.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego w woj. małopolskim jest 527 tys. budynków jednorodzinnych, z czego większość - 387 tys. (73 proc.) znajduje się na terenach wiejskich. Jak wynika z badań, 71,9 proc. domów jest ogrzewana kotłami lub piecami węglowymi, a tylko 18,3 proc. piecami gazowymi. Ponad 80 proc. pieców węglowych to piece zasypowe, w których właściciele mogą spalać niemal wszystko. Nieco nowocześniejsze konstrukcje - piece retortowe stanowią 11 proc., a 3,9 proc. to wciąż piece kaflowe. Średni wiek pieca węglowego to 12 lat.

Andrzej Guła dodał, że obok regulacji i zakazów prawnych konieczne jest uruchomienie przez państwo programów osłonowych - wsparcia dla osób najuboższych, których nie stać na wymianę pieca i płacenie wyższych rachunków za czystsze ekologicznie paliwa.

W styczniu 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa (poprzednia z listopada 2013 r. została uznana przez sąd za nieważną - PAP). Zapisano w niej w zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach, który ma wejść w życie od 1 września 2019 r. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy.

Władze Krakowa wielokrotnie podkreślały, że aby walka ze smogiem była skuteczna, potrzebne jest wprowadzenie uchwały antysmogowej dla całego województwa i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w gminach ościennych.

Prace nad uchwałą antysmogową rozpoczął także samorząd województwa śląskiego. Właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne tego dokumentu, który przewiduje m.in. wymianę kotłów i zakaz stosowania paliw, których spalanie powoduje znaczną emisję trujących substancji do atmosfery.

 

Uchwała antysmogowa dla Małopolski. Prezydent Krakowa apeluje o stworzenie "koalicji ludzi dobrej woli"

 

 

PAP/Krzysztof Orski/Karol Surówka/rk/bp/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię