Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Huraganowy wiatr przybiera na sile. TOPR: Dzisiejsza noc może być krytyczna

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2017.12.11 05:49 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:17 )
Ponad 170 wezwań związanych z silnym wiatrem odnotowali do poniedziałku wieczorem małopolscy strażacy. Najwięcej interwencji dot. usuwania powalonych drzew i zabezpieczeń zerwanych dachów było w powiecie tatrzańskim – mówi rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak.

FOT: PAP/Grzegorz Momot

Zniszczenia na Podhalu po halnym

Z uwagi na zagrożenie spadającymi na jezdnię drzewami, policja zamknęła drogi prowadzące z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku Morskiego Oka. Wiatr uszkodził ponad 20 pokryć dachowych na domach i budynkach gospodarczych. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Żywioł zrywa także linie energetyczne, które są sukcesywnie naprawiane. W poniedziałek po południu elektryczności było pozbawionych ponad tysiąc odbiorców.

Jak poinformowała PAP dyżurna obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu, wiatr osiąga tam prędkość ponad stu kilometrów na godzinę.

"Dzisiejsza noc ma być krytyczna" - ostrzegają ratownicy TOPR-u .Ubiegłej nocy strażacy interweniowali ponad 120 razy.

"Odradzamy jakiekolwiek aktywności, nawet wędrówki w dolinki reglowe. Wiatr łamie drzewa. Odradzamy nawet spacery po Zakopanem" - mówi Radiu Kraków Rafał Mikler, ratownik TOPR.

Wciąż obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze drugiego stopnia wdane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla południowej Małopolski. Według synoptyków wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 115 kilometrów na godzinę. W pozostałej części regionu może wiać z prędkością do 90 km/h. Dopiero w środę pogoda ma się poprawić.

Obecnie w Tatrach obowiązuje lawinowa trójka. We wtorek ma zostać wydane ostrzeżenie 4 stopnia w pięciostopniowej skali.  Silne podmuchy utworzyły niebezpieczne depozyty i nawisy śniegu na graniach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samoczynne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

 


Ubiegłej nocy najgorzej było na Podhalu, gdzie wiatr halny w porywach osiągał nawet 150 km/h. Straż interweniowała tam prawie 60 razy, głównie do powalonych drzew. W Kościelisku ewakuowano rodzinę z domu, w którym wiatr poważnie uszkodził dach. Do tego uszkodzonych zostało 6 budynków gospodarczych. Masa powalonych drzew blokowała lokalne drogi.

- Powalone drzewa były tradycyjnie w rejonie drogi Oswalda Balzera. Kilka zdarzeń dotyczyło także zerwanych linii energetycznych i telefonicznych - mówi Andrzej Król Łęgowski ze straży pożarnej w Zakopanem.

Mocno wiało także w powiecie suskim, gdzie strażacy wyjeżdżali 30 razy. W okolicach Nowego Sącza interwencji było około 20. 

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego odnotował na Kasprowym Wierchu podmuchy wiatru osiągające prędkość do 150 km na godzinę. W Zakopanem, gdzie żywioł przewraca drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki, wieje z prędkością do 100 km na godzinę.

 

Połamane drzewa, zerwane dachy - to efekt wichury w zachodniej Małopolsce. Strażacy interweniowali najczęściej w Kętach, Bulowicach i Polance Wielkiej. W Kętach drzewo spadło na samochód, którym podróżowały dwie osoby - na szczęście nikomu nic się nie stało.

 

RK, Teresa Gut/PAP/ko

 

Halny pustoszy Tatry i Podhale
posłuchaj Grzegorza Worwy, zastępcy komendanta straży pożarnej w Zakopanem
Halny w Zakopanem
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:38

    Niedźwiedź pojawił się w dolinie Popradu

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię