|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gminy Skawina i Skała otrzymają prototyp bazy danych z lokalizacjami trujących pieców

W ciągu trzech miesięcy ma być gotowy prototyp bazy danych z lokalizacjami trujących pieców. Specjalna internetowa platforma ma pomóc w zwalczaniu smogu. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej pełnomocnik rządu do spraw programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny, na początku prototyp trafi między innymi do gmin: Skawina i Skała w województwie małopolskim, Opoczno w województwie łódzkim, Mszana i Zabrze w województwie śląskim.

Fot. Pixabay

- Damy im ten system informatyczny, żeby na terenie swoich gmin dokonali przeglądu źródeł ciepła - tłumaczył. Piotr Woźny zapowiedział, że internetowa baza danych dotycząca lokalizacji źródeł ciepła w całym kraju miałaby zacząć działać pod koniec 2020 roku. "Chodzi o to, żebyśmy mieli w bazie każdy budynek w Polsce z informacją, jaki jest tam piec. Czy jest tam na przykład kocioł, który zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą w danym województwie, musi być wymieniony" - mówił pełnomocnik rządu.

Do specjalnej bazy będą miały dostęp: samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, instytucje centralne i straż miejska.

Piotr Woźny mówił, że dzięki bazie danych przedsiębiorstwa ciepłownicze i gazownicze dowiedzą się, gdzie planować swoje inwestycje, by były one opłacalne. Strażnicy miejscy będą wpisywać tam adresy, pod którymi przeprowadzane są częste interwencje z powodu dużej emisji zanieczyszczeń.

Urzędnicy gminni będą mogli na podstawie rejestru lokalizacji rozliczać się z marszałkami województw z realizacji projektów związanych z ochroną powietrza. 

Kominiarze przy okazji corocznych przeglądów instalacji kominowych i wentylacyjnych otrzymaliby prawo do sprawdzania, jakie źródła ciepła są w poszczególnych domach. "Aby kominiarz mógł dokonać takiej kontroli, trzeba zmienić zapisy prawne i nad tym także pracujemy" - poinformował Piotr Woźny.

Wstępna wycena kosztów bazy danych z lokalizacjami trujących pieców to kilkanaście milionów złotych. Przedsięwzięcie ma być wsparte środkami unijnymi.
 

 

 

 

(IAR/ko)

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Krakus

Sobota, 20 kwietnia 2019, 09:00

Diabeł tkwi w szczegółach. Jako mieszkaniec tego kraju chciałbym mieć możliwość zgłaszania trucicieli do tej bazy. Myślę o czymś podobnym do policyjnej mapy zagrożeń.

Odpowiedz