Jak mówią hydrolodzy z krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, obecnie na ziemi powinna zalegać nawet kilunastocentymetrowa warstwa śniegu, która, topniejąc na wiosnę, zasiliłaby podziemne źródła. Jeśli nie zacznie padać, za kilka miesięcy źródła wyschną lub będzie z nich wypływać mniej wody. To oznacza natomiast problemy dla upraw.

Małopolska jest jeszcze na szczęście w nieco lepszej sytuacji niż północna część kraju, gdzie już ogłoszono suszę rolniczą i atmosferyczną. To oznacza, że opady są tam mniejsze od normy już od dłuższego czasu, a ziemia nie jest na tyle wilgotna, by prowadzić tam normalnie działalność rolniczą. Jeśli jednak sytuacja się nie zmieni, także w Małopolsce pojawi się w tym roku susza. A to oznacza kolejne straty dla rolników, którzy liczą przecież jeszcze szkody po poprzednich latach. "Ziemniaki tak ok. 20% trzeba liczyć. Zboża ozime jeszcze jako tako. Ale plon zboża jarego był już bardzo mały" - mówią pan Rafał spod Oświęcimia i pan Waldemar z Książa Wielkiego.

Potwierdza to Przemysław Plewa, hydrolog z krakowskiego IMGW - susza nie byłaby straszna, gdyby tylko pojawiło się więcej śniegu. "Kilku- kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu pomogłaby, bo przy roztopach woda wsiąkłaby w grunt. A jeśli chodzi o opady deszczu, to zdecydowanie pożyteczniejsze są te wielkoobszarowe i długoterminowe. Krótkie, ale intensywne opady trafią od razu do rzek i spłyną, nie trafią do ziemi" - tłumaczy Radiu Kraków hydrolog. 

Ostatnie suche i gorące lata mogą skłonić rolników do zmiany przyzwyczajeń i rodzajów upraw. Choć jak zaznacza klimatolog, Agnieszka Wypych z Uniwersytetu Jagielońskiego, to sprawa dyskusyjna, ponieważ suma opadów w całym kraju za bardzo się ostatnio nie zmieniła. "Te zjawiska są ostatnio bardziej intensywne. Są za to różne sposoby agrotechniczne, które mogą pomóc rolnikom, aby uprawy były bardziej zbliżone do tych teraz" - dodaje Agnieszka Wypych. 

 

Dlatego już teraz służby zalecają retencjonowanie wody, czyli zbieranie jej w zbiornikach - zaczynając od akwenów na rzekach po przydomowe beczki na deszczówkę. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ko,ek)