Na piątkowy wieczór na skoczni w Wiśle Malince zaplanowano dwie serie treningowe i kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Co ważne, skocznię imienia Adama Małysza udało się dobrze przygotować do pierwszych zawodów Pucharu Świata.

Zwycięzcą kwalifikacji został Jewgienij Klimow. Reprezentant Rosji triumfował po skoku na odległość 137 m. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki - 128 m ze stratą 1,4 punktu. Trzeci był Niemiec Stephan Leyhe z wynikiem 133 m. W niedzielnych zawodach indywidualnych wystąpi sześciu Polaków. Awans uzyskali wyłącznie zawodnicy Stefana Horngachera.

Do niedzielnego awansu w komplecie awansowała Kadra A, dowodzona przez Stefana Horngachera. Piętnaste miejsce zajął Piotr Żyła (122 m). Dwudziesty ósmy był Jakub Wolny (119,5 m), trzydziesty trzeci Stefan Hula (119,5 m), a trzydziesty dziewiąty Maciej Kot (118 m). O wielkim szczęściu może mówić Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski lądował w trudnych warunkach na 111 metrze i ostatecznie zakwalifikował się do konkursu z 48. pozycji. Odpadli: Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Przemysław Kantyka i Paweł Wąsek.

W pierwszej serii treningowej Rosjanin potwierdził dobrą formę z Letniej Grand Prix lądując na 132 metrze, 128 m dało Dawidowi Kubackiemu czwarte miejsce. Pozostali Polacy poza czołową dziesiątką, ale była to dopiero pierwsza seria treningowa przed kwalifikacjami do niedzielnego konkursu w Wiśle Malince. Triumfator Letniej Grand Prix 2018 wyprzedził o 2,1 punktu Japończyka Ryoyu Kobayashiego (125,5 m). Trzecie miejsce zajął Niemiec Stephan Leyhe (127 m), a czwarte - Dawid Kubacki (128 m). Tuż za nimi znaleźli się Bułgar Władimir Zografski (131 m) i Norweg Robert Johansson (122,5 m). Piotr Żyła uzyskał 123,5 metra zajmując 13. miejsce, Jakub Wolny uzyskał 121,5 metra plasując się na 15. miejscu, Kamil Stoch na luzie lądował na 118,5 metrze co dało mu 21. lokatę.

W drugiej serii treningowej na pierwszym miejscu sklasyfikowany został Stephan Leyhe. Reprezentant Niemiec oddał skok na odległość 134 m, a tuż za nim znaleźli się Anders Fannemel (131,5 m) i Jewgienij Klimow (130 m).

Czwarty był Dawid Kubacki (127,5 m), a na kolejnych pozycjach uplasowali się Timi Zajc (129,5 m), Stefan Kraft (126 m) i Richard Freitag (127 m). Ósme miejsce zajął Piotr Żyła (124 m), dziewiąte - Kamil Stoch (128,5 m) .

Na liście startowej kwalifikacji w gronie 70 skoczków znajduje się 12 Polaków (w kolejności, w jakiej mają pojawić się na belce startowej): Przemysław Kantyka, Andrzej Stękała, Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch, Jakub Wolny, Maciej Kot, Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch. W sobotę czeka skoczków rywalizacja drużynowa.