|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Witold Kozłowski: "Nie rezygnujemy z lokalizacji i z budowy nowego urzędu marszałkowskiego"

- Nie rezygnujemy z budowy nowej siedziby urzędu marszałkowskiego - zapewniał na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Niedawno Regionalne Centrum Administracyjne unieważniło przetarg na tę inwestycję. "W tym roku spółka ma przygotować zaktualizowane kosztorysy i projekt. Zostanie ta sama lokalizacja, urząd będzie miał mniejszą powierzchnię, będzie adekwatny do naszych potrzeb" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Jacka Bańki z marszałkiem Małopolski, Witoldem Kozłowskim.

 

Minęło 100 dni nowego zarządu województwa. Co by pan wpisał po stornie sukcesów, co po stronie porażek?

- Rozpocznę od tego, że to było bardzo pracowite ponad 100 dni. Symbolicznie mówi się o 100 dniach marszałka i zarządu. Trzeba powiedzieć, że od dawna nie było takiej 100% zmiany całego składu zarządu. Po dokonaniu wyboru marszałka i zarządu 19 listopada, marszałek musiał przejąć zarządzanie województwem. To skomplikowane systemy. Urząd jest bardzo duży, zatrudnia ponad 1250 pracowników i ponad 20 tysięcy pracowników we wszystkich spółkach. To nie jest mała korporacja, która realizuje zadania publiczne zróżnicowane – od doradztwa, przez administracyjne, służba zdrowia, kultura, sport, transport. Jest tego wiele.

 

W rubryce sukcesów co by pan wpisał?

- Na pewno sukcesem 100 dni jest płynne przejęcie procesów. Dokonaliśmy w międzyczasie płynnie podziału kompetencji wewnątrz zarządu, doprowadziliśmy do końca kształtowanie budżetu na 2019 rok. To skomplikowane. W ostatnim procesie udział biorą dwa organy – uchwałodawczy i wykonawczy. To skomplikowane. Udało nam się to przeprowadzić.

 

Po drugiej stornie tabelki? Z czym nie poszło najlepiej?

- Chciałoby się wiele rzeczy zrobić szybciej, z większym rozmachem, ale jeśli decydujemy się na to, że w sposób ewolucyjny przejmujemy procesy i dokonujemy zmian, jest to wybór. Trudno jest, żeby wszyscy byli tak samo zadowoleni.

 

Przetarg na budowę nowej siedziby nowej siedziby urzędu marszałkowskiego przy rondzie Grzegórzeckim unieważniony. Rezygnuje pan z budowy tego obiektu?

- Nie. To nie miało jednak prawa pójść dalej w takim kształcie. Nie chcę drastycznie oceniać tych prac, które były realizowane, ale jednak trochę w końcówce roku władze Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, dla których RCA jest spółką zależną, w sposób nieelegancki zwołały nadzwyczajne walne. Tam miała być zgoda na podpisanie umowy z konsorcjum bankowym, bez kontaktu z właścicielem. Tak to było, że władzom spółek wydawało się, że to ich spółki. Nie. To spółki skarbu województwa. Właściciela reprezentuje zarząd lub marszałek. Jeśli spółka nie miała zgód korporacyjnych, zabezpieczonych środków na tę inwestycję... To inwestycja rozbudowana ponad miarę.

 

240 milionów.

- Teraz się mówi o 240 milionach. Jakbyśmy rozpoczęli realizację tego zadania teraz, skończylibyśmy na 350-400 milionach.

 

Co z tym planem budowy zrobić?

- Odchudzimy tę spółkę. To nieprawdopodobne. Przez 6 lat 3-osobowy zarząd zajmuje się tylko tym. To już ma miejsce. Rada nadzorcza jest zmieniona, jest jednoosobowy zarząd. Ten rok to zadanie dla tej spółki, żeby przygotować zaktualizowane kosztorysy, projekty który odpowie naszym potrzebom. Powołałem zespół zadaniowy. My znamy nasze potrzeby na 5-10 lat. To musi pasować do siebie. To środki publiczne. Nie zgodzę się, żeby je wydawać nonszalancko.

 

Czyli nie rezygnuje pan z budowy i nie rezygnuje pan z lokalizacji? Ta lokalizacja, tylko mniejsza cena?

- Tak. Nie rezygnujemy z lokalizacji, z budowy. Będzie to budynek o ograniczonej powierzchni, adekwatne do naszych potrzeb. My je określiliśmy. W roku 2020 rozpoczniemy realizację.

 

14 gmin stowarzyszonych w Metropolii Krakowskiej mówi nie pomysłom krakowskich radnych, związanych z wprowadzeniem w obwarzanku Krakowa zakazu palenia paliwami stałymi w roku 2024. Są gminy w Małopolsce, które by mogły skopiować pomysł Krakowa i zakaz wprowadzić. Słyszymy o Rabce. Tak czy inaczej samorząd musi się zwrócić do zarządu województwa i to sejmik podejmuje takie decyzje.

- My generalnie w tej materii prezentujemy stanowisko, że nie będziemy cofać tych procesów. Wszyscy widza problem. To dotyczy zdrowia krakowian i Małopolan. Nie będziemy wycofywać wcześniejszych uchwał. Ci, którzy dzisiaj protestują, mogli się wykazać, gdy uchwały były podejmowane. Nie potrafili tego wstrzymać lub przemodelować. My nie widzimy potrzeby, żeby wracać i to zmieniać.

 

Władze województwa rzeczywiście wprowadzą system punktowy i uzależnią dofinansowanie gmin od stopnia realizacji działań antysmogowych? Mówił o tym wicemarszałek Urynowicz.

- Marszałek Urynowicz wykonał pracę i przygotował duży program. Nie chcielibyśmy wylać dziecka z kąpielą i do końca uzależnić rozwój gmin od działania w jednym obszarze. Można to też uzależnić od działań w kwestii wodociągowo-kanalizacyjej i zdrowotnej i tak dalej. Będziemy dążyć do bonusu punktowego. To będzie jednak dodatek. Nie będzie to decydowało ostatecznie.

 

Czyli nie karać, ale nagradzać?

- Dobrze pan to określił.

 

Kiedy pierwsi wyszkoleni przez urząd kontrolerzy zaczną sprawdzać piece? To będzie kolejny sezon grzewczy?

- To delikatna sprawa. Sołtysi o tym wiedzą, wójtowie, burmistrzowie i my też. Trzeba do tego podejść od innej strony. Trzeba zwiększać edukację na wszystkich frontach w sprawie smogu. Tak musimy wymuszać i kontrolować, nie w sposób egzekucyjny.

 

To ta instytucja ekodoradcy, która będzie działać w każdej gminie? Ekodoradca będzie finansowany przez województwo?

- Różnie to będzie wyglądać. Jest jeszcze WIOŚ, który w tym zakresie wykonuje wielką pracę. Myślę o szkoleniach dla ekodoradców w gminach. Jeśli nam się uda skoordynować te zadania... Pamiętam pierwsze rozmowy po podziale obowiązków w zarządzie z marszałkiem Urynowiczem. Prosiłem go o skoordynowanie działań związanych z ochroną powietrza, żeby środki i siły były jak najlepiej wykorzystywane.

63%
37%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 16

Sobota, 23 marca 2019, 11:56

Czy już przyznali sobie premie i nagrody za te 100 dni?

Odpowiedz

korków

Piątek, 22 marca 2019, 17:41

rozłożyć na inne mniejsze miasta coś odchudzić kapkę wieksz wydajność

Odpowiedz

korków

Piątek, 22 marca 2019, 17:40

gdzieś się muszą podziać choć szkoda że nie drogi tylko siedziby wpierw

Odpowiedz

k

Piątek, 22 marca 2019, 16:49

Kupa urzędasów a pożytek z nich żaden . I jeszcze biurowce im się marzą... Po kombinacie zostało troche biur niech się tam wszyscy przeniosą i "pracują"

Odpowiedz

gosc

Piątek, 22 marca 2019, 14:54

@jędrek

Biurokraci podobno przyczynili się do upadku Imperium Brytyjskiego. Teraz biorą się za UE, a oczywiście każda ich praca jest bardzo ważna i pożyteczna.

Odpowiedz

lajkonik

Piątek, 22 marca 2019, 11:54

@zieeew

po co rozwiać z przedstawicielami totalnych jak oni tylko bełkoczą o równości,lgbt i adopcji dzieci przez homoseksualistów?

Odpowiedz

gt

Piątek, 22 marca 2019, 11:54

@doktor Klich

Tylko na tyle Cię stać? A coś bardziej merytorycznie, trochę treści, argumentów..Nic, pustka. Cóż, trochę mi Ciebie żal; smutny, zakompleksiony, zgorzkniały człowieczku.

Odpowiedz

lajkonik

Piątek, 22 marca 2019, 11:53

precz z chrzanowską powiatową kliką PO, która działania na niekorzyść własnego województwa. czy za takie działania gmin nie chcących integrować się w ramach własnego województwa a chcących np. integrować się z tzw. metropolią górnośląską jak Chrzanów czy Trzebinia powinny być okrojone środki finansowe z budżetu małopolskiego?

Odpowiedz

Piątek, 22 marca 2019, 11:52

@jędrek

Są ugrupowania, które chcą zwalczać biurokrację. Wystarczy na nich głosować, zamiast ulegać mitowi, ze wybór jest tylko między PiS a PO.

Odpowiedz

jędrek

Piątek, 22 marca 2019, 11:48

Nie dożyję już czasu kiedy niepotrzebne zwykłemu człowiekowi zbyteczne przechowalnie biurkowych jak: urząd marszałkowski, urząd wojewódzki, starostwa powiatowe zostaną WSZYSTKIE zlikwidowane. A tu z roku na rok wszystko budżetowe, zbyteczne puchnie makabrycznie i nowe pałace są potrzebne, bo biurka się nie mieszczą, a polski robol na to wszystko łoży grubą kapustę. 95% stołkowych w budżetówce jest po nic! Władzę województwa powinni tworzyć wszyscy wójtowie, burmistrzowie danego województwa, którzy zbiorą się raz na miesiąc i będą zarazem stanowić sejmik województwa i decydować co zrobią dziś w województwie, a nie jakieś dublowanie przez kolejne zbyteczne urzędy i i figurantów od "zbawiania" Polaków. Gdzie to tanie państwo?

Odpowiedz

gt

Piątek, 22 marca 2019, 11:13

@zieeew

PIS-Kukiz-PIS-Solidarna Polska= PZPR+ZSL+SD. To mniej więcej takie subtelne różnice, więc wybierać, przebierać..Zresztą niedługo i tak to zdelegalizują więc nie ma co sobie głowy zawracać. Ciekawe audycje masz w I Programie PR, TVPisInfo, TVPis..Tam co ranek codzienna porcja żółci..Towarzystwo wzajemnej adoracji i knucia.

Odpowiedz

zieeew

Piątek, 22 marca 2019, 10:30

@ta dajta spokój...

Rozmowy w tym tygodniu rozpoczęto od Róży Thun z PO, później był profesor Legutko z PiS, następnie poseł Kaczmarczyk z K'15, premier szydło z PiS i minister Jaki z Solidarnej Polski. Jak widać zróżnicowanie jest proporcjonalne. Nie dziwię się władzom Radia, że nie zapraszają zbyt często przedstawicieli totalnej opozycji, bo czym ciekawym mogą nas oni zaskoczyć. Wiemy już że PiS jest zły i że oni nie mają programu. radio ma być ciekawe, a nie zanudzać kompleksami nieudolnych posłów. Ciebie tez powinni usunąć, bo w kółko powtarzasz te same nudne przekazy dnia.

Odpowiedz

gosc

Piątek, 22 marca 2019, 10:29

posłuchajcie RK wieczorem, tam narracja rodem z PRL.

Odpowiedz

anty pisowiec

Piątek, 22 marca 2019, 10:26

@ta dajta spokój...

Nie wiedziałeś, że partyjniacy zwolnili prezesa RK i teraz chrum chrum będą nam mówić kto zły a kto dobry.

Odpowiedz

Piątek, 22 marca 2019, 10:26

A jak się to ma do szumnie zapowiadanej deglomeracji w województwie małopolskim? Miało być wyprowadzenie niektórych urzędów wojewódzkich np. sejmiku, wojewody bądź właśnie urzędu marszałkowskiego do Tarnowa i Nowego Sącza, celem przeciwdziałania regresowi społecznemu, administracyjnemu i gospodarczemu tych miast i regionów. Po głośnych zapowiedziach, projektach nastała długa i głucha cisza, z której wyłonił się jak zwykle interes krakowski czyli - żeby było tak jak jest!

Odpowiedz

ta dajta spokój...

Piątek, 22 marca 2019, 10:09

Brawo RK - w tym tygodniu wywiady tylko i wyłącznie z przedstawicielami jedynie nam słusznie panującej partii (wliczam to również K15). Pozostawiam to bez komentarza. I Wy się nazywacie dziennikarzami...Słuszną drogę obieracie Redaktorki. Może wczasy w Bułgarii komuś wpadną. Bareja pełną gębą! A Do Pana Panie Marszałku Małopolski - sprawa z budynkiem RCS jest takim typowym działaniem dojnej zmiany - zablokować/rozwalić to to tylko dlatego, że to pomysł poprzedników. Co prawda wybudujecie RCA - jak Pan powiedziałeś - tylko sporo mniejsze a resztę terenów sprzedacie deweloperom, którzy już ustawiają się w kolejce-kasa wpadnie bokiem a pochwałę za wykonany plan blokady pomysłu poprzedników dostaniecie towarzyszu. Zastanawia mnie czy PAn uważasz nas za takich tępaków, że przedstawiasz Pan argument, że budynek RCA musi być mniejszy bo dobierany jest na najbliższe 5, max 10 lat...Ot fizlofia dobrej zmiany...geniusze...

Odpowiedz