|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Darmowe szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci w Małopolsce

Województwo sfinansuje ponad 5 tys. dawek szczepionek dla dzieci w ramach profilaktyki zachorowań spowodowanych tą bakterią.

Posłuchaj, co mówi Klaudia Kursa-Ulężałko ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie

Fot. Pixabay

Programem objęte są 43 żłobki i pięć placówek opiekuńczo wychowawczych. Dodatkowo w wybranych przychodniach rodzice mogą zarejestrować dzieci i również skorzystać z programu darmowych szczepień.

- Rodzice wszystkiego o szczepieniach mogą dowiedzieć się np. śledząc stronę internetową www.profilaktykawmalopolsce.pl - mówi Klaudia Kursa-Ulężałko ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie – Do powiatów zostały wysłane materiały edukacyjne, plakaty i ulotki z informacją kto realizuje ten program w danym powiecie, podane są też kontakty do reprezentantów powiatu, gdzie rodzice mogą dowiadywać się o konkretne rzeczy. Mogą też kontaktować się bezpośrednio z realizatorami szczepień i umówić konkretną datę szczepienia.

Pneumokoki powodują groźne choroby takie jak między innymi zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, ostre zapalenia ucha środkowego, zatok, stawów i kości. Właśnie dlatego ważne jest zaszczepienie najmłodszych na te groźne bakterie.

Do szczepień przeciwko pneumokokom będą namawiać również autorki blogów skierowanych do kobiet ciężarnych i młodych rodziców. Blogerki zostały ambasadorkami akcji organizowanej przez władze Małopolski.

- Postanowiliśmy zwrócić się do blogerek, ponieważ internet ma obecnie największą siła przekonywania. Nikt z młodych ludzi nie zaczyna inaczej poszukiwania informacji, jak właśnie tam – mówi dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika, koordynator programu bezpłatnych szczepień - W sieci jest cały szereg informacji o szczepieniach niezgodnych z wiedzą medyczną, co wywołuje u rodziców zamęt, dlatego warto mieć takie sojuszniczki jak blogerki.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są od niedawna obowiązkowe i bezpłatne dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. Tymczasem w tzw. grupie ryzyka ze względu na niedojrzały układ odpornościowy są dzieci do piątego roku życia, które słabo radzą sobie z zakażeniami bakteriami otoczkowymi, do których należą pneumokoki. Z akcji organizowanej przez władze Małopolsce będą mogły skorzystać dzieci zameldowane w Nowym Sączu, Tarnowie, Krakowie oraz powiatach: brzeskim, limanowskim, proszowickim, tarnowskim i wielickim.

- Namawiamy rodziny do aktywności fizycznej i zdrowego sposobu życia, a trudno sobie to wyobrazić bez zdrowego dziecka, dlatego akcja szczepień wpisuje się w naszą działalność. Mamy już na naszym portalu informację o tej akcji i zachęcamy do skorzystania z niej - mówi Marta Mleczko z Fundacji "Trasa dla bobasa".

- Zachęcam obecne i przyszłe mamy: szczepmy. To, co piszemy na swoich blogach, jest bardzo często pozytywnie odbierane i coraz większa grupa ludzi uważa, że warto szczepić" – dodaje Elżbieta Niechaj, autorka bloga "Słodka mama w formie" dla kobiet z cukrzycą ciążową i młodych mam. Akcję wspierają także inne blogerki.

Małopolska angażuje się w akcję bezpłatnych szczepień od 2011 r. W latach 2014-16 przeciwko pneumokokom udało się zaszczepić 6 tys. 565 dzieci w całym regionie.

 

Katarzyna Maciejczyk/PAP/wm

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0