|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rok Witkiewiczów na antenie Radia Kraków

W 2015 r. mija 130 lat od urodzin Witkacego oraz 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza. W obchody Roku Witkiewiczów włącza się także Radio Kraków.

Stanisław i Stanisław Ignacy. Fot. dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego

Już 18 września o godz. 21.05 - w rocznicę samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza - zaprosimy Państwa na premierę naszego nowego słuchowiska. "Szaloną lokomotywę" reżyseruje jeden z najciekawszych dziś artystów teatru - Radek Rychcik.

Ale wątki Witkiewiczowskie będą pojawiać się w naszym programie od dziś. W Kole Kultury będziemy słuchać muzyki inspirowanej Podhalem i zastanawiać się nad regułami stylu narodowego - w kontekście stylu zakopiańskiego, którego pomysłodawcą był Stanisław Witkiewicz.

Dr Dorota Jarząbek z UJ opowie o dramatach Witkacego i jego teorii Czystej Formy. Będziemy mieć także nowości książkowe - o swojej premierowej książce "Kroniki zakopiańskie" będzie mówił Maciej Krupa.

W magazynie Przed hejnałem opowiemy o kobietach Witkacego, gościć będziemy także Martę Ścisłowicz, odtwórczynię roli zmysłowej Julii w radiowej "Szalonej lokomotywie", popularną aktorkę teatralną i telewizyjną. A w innych pasmach także twórców słuchowiska: Radka Rychcika, kompozytorów ścieżki dźwiękowej - Piotra i Michała Lisów, aktorów: Tomka Schimscheinera, Dorotę Pomykałę, Katarzynę Krzanowską.

W magazynie Przed hejnałem zaprosimy do "Radiowej Firmy Portretowej" i spróbujemy słynne witkacowskie portrety fotograficzne "przepisać" na współczesne selfie. Mam bowiem prawo podejrzewać, że był Witkacy nie tylko wynalazcą teorii Czystej Formy, ale także prekursorem selfie.  Uwaga - w tym konkursie - bardzo fotograficzna nagroda!

Stanisław Witkiewicz (1851-1915) architekt, malarz, pisarz, teoretyk sztuki. W 1890 r. zamieszkał z rodziną w Zakopanem. Był zafascynowany podhalańskim rzemiosłem i sztuką ludową. Stworzył styl zakopiański, który miał być pierwszym stylem narodowym, obejmującym nie tylko architekturę, ale i rzemiosło i wszystkie dziedziny sztuki. Według projektu Witkiewicza powstały m.in. zakopiańskie wille: Koliba, Pepita, Pod Jedlami, Rialto, Oksza, Zofiówka czy kaplica na Jaszczurówce. W stylu zakopiańskim powstały także budynki na obszarze całej ówczesnej Rzeczpospolitej m.in. kamienica w Warszawie przy ul. Chmielnej.


Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof autor m.in. "Nienasycenia" i "Szewców", twórca słynnych portretów, urodził się 28 lutego 1885 r. w Warszawie, ale od 5. roku życia mieszkał w Zakopanem. Ojciec nie posłał go do szkoły i sam zajął się jego edukacją, organizując mu domowe korepetycje. Już w wieku ośmiu lat Witkacy pisał pierwsze utwory dramatyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 roku w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże. Po zdaniu matury w 1903 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Witkacy stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 18 września 1939 r. Witkacy popełnił samobójstwo w Jeziorach – kresowej wiosce. W 1988 roku do Zakopanego sprowadzono jego domniemane prochy. Uroczysty pogrzeb odbył się na Pęksowym Brzyzku, a trumnę złożono w grobie matki Witkacego. Kilka lat później okazało się, że w trumnie były szczątki nieznanej kobiety.

 

Justyna Nowicka

88%
12%