A

Wisła poległa w Gdyni

Arka Gdyna - Wisła Kraków 3:1

Maciej Śliwa fot. PAP/Adam Warżawa

Już trzy dni po ostatnim meczu ligowym, Wisła Kraków rozegrała przedostatni mecz sezonu LOTTO Ekstraklasy 2018/2019. Rywalem była Arka Gdynia, z którą w ostatnich latach Wisła regularnie w Gdyni przegrywała. Ostatnio, w listopadzie 2018 1:4.

W Gdyni odnotowaliśmy kolejny debiut w zespole „Białej Gwiazdy”. Rafała Pietrzaka, który musiał pauzować za nadmiar żółtych kartek zastąpił 18-letni Daniel Morys. Trener Maciej Stolarczyk dał odpocząć Danielowi Hoyo-Kowalskiemu. Na środku obrony zagrał Marcin Wasilewski. W wyjściowej jedenastce Wisły znalazło się 4 nastolatków.

Arka rozpoczęła bardzo agresywnie. Już w 5. minucie Deja zwiódł w polu karnym Klemenza i strzelił w samo okienko wiślackiej bramki. W 17. minucie Bogucki sprawił sporo kłopotów Steinborsowi, ale gola nie było. Kolejną okazję na wyrównanie miał w 35 minucie Śliwa, ale nie wykorzystał błędu bramkarza Arki. Zrehabilitował się w 40. minucie, gdy strzelił pierwszego gola w ekstraklasie, dobijając piłke sparowaną przez Steinborsa po główce Wasilewskiego po rzucie rożnym. Stało się to w pierwszym meczu 17-latka, w którym wystąpił od pierwszej minuty. To oznacza wydłużenie serii meczów Wisły ze zdobytym golem do 13!.

W 58. minucie powtarza się historia z początku meczu. Znów daleki wrzut piłki z autu bocznego w pole karne Wisły, piłka ląduje na nodze Vejnovica, który nie daje szans Lisowi. W 67. minucie Lis ratuje Wisłę po groźnym strzale z dystansu Nalepy. Minutę później analiza VAR po uderzeniu piłki w rękę Grabowskiego i rzut karny dla gospodarzy. Jedenastkę pewnie zamienia na bramkę Vejinović

Za często w akcjach Wisły w tym meczu brakowało precyzji. Z kolei gospodarze zafundowali sobie istny festiwal strzelecki. Dzięki temu zwycięstwu Arka zapewniła sobie byt w Lotto Ekstraklasie. Wisła, by zagwarantować sobie 9. lokatę w bilansie sezonu musi zdobyć punkt w ostatnim meczu z Miedzią Legnica.

Arka Gdynia – Wisła Kraków 3:1 (1:1)

Bramki: 1:0 5' – Deja, 1:1 – 40' Śliwa, 2:1 -58' Vejinović, 3:1 – 70' Vejinović (karny)

Arka Gdynia: Steinbors – Zbozień (żk), Danch, Helstrup, Marciniak (C) – Deja, Vejinović – Zarandia (89' Vinicius) , Nalepa (84' Cvijanovič), Aankour (46' Młyński.) – Jankowski.

Wisła Kraków: : Lis – Morys, Wasilewski, Klemenz, Grabowski (żk) – Plewka, Savičevič (żk)– Boguski (C), Drzazga (69' Brożek), Śliwa (59' Wojtkowski- żk)– M. Kolar.