Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolskie obchody Święta Niepodległości z incydentem w tle. ZOBACZ ZDJĘCIA

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2014.11.10 11:58 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 22:57 )
Uroczyście, oficjalnie, politycznie, muzycznie lub bojowo. Tak 11 Listopada świętowali Małopolanie. Uroczystości w Krakowie, w których brał udział wojewoda małopolski i były szef resortu spraw wewnętrznych Jerzy Miller, kilka osób próbowało jednak zakłócić. Obchody przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki zgromadziły 3 tysiące osób. Wieczorem ulicami Krakowa przeszły też pochody ugrupowań narodowych i radykalno-prawicowych. Część z nich m.in. z ugrupowania FALANGA pojawiła się przed konsulatem Stanów Zjednoczonych, gdzie domagali się wystąpienia Polski z NATO i Unii Europejskiej. Palili flagi.

fot. P. Krawczyk

posłuchaj: incydent w czasie krakowskich uroczystości "Dar pokoju nie jest nam dany raz na zawsze" - mówił kard. Stanisław Dziwisz
Tak Kraków świętuje 11 listopada, fot. P. Krawczyk
Nowosądeckie uroczystości, fot. Damian Radziak

KRAKÓW:

Podczas uroczystej mszy świętej w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę na rolę Krakowa w odzyskaniu niepodległości.  "Trzeba pielęgnować dar niepodległości, by nie doprowadzić do sytuacji zagrożenia, jaką obserwujemy w tej chwili na Ukrainie" - powiedział podczas uroczystej mszy w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Msza w Katedrze Wawelskiej była uroczystym początkiem obchodów święta 11 Listopada w Krakowie. Podczas kazania kard. Dziwisz zwrócił uwagę na rolę pierwszej kompanii kadrowej w odzyskaniu wolności. "Kadrówka" z krakowskich Oleandrów wyruszyła w sierpniu 1914 roku. Jak podkreślał krakowski Metropolita - choć nie dotarła do Warszawy, to - jego zdaniem było to - "pierwsze ogniwo czynu niepodległościowego".
 

W swoim Kazaniu kard. Dziwisz mówił też o darze wolności, jaki Polska otrzymała 25 lat temu. Krakowski metropolita podkreślał rolę Jana Pawła II w walce o demokrację, przekonywał też, że "Solidarność" była i jest Polsce potrzebna:

"Solidarności nie można tylko zapisać na kartach historii. Ona jest dziś potrzebna, aby jej duch nadal ożywiał polskie społeczeństwo. Ona jest potrzebna, aby zwłaszcza ludzi odpowiedzialnych za życia narodu uwrażliwiła na obszaru biedy, spowodowane chociażby bezrobociem".

Jak dodał kardynał Dziwisz - " ...z bólem patrzę [jednak] na problemy [dotykające Polskę - przyp. aut.] po odzyskaniu niepodległości, takie jak emigracja ludzi młodych czy starzenie się społeczeństwa - Kard. Dziwisz podkreślił jednak też, że "dar wolności nie został zmarnowany" i że dokonało się "wiele dobrego".

Po mszy przedstawiciele władz miasta i województwa złożyli wieniec pod Krzyżem Katyńskim, później pochód przeszedł na plac Matejki. W samo południe uroczystości odbyły się na Placu Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam nastąpiło wyciągnięcie flagi i odegranie Hymnu Państwowego. Później ul. Basztową przeszła defilada wojskowa wraz z Kawalerią Konną.

Przebieg uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza starali się zakłócić członkowie Klubów Gazety Polskiej, którzy stworzyli własny pochód. Na czele nieśli transparent z napisałem „Smoleńska nie zapomnimy”.  Ze Wzgórza Wawelskiego Drogą Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza przy Placu Matejki przeszedł jeszcze pochód  zorganizowany przez sympatyków i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Nie obyło się bez okrzyków, gwizdów i utarczek słownych.

Tradycyjnie wokół Plant kursował Patriotyczny Tramwaj. W nim można było śpiewać pieśni patriotyczne. Na krakowskim Rynku Głównym odbyła się lekcja śpiewania pieśni patriotycznych na krakowskim Rynku Głównym "Radosna Niepodległość" organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki i Loch Camelot.


Uroczystości organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość:

Przedstwiciele PiS-u wzięli udział w specjalnym pochodzie organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na wzgórzu wawelskim. 


Uroczystości organizowane przez klub Gazety Polskiej:

Odbyły się uroczystości przed Krzyżem Katyńskim w językach polskim i węgierskim. Zaproszona została delegacja polityków, związkowców i dziennikarzy z Węgier.

Przed południem odbył się pochód Harcerzy, który przeszedł sprzed kościoła św. Anny na Plac Szczepański. W godzinach wieczornych w Krakowie odbyła się tradycyjna "Lekcja Śpiewania".

Ulicami miasta przeszły też pochody ugrupowań narodowych i radykalno-prawicowych.  Część z nich m.in z ugrupowania FALANGA pojawiła się przed konsulatem Stanów Zjednoczonych, gdzie domagali się wystąpienia Polski z NATO i Unii Europejskiej. Palili flagi.

TARNÓW:

10 listopada w Centrum Sztuki Mościce odbył się uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Była to też gala muzyki klasycznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.

Uroczystości w dniu 11 listopada, jak zawsze, rozpoczęły się uroczystą mszą św. w katedrze, następnie uczestnicy przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiło złożenie „Świateł Pamięci”. Wieczorem natomiast, w Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele miast partnerskich Tarnowa, którzy jak co roku biorą udział w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Jak informowaliśmy, reprezentowane będą Biała Cerkiew, Kiskoros, Tarnopol, Winnica, Veszprem a nawet daleki Kotłas.

XIX Bieg Sokołów

To już wieloletnia tradycja, że w jesiennej scenerii Parku Strzeleckiego spotykają się tarnowianie, aby na sportowo świętować 11 Listopada. W biegach biorą udział zarówno przedszkolaki, jak też osoby dorosłe. Trasa poszczególnych biegów przebiegała alejkami parku i w zależności od wieku zawodników miała długość od 1 km do 3 km. Zwycięzcy biegów otrzymali dyplomy, puchary i nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe emblematy.


Tarnowski Teatr

Tłum ludzi z biało-czerwonymi flagami zebrał się przed tarnowskim teatrem – aktorzy, politycy, uczniowie i całe rodziny. Uczestnicy otrzymali przygotowane na te okazje śpiewniki. Zabrzmiały pieśni niepodległościowe, żołnierskie i patriotyczne. Do wspólnego śpiewania dołączyły tym roku m.in. Dziewczęcy Chór Katedralny "PUELLAE ORANTES" pod kierownictwem Ks. Władysława Pachoty oraz uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie - laureaci konkuru "Pamięć o bohaterach Powstania 1944".

Podobnie jak w latach ubiegłych na wszystkich czekały śpiewniki przygotowane przez Urząd Miasta Tarnowa - w tym roku aż 500 sztuk. W śpiewanie włączyli się aktorzy Solskiego i zaproszeni goście. Akompaniował będzie Bartosz Szułakiewicz - tarnowski muzyk, kompozytor i aranżer.

SĄDECCZYZNA:

Nowy Sącz

Wszyscy powinniśmy się cieszyć, że Polska po tylu latach odzyskała niepodległość – mówią sądeczanie. Pod pomnikiem legionistów na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające 96 rocznicę odzyskania niepodległości. To ważny dzień – podkreślali uczestnicy obchodów.  

Sądeczanie 11 Listopada uczcili także na sportowo. Już po raz drugi w Nowym Sączu odbywasię się Bieg Niepodległości. Dla zawodników przygotowano dwie trasy – 5 i 10-kilometrową w centrum miasta.

 

Limanowa

Z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowskim Domu Kultury odbyła się 10 listopada odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Limanowa. Godzinę później odbył się wspólny śpiew pieśni patriotycznych z udziałem limanowskich chórów. Główne uroczystości niepodległościowe odbyły się na limanowskim rynku 11.11. Przedstawiona została inscenizacja wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Limanowej. W niebo wypuszczonych zostało tysiąc biało – czerwonych balonów.  Za Niepodległą Polskę modlono się także w czasie mszy św. w intencji ojczyzny. O godz. 17 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbędzie się promocja książki Wacława Polakiewicza "Podhalański Adwent 1914. Szkice z Wielkiej Wojny".

Gorlice

11 listopada uroczystości odbyły się także w Gorlicach. W gorlickiej bazylice odbył się program słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Odprawiona została także Msza Św. w intencji ojczyzny. A na gorlickim rynku odbyło się widowisko historyczne "Solidarnie walcząc o niepodległą" w wykonaniu Konnicy Ośrodka Stara Cegielnia w Gładyszowie. Później uczestnicy przemaszerowali do parku miejskiego pod pomnik Juliusza Słowackiego. Zaplanowano tam okolicznościowe przemówienia.

(Karol Surówka/ Agnieszka Wrońska/ Marta Jodłowska/ko/ wacha/ IAR/kp)

posłuchaj: patriotyczne śpiewanie w Nowym Sączu
11 listopada w Krakowie, źródło - facebook.com/Malopolska.Policja
11 listopada w Krakowie, fot. Karol Surówka
11 listopada w Chełmku w Małopolsce Zachodniej, fot. Jan Lorek
Uroczystości PiS w Krakowie 11 listopada, fot. pp
Lekcja Śpiewania, fot.pp
Palenie flag pod konsulatem USA, fot. PP
Niepodległościowe śpiewanie w Tarnowie, fot. Paweł Topolski
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 18:49

    Czy to jest awans?

  • 18:36

    Co zmieni wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania w Polsce?

  • 18:21

    Monika Góra: Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że Robert J. jest niewinny

  • 16:45

    KOMIKS | "Wszyscy. którym ufam" Tommi Parrish

  • 16:45

    MALARSTWO | Retro Anubis Joanny Karpowiecz, czyli wystawa - zrób to sam

  • 16:45

    WYSTAWY | "Być jak Adam Karaś" w MuFo

  • 10:05

    Kometa, Muminki i filozofia.

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię