|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Augustyn: "Prezydent Komorowski jest naturalny. Każdemu zdarzają się pomyłki"

"Najistotniejsza będzie frekwencja" - ocenia tarnowska posłanka PO, Urszula Augustyn przed drugą turą wyborów. Najnowszy sondaż Millward Brown dla TVN pokazuje, że Andrzej Duda może liczyć na 44 procent poparcia. Bronisław Komorowski ma 40 procent. 16 procent ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje w drugiej turze. "To na razie tylko jeden sondaż, te 16 procent niezdecydowanych to elektorat, o który trzeba teraz zawalczyć" - mówiła Urszula Augustyn w porannej rozmowie Radia Kraków. "Odnotowaliśmy, że żółta kartka została nam pokazana" - zapewniała posłanka PO.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką PO, Urszulą Augustyn.

Gdyby miała pani podpowiedzieć sztabowcom prezydenta, jak ratować kampanię, to co by pani powiedziała?

- Nie podpowiadałabym sztabowcom, ale tym, którzy zostali w domu. Obudźcie się i idźcie głosować. Robiłabym wszystko, żeby ci, którzy zostali w domu, poszli. Niektórzy nie poszli, żeby nam pokazać żółtą kartkę, inni nie zawsze chodzą na wybory. Do nich też apeluję – nie zostawajcie w domu. To piękne prawo demokracji.

 

Sondaż opublikowany wczoraj pokazuje 44% poparcia dla Andrzeja Dudy i 40% poparcia dla Bronisława Komorowskiego. Do tego ponad 50% frekwencja. Tendencja się utrzymuje.

- Nie mówiłabym o tendencjach przy jednym sondażu.

 

Wracam do tych sprzed I tury.

- Mamy też 16% osób niezdecydowanych. O tych trzeba walczyć. Wszystko w naszych rękach, żeby przekonać te 16%. 40+16 to 56. Byłoby wspaniale.

 

Rodzinne spoty, Wojewódzki, Karolak – to panią przekonuje?

- Kampania rządzi się swoimi prawami. Jest prawdziwa i fałszywa. Może wyprodukować plastikowego bohatera i pokazać niedoskonałości prawdziwego człowieka. Prezydent Komorowski jest naturalny, każdemu zdarzają się pomyłki. Pokazywanie tego w kółko nie pomaga. Ludziom to pokazuje, żeby dać spokój kampanii. Znają prezydenta od 5 lat. Wiemy, co sobą prezentuje i co zapowiada na kolejną kadencję. Od nas to zależy. Frekwencja jest istotna. Jak mamy 25 lat wolnego kraju, to dobrze by było, żeby do wyborów szło więcej niż 50% społeczeństwa.

 

Mówi pani, jakby przekonywał panią prezydent w tej kampanii. Chyba mało kogo przekonuje.

- Nie wiem, czy mało kogo. Sam pan powiedział, że 40% w sondażu pokazało przekonanie. To prezydent przewidywalny, prezydent uśmiechu i pokoju. On ma pozycję na arenie międzynarodowej. Nie ma po co szukać innych argumentów. Ludzie znają Bronisława Komorowskiego i ważne jest, żeby poszli na wybory.

 

Ewentualna przegrana w wyborach prezydenckich będzie zapowiedzią klęski w wyborach parlamentarnych?

- Nie myślę o przegranej. Nie dopuszczam takiej myśli. Wierzę w te 16%. Wierzę, że wiele osób przebudzi się. Małopolska się budzi. Są regiony, które wspierają prezydenta, są takie, gdzie musimy pracować. Odnotowaliśmy tę żółta kartkę. Musimy mocniej pracować i mówić, co robimy. Wiele rzeczy się dzieje, Polska się zmienia, ale czasami za mało o tym mówimy. Ludzie się przyzwyczajają. Traktujemy to normalnie, ale nad urną warto sobie o tym przypomnieć.

 

Na razie to wygląda jak zaklinanie rzeczywistości.

- Dlaczego zaklinanie? Rzeczywistość jest mierzalna. Kampania jest jaka jest. Trudno zgodzić się z poglądem, że 2 miesiące kampanii zmieni dokonania 25 lat i 5-letniej kadencji prezydenta. Kampanie grają na emocjach. Wczoraj się pokazuje spot z rodziną Bronisława Komorowskiego. To ludzie, którzy nie chcą być bohaterami tabloidów. Oni są zmuszeni, żeby wyjść i powiedzieć, że będą głosować. Kampanie nie powinny być normalnym rytmem. Mnie bolą kampanie. Mówi się rożne rzeczy i używa się trików. Przed wyborami niestety jest kampania. Trudno.

 

Ciekawe badania pokazała wczoraj Rzeczpospolita. Zaledwie 24% poparcia dla PO, 32% dla PiS i partie Kukiza i Balcerowicza w Sejmie. Te dwie ostatnie żywią się elektoratem PO. Może to początek zmierzchu Platformy?

- Te badania są mało konsekwentne. Pokazują ruch buntu, który jest potrzebny. To pokazuje, że są wyborcy, którzy chcą czegoś innego. Oni zawsze są. Na tym ruchu 4 lata temu wypłynął Palikot, Korwin na tym też wypływa. Teraz ten ruch gromadzi się przy Kukizie. Sam Kukiz ma jedno hasło – Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. One cementują scenę polityczną. Jakby one były wprowadzone, to nie sądzę, żeby Kukiz się dostał do parlamentu. Jest niezrozumienie.

 

Wczoraj w Krakowie Janusz Piechociński przekonywał, że referendum ws. JOW-ów to temat zastępczy. To na poważnie czy to prezydencka wrzutka?

- Paweł Kukiz zgromadził wokół siebie ludzi zbuntowanych. JOW-y, o których mówił Kukiz, to był temat zastępczy. On mówił o tym, co już funkcjonuje. To jest w Senacie i gminach. Sami wyborcy Kukiza nie trzymają się JOW-ów. Oni wyrażali niezadowolenie. JOW-y to był tylko jedyny postulat Kukiza. Dlatego one wyszły.

 

Referendum w tej sprawie będzie na poważnie?

- Prezydent przypomniał, że PO wprowadziła w życie JOW-y. W 2011 roku głosowaliśmy tak w Senacie. Zostały też wprowadzone w gminach. Wtedy PiS głosował przeciwko. Teraz mówią, że są zachwyceni JOW-ami.

 

Trzeba to przedyskutować – tak mówi Andrzej Duda.

- Tak, ale wcześniej głosował przeciw. Opowiada nieprawdziwe rzeczy. Wprowadziliśmy JOW-y w dwóch obszarach. Sprawdziliśmy, jak one się sprawują. Po raz drugi będziemy tak głosowali w Senacie. Jak się potwierdzi, że to scementowanie sceny to nie wiem, czy wszyscy będą szczęśliwi. Jak ludzie chcą, to dyskutujmy. Prezydent mówi, że to wprowadziliśmy w dwóch obszarach, chcemy więcej? Niech ludzie się wypowiedzą.

 

Jak dojdzie do referendum, to zagłosuje pani za?

- Ja poczekam na dyskusję. Z mojego punktu widzenia JOW-y są w porządku. Są jednak inne partie: PSL, inne nowe ruchy i one nie miałyby wtedy szansy. Może warto podsumować, co się stało, posłuchać speców i podjąć decyzję. Referendum jest momentem, kiedy można dyskutować.

25%
75%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 31

Piątek, 15 maja 2015, 13:14

Głosujcie dalej na PO to będziecie w tym kraju żyć gorzej, niż Afrykanie, których będziemy musieli wziąć na utrzymanie na żądanie Brukseli, a przecież wiadomo, że co Bruksela powie, to dla PO święte- każą zlikwidować stocznie, to rząd PO likwiduje, każą podnieść podatki to rząd PO podnosi, każą uczyć dzieci o zboczeniach i dewiacjach to rząd PO uczy... ale głosujcie dalej na PO bo strach przed PISem. Nie rozumiecie, że politycy PO doskonale wiedzą, że jak stracą władzę to nie tylko koryto się im skończy, ale w końcu weźmie się za nich prokuratura. Dlatego PO, SLD, kwaśniewscy, lisy, niusłiki, tefałeny i wyborcze was namawiają do utrzymania układu - bo ten układ ich karmi i chroni.

Odpowiedz

i kropka

Piątek, 15 maja 2015, 12:53

Ludzie, którzy głosują na PO są podatni na propagandę i konkretne fakty do nich nie przemawiają. A wiecie, że MEN pod rządami PO planuje już zmiany w edukacji seksualnej w szkołach? Po podpisaniu przez Komorowskiego słynnej "Konwencji przemocowej". Interesuję się tematem, bo mam dzieci w szkole i nie jest mi to obojętne. Ani się nie obejrzycie, jak dzieci w 1 klasie szkoły podstawowej będą np. uczone masturbacji. Bo takie są zalecenia WHO i Unia Europejska nakazuje wdrażać taki system w krajach członkowskich. A PO zrobi wszystko, co każe Bruksela.

Odpowiedz

ostatni krzyżyk i po Bulu

Piątek, 15 maja 2015, 12:33

@Zamiast się oburzać najpierw pomyśl

To tylko domysły - być może prawdziwe, ale domysły. Natomiast głos na Komorowskiego to zgoda na bylejakość, szkodnictwo i antypolskość. To jest pewnik.

Odpowiedz

Zamiast się oburzać najpierw pomyśl

Piątek, 15 maja 2015, 12:26

@Oburzona

Głosowanie na Dudę to na głos na Rydzyka, Macierewicza i resztę oszołomów,

Odpowiedz

Klex rusz głową, myślenie nie boli

Piątek, 15 maja 2015, 12:25

@Klex

A Rydzyk bierze miliony od ogłupiałych emerytów

Odpowiedz

radiosłuchacz

Piątek, 15 maja 2015, 12:24

Raz pani poseł prawdę powiedziała - "Małopolska się budzi, wiele osób się budzi" i w końcu PO i jej Szogun pójdą na śmietnik historii. Przegrywający Bronek to dopiero początek, na jesieni ciepłe posadki straci pani poseł i jej kolega poseł prawnik za darmo. Wyborcy już idą po was! Tarnów wam już dziękuje, za to, że nie ma w tym mieście pracy i perspektyw!

Odpowiedz

Łukasz

Piątek, 15 maja 2015, 12:19

@Marcin

zdecydowanie bardziej obywatelscy niż Duda, Rydzyk, Macierewicz i Radio Maryja.

Odpowiedz

Odpowiedz Bronisłąw Komorowski to uczciwy czlowiek, a nie reklamowy owszust jak Duda

Piątek, 15 maja 2015, 12:18

@AK

a kto wprowadzi JOW-y w samorządach? W Senacie? Już dawno PO i Bronisław Komorowski A samo referendum to część debaty na ten temat a nie ostateczne rozstrzygniecie tej sprawy

Odpowiedz

AK

Piątek, 15 maja 2015, 12:16

"to są przykłady sensownego zachowania odpowiedzialnego Prezydenta, który nie działa populistycznie" pisze ktoś o Komorowskim (komentarz godz. 12.05). Jaja sobie robisz. A ta nagła szopka z JOW-ami, które proponuje Komor to niby co? nie populizm? chce przejąć wyborców Kukiza w trybie nagłym. Mam nadzieję, że ludzie nie nabiorą się.

Odpowiedz

Marcin

Piątek, 15 maja 2015, 12:08

Tej pani już dziękujemy,oni tacy naturalni i obywatelscy jak Milicja Obywatelska.

Odpowiedz

Bronisłąw Komorowski to uczciwy czlowiek, a nie reklamowy owszust jak Duda

Piątek, 15 maja 2015, 12:05

@AK

to są przykłady sensownego zachowania odpowiedzialnego Prezydenta, który nie działa populistycznie. Proponowane przez Dudę obniżenie wieku emerytalnego to katastrofa dla naszego kraju: finansowa i rozwojowa, nie będziemy w stanie stworzyć konkurencyjnej gospodarki. Niestety Duda w ten sposób staje się największym szkodnikiem naszego kraju, to prosta droga do ruiny

Odpowiedz

Wyborcy

Piątek, 15 maja 2015, 12:02

wreszcie sensowna wypowiedzieć przedstawiciela PO. Komorowski to dobry prezydent i wciąż ma szansę wygrać. Kiepska kampania i brutalna nagonka PiS zrobiły swoje, ale Komorowski to przyzwoity człowiek, któremu jak każdemu zdarzają się wpadki, ale przez 5 lat pokazał, że wie o na czym polega prezydentura: stabilizuje scenę polityczną i stoi na straży Konstytucji. Z kolei Duda to wydmuszka, produkt reklamowy, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Komorowski to wolność, Duda to Radio Maryja i Rydzyk i Macierewicz

Odpowiedz

AK

Piątek, 15 maja 2015, 12:00

Dla przypomnienia gdzie PO/PSL i Komorowski nas mają:: 1. Obywatelski projekt ustawy ws. sześciolatków w szkołach Trzy projekty podpisane łącznie przez 1 milion 600 tys. osób Odrzucony w pierwszym czytaniu 2. Obywatelski projekt ustawy o Referendum w sprawie Lasów Państwowych Podpisany przez 2 miliony 500 tysięcy osób Projekt czeka od maja 2014 na wokandę, w między czasie próbowano przegłosować sprzedaż lasów 3. Obywatelski projekt ustawy o Referendum dot. wieku emerytalnego Podpisany przez 1 milion 500 tysięcy osób Odrzucony w pierwszym czytaniu 4. Obywatelski projekt ustawy o Referendum edukacyjnym „Ratuj maluchy” Podpisany przez ponad 900 tys. osób Odrzucony w pierwszym czytaniu 5. Obywatelski projekt ustawy ws. aborcji Podpisany przez 600 tys. osób Odrzucony w pierwszym czytaniu 6. Obywatelski projekt ustawy „Stop pedofilii” Podpisany przez 250 tysięcy osób Odrzucony w pierwszym czytaniu 7. Obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt Podpisany przez 224 tysiące osób Odrzucony w pierwszym czytaniu 8. Obywatelski projekt ustawy zakazującej prywatyzacji Lotosu Podpisany przez 150 tysięcy osób Odrzucony w pierwszym czytaniu Fucha jak w skeczu „Z tyłu sklepu” Laskowika i Smolenia. Zamiast „nie ma, nie ma” trzeba tylko mówić „odrzucam, odrzucam”. Całe to podsumowanie nie jest mojego autorstwa - pochodzi ze strony http://www.zelaznalogika.net/

Odpowiedz

mm

Piątek, 15 maja 2015, 11:58

cyt: "Znają prezydenta od 5 lat. Wiemy co sobą prezentuje i co zapowiada na kolejną kadencję(...)To prezydent przewidywalny, prezydent uśmiechu i pokoju. On ma pozycję na arenie międzynarodowej. Nie ma po co szukać innych argumentów. Ludzie znają Bronisława Komorowskiego i ważne jest żeby poszli na wybory." Owszem, znamy. Widzimy, że prezentuje mierność i bierność, jakich mało. Widzimy, że lekceważy obywateli/wyborców. Przewidywalność pana Prezydenta nie jest, pani poseł, Jego zaletą - tylko wielką wadą - w ciągu 5 lat nie wykazał się NICZYM i można przewidzieć, że będzie tak w ciągu (hipotetytcznej) kolejnej kadencji. Uśmiechy niech sobie pan Prezydent zachowa dla siebie i swoich najbliższych. Od głowy państwa oczekujemy pracowitości, uczciwości, rzetelności i działań w interesie PAństwa Polskiego! Tylko tyle i aż tyle.

Odpowiedz

Oburzona

Piątek, 15 maja 2015, 11:42

Głosujemy na Dudę! Niech sitwa pakuje manatki. Sprzedawczyki polskich ziem, lasów i przemysłu. Piłsudski się w grobie przewraca.

Odpowiedz

Olo

Piątek, 15 maja 2015, 11:33

@Ta ci.......

super z tym rozporkiem :) to jest fajne, sprzedam to dalej :).

Odpowiedz

Klex

Piątek, 15 maja 2015, 11:31

LIS - 92 000 zł za JEDEN ODCINEK swojego PROGRAMU w TVP 2. Tomasz Karolak za UDZIAŁ w REKLAMIE ORLENU zarobił 600 tysięcy złotych. Ciekawe ile za odcinek dostaje Wojewódzki.

Odpowiedz

Już po PO

Piątek, 15 maja 2015, 10:56

Dawno Wardzały nie słyszałem, pewnie trzęsie porami - co będzie robił po wyborach. Proponuje by podpisywał listy intencyjne.

Odpowiedz

El

Piątek, 15 maja 2015, 10:34

Ma racje posłanka - to nie tendencja - TO równia pochyła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

NK

Piątek, 15 maja 2015, 10:30

Dlatego naturalnie przegra te wybory podobnie jak PO w jesieni.

Odpowiedz