|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ilu małopolskich nauczycieli opowiedziało się za strajkiem? Tego dowiemy się w środę

Dopiero w środę rano będzie wiadomo ilu dokładnie małopolskich nauczycieli opowiedziało się za strajkiem, którego początek Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje na 8 kwietnia. Do ZNP cały czas spływają dane z wynikami referendum strajkowego przeprowadzonego w szkołach.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz. / fot: PAP/Tomasz Gzell

Wiadomo już, że gotowość przystąpienia do strajku wyraziło ponad osiemdziesiąt procent samorządowych szkół w Krakowie i ponad dziewięćdziesiąt procent w całej Małopolsce. Z zebranych danych wynika również, że w wielu szkołach za strajkiem opowiedziało się ponad siedemdziesiąt procent nauczycieli. 

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata" należący do FZZ, prowadzą referenda strajkowe. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domagała się natomiast wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

 

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/PAP/ko)

21%
79%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 22

Jan

Środa, 27 marca 2019, 10:10

TAK! bo jak bym z 5 cioro NIE MUSIAŁBYM PRACOWAĆ! Rano bym wstał około 10 wypił kawe i poszedł do kasy po kolejne 500 z usmiechem ze jeszcze emeryture dadzą !

Odpowiedz

Środa, 27 marca 2019, 08:45

@PISdro

Prym w tym wiedzie PO, które nie dawało podwyżki nauczycielom przez ostatnie 3 lata swoich rządów. Wiesz co piszesz. jednak nie zdążyli ogłupić narodu i ten wybrał jedyną partię, która myśli o Polakach.

Odpowiedz

Krakus

Wtorek, 26 marca 2019, 22:38

A mnie ciekawi jak zachowają się nauczyciele, których dzieci mają w tym roku egzaminy.

Odpowiedz

Wtorek, 26 marca 2019, 21:36

Nauczycielu kto cię zmuszał być w tym zawodzie? Wojsko??!:)

Odpowiedz

Wtorek, 26 marca 2019, 21:35

@Jan

zazdrościsz dzieci? impotent?

Odpowiedz

Rodzic

Wtorek, 26 marca 2019, 20:44

Akcja - Nauczycielu pokaż PIT!

Odpowiedz

Bartek

Wtorek, 26 marca 2019, 17:51

@Adam

Nie należą im się pieniądze. Zarabiają i tak duże pieniądze za tyle pracy ile poswiecaja. A że z polską edukacja jest źle nie będzie rynek korepetycji. Nauczyciele zacznijcie uczyć

Odpowiedz

PISdro

Wtorek, 26 marca 2019, 16:46

@POzdro

Nie będziemy. Do prywatnych idą najlepsi i najlepiej zarabiają. Nauczycielom trzeba mało płacić, żeby uciekali z zawodu, a zostali jedynie ci, którzy będą kształtować ciemne masy, głosujące na PIS.

Odpowiedz

Adam

Wtorek, 26 marca 2019, 16:45

Skoro ogłosili ostatnio rozbuchane programy socjalne to znaczy że pieniądze w budżecie są. Pora wesprzeć wreszcie ludzi pracujących a nie dzieciorobów+. Chcecie szacunku i troski o dzieci to bądźcie gotowi za to uczciwie zapłacić. Te pieniądze im się należą bardziej niż nieudolnym politykom i innym rydzykom

Odpowiedz

Smok

Wtorek, 26 marca 2019, 16:28

@Kabaret

A którego naczyciela interesują dzieci? Procent? Promil?

Odpowiedz

Czapki z głów

Wtorek, 26 marca 2019, 16:26

Mam przeczucie, że Mati wszystkich zaskoczy i sypnie groszem. Tak po 2 kPLN na nayczycielski łeb. W końcu idą wybory.

Odpowiedz

Jan

Wtorek, 26 marca 2019, 16:25

@Kabaret

Tak! do pracy cwaniaczki! wszyscy ci co po 500 biorą i roboty się nie boją :) Dla tych co pracują nie ma pieniędzy, dla leni są! Strajkujcie Nauczyciele!

Odpowiedz

Kabaret

Wtorek, 26 marca 2019, 15:07

Cwaniaczki do pracy a nie szantazować społeczeństwa! Nie dla strajku. Na tym tracą nasze dzieci!

Odpowiedz

Orzeszkowa

Wtorek, 26 marca 2019, 14:58

@An

Strajk strajkowi nierówny. Jedni mają głodówkę, a inni biorą za zakłąadników dzieci (w tym moje dzieci). Nie ma na to zgody. Strajk moze mieć różne formy, a ta to jest destrukcja państwa. I to powinno być zabronione. Jak nauczyciel planuje zrealizwoać podstawe programową w I-ej liceum z pzredmiotów, które nie będą później kontynuowane? Chyba w tym wypadku nie wypełni podstawowego obowiązku jaki na nim ciąży. Nie zadroszczę rodziciom dzieci, które mają egzaminy w tym roku, zwłąszcza 8-a klasa. Ciekawe, że poza "miastem" straj nie ma takiego poparcia. Tam nie ma takiej anonimowosci jak w Krk. Ciężko będzie z sąsiadem - nauczycielem z domu obok zagadać w sposób neutralny i uprzejmy.... .

Odpowiedz

POzdro

Wtorek, 26 marca 2019, 14:43

Czy w prywatnych szkołach również będziecie strajkować?

Odpowiedz

An

Wtorek, 26 marca 2019, 14:16

@Orzeszkowa

O prawo do strajku walczyła w latach 80 Solidarność więc nie proponuj powrotu do PRL-u.

Odpowiedz

Wtorek, 26 marca 2019, 14:15

Broniarz ok 12000 brutto/miesiąc.

Odpowiedz

Wtorek, 26 marca 2019, 13:50

Zobaczcie ile zarabia P. Duda i będzie wszystko jasne.

Odpowiedz

Wtorek, 26 marca 2019, 13:09

Zobaczcie ile zarabia Broniarz i będzie wszystko jasne.

Odpowiedz

Orzeszkowa

Wtorek, 26 marca 2019, 12:24

Takie działanie powinno być prawnie zabronione. Protest powiniene mieć swoje granice.

Odpowiedz