|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Błażusiak najlepszy w Krakowie

Tadeusz Błażusiak (KTM) triumfował w Grand Prix Polski, pierwszej w tym sezonie rundzie mistrzostw świata w SuperEnduro. Zawody odbyły się w Tauron Arenie Kraków, a na trybunach zasiadło ok. 13 tysięcy widzów.

Fot. arch RK

SuperEnduro to motocyklowe wyścigi na torze w hali, przypominające motocrossowe, których organizatorzy tworzą różnego rodzaju przeszkody (belki, mosty, odcinki kamieniste, rowy z wodą itp.), aby maksymalnie utrudnić zawodnikom przejazd.

W każdej rundzie MŚ - w tym sezonie będzie ich pięć - odbywają trzy równorzędne finały. Zawodnicy zdobywają też punkty za zajęcie trzech pierwszych miejsc w Superpole (wyścig decydujący o miejscach na starcie). Organizatorzy wyłaniają też najlepszych zawodników danej imprezy, sumując uzyskane przez nich punkty.

Polak przed zawodami oceniał, że jest w bardzo dobrej formie. W Superpole miał gorszy czas od Amerykanów Codyego Webba i Coltona Haakera, ale w pierwszym finale pokazał, że nie rzucał słów na wiatr. Bardzo dobrze pokonał pierwszy zakręt w prawo i znalazł się na prowadzeniu, którego nie oddał do końca.

W drugim finale teoretycznie siedmiu najlepszych zawodników startuje z drugiej linii. "Taddy" dość szybko przedarł się przez wyprzedzających go motocyklistów i znowu jako pierwszy dotarł do mety.

W ostatnim starcie nowotarżanin kilka sekund po starcie upadł. Nim się pozbierał, spadł na ostatnie miejsce.

"Pomyślałem wtedy, poprawię +klamkę+ (dźwignię sprzęgła – PAP) i będę szedł na maksa. W efekcie straciłem co prawda jeszcze ze dwie sekundy, ale później jechałem na zasadzie +albo się uda, albo nie+" - powiedział po zawodach Błażusiak.

Ostatecznie przyjechał na metę czwarty, co wystarczyło do wygrania krakowskich zawodów. W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że żałuje jednak straconych punktów w kontekście walki o kolejny tytuł mistrza świata.

"Taddy" nie był jednym Polakiem rywalizującym w gronie 14 najlepszych zawodników świata. W sobotnich zawodach udział wziął także Emil Juszczak, aktualny wicemistrz świata juniorów SuperEnduro. Jest on nazywany "następcą Błażusiaka", a start w Krakowie był jego seniorskim debiutem. W pierwszym starcie był 10., w drugim nie dotarł do mety, zaś w trzecim finale przyjechał na 12. miejscu i ostatecznie został sklasyfikowany na 13. pozycji.

Następne zawody MŚ odbędą się 6 stycznia w niemieckiej miejscowości Riesa.

Wyniki Grand Prix Polski (jednocześnie klasyfikacja generalnej mistrzostw świata):

 1. Tadeusz Błażusiak (KTM, Polska)      54 pkt (20, 20, 13 +1 w Superpole)
 2. Cody Weeb (KTM, USA)                 52 (17, 15, 17 +3)
 3. Colton Haaker (Husqvarna, USA)       49 (15, 17, 15 +2)
...
13. Emil Juszczak (KTM, Polska)           8 (5, 0, 3)

PAP/AD

100%
0%