|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Stanisław Kogut: "Jest symbioza między prezesem PiS i Beatą Szydło. To dobra współpraca"

- Rządem powinna nadal kierować premier Beata Szydło. Dwa lata jej rządów to jedno pasmo sukcesów, co podkreślał także prezes PiS Jarosław Kaczyński - tak mówił w Radiu Kraków senator PiS, Stanisław Kogut. Medialne doniesienia o tym, że Beata Szydło może przestać pełnić swój urząd w grudniu, nasz poranny gość uznaje za nierealne. Dziś dwa lata rządów gabinetu podsumowywać będą szefowie poszczególnych resortów.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Jacka Bańki z senatorem PiS, Stanisławem Kogutem.

 

Kto od grudnia powinien kierować rządem? Prezes Kaczyński, czy nadal premier Szydło?

- Ja zdecydowanie powiedziałem w rozmowie z prezesem, że wyśmienitą rolę spełnia teraz i rządem powinna kierować pani Szydło. Historia temu mężowi stanu będzie stawiała pomniki. Jakby Lech Wałęsa został w Solidarności to też by miał pomniki. Został prezydentem i wiemy co się teraz dzieje.

 

Wczorajsza konferencja podsumowująca dwa lata rządów PiS nie dała tej odpowiedzi kto będzie premierem. Słyszymy, że w samym PiS są zdania podzielone.

- Powiedzmy tak. Te dwa lata rządów premier Szydło to wielkie pasmo sukcesów. Jest symbioza między prezesem PiS i Beatą Szydło. To tylko podgrzewanie atmosfery. To co się w Polsce dzieje to zasługa premiera Kaczyńskiego. On skonstruował ten program. Nie byłoby prezydenta i pani premier bez męża opatrzności, pana Kaczyńskiego. Jest dobra współpraca.

 

Prezes Kaczyński mówił wczoraj, że w lipcu zmieniły się okoliczności polityczne i rządzenie jest trudniejsze. Jak pan odebrał te słowa?

- Prezes dobrze wie co mówi. Od lipca jest wielka ilość protestów. Dla mnie to jest niezrozumiałe. Byłem radykalnym związkowcem. Dla mnie opozycja powinna być konstruktywna. Ona tylko krytykuje dobrze działania rządu PiS. Czemu oni przez 8 lat nie robili tego, co teraz robi PiS? Oni szkalują Polskę w Europie i na świecie. Premier Kaczyński dobrze to ocenił, że od lipca dzieją się ciekawe rzeczy. Te protesty były jeszcze finansowane z innych krajów.

 

Nieco inaczej te słowa zostały powszechnie odebrane. Mówi się, że chodzi o prezydenckie weta. Obawia się pan, że prezydent może zawetować zmiany w ordynacji samorządowej?

- Prezydent jest wybrany w powszechnych wyborach. On jest strażnikiem konstytucji i podejmuje decyzje. Ja wierzę prezydentowi. To doktor prawa. Nie ma obaw, że zawetuje ustawę o samorządach. Każda ustawa powinna być konsultowana z prezydentem.

 

Biorąc pod uwagę dobre relacje prezydenta i Pawła Kukiza, który na sztandarach ma JOW-y, myśli pan, że likwidacja jednomandatowych okręgów nie pójdzie tak łatwo?

- PiS ma większość w parlamencie. Każdą ustawę przegłosuje. Prezydent ma też dobre relacje z prezesem PiS. Prezydent jest apolityczny, ale został wybrany dzięki zaangażowaniu działaczy PiS. Pamiętam moment w Krakowie, kiedy prezes ogłosił, że kandydatem na prezydenta będzie Andrzej Duda. Nie znam relacji prezydenta z panem Kukizem. Oficjalnie się o tym nie mówi, że to wyśmienite relacje. Partia Kukiza jest za JOW-ami. Jednak popatrzmy na sondaże. Partia Kukiza ma 5%. Ciągle mówię, żeby mojego ugrupowania te 45% nie zaślepiło. Musimy nadal ciężko pracować. Nie mam obaw, że prezydent zawetuje tę ustawę.

 

Nie ma pan wątpliwości związanych z likwidacją JOW-ów i zmniejszaniem okręgów? To sprawi, że w mniejszych okręgach będą promowane dwie największe partie – PO i PiS. Reszta będzie miała problem z uzyskaniem mandatu.

- Nie mam takich obaw. W wyborach samorządowych ludzie głosują na lokalne autorytety. Proszę prześledzić wszystkie wybory. Ludzie głosują na autorytety. Prezes powiedział, że muszą być wybory przejrzyste. Takiego zagrożenia nie ma. W samorządach głosuje się na autorytety. Ilu wójtów jest, których ludzie szanują. Radnych takich też wielu jest. Patrzy się co oni zrobili dla lokalnej społeczności. Nie ma tam wielkiej polityki.

 

Słyszymy o dwukadencyjności. Nie wiemy czy to będzie 2x4, ax5 lub więcej lat. Jaka dwukadencyjność powinna być?

- Może być 2x5, 2x6 i 2x4. Dwukadencyjność powinna jednak być. Po dwóch kadencjach człowiek jest wypalony, mniej zaangażowany. Ciągle słyszymy o powiązaniach w samorządach. Pan może powiedzieć, że od tego jest prokuratura, ale słychać o układach. Jak była nadwyżka rąk do pracy to przychodzili ludzie po studiach i wiedzieli, że w konkursach w samorządach nie przejdą.

 

Układy i wypalenie dotyczą też Nowego Sącza, gdzie prezydent rządzi już trzecią kadencję?

- W Nowym Sączu jest dobry rozwój. Kadencyjność nie działa do tyłu, ale do przodu. Jeszcze dwie kadencje prezydent może startować. Jakby go ludzie wybrali to by był 5 kadencji. To dobrze, że się liczy do przodu. Wcześniej była rozpatrywana kadencyjność wstecz. Do przodu jest to zrozumiałe.

 

Wróćmy do podsumowania dwóch lat rządów PiS. Popatrzmy z perspektywy Małopolski. Polski Alarm Smogowy podsumowuje obietnice dotyczące zmiany jakości powietrza. Ich zdaniem obietnice nie zostały spełnione, nie licząc rozporządzenia ministerstwa rozwoju.

- Każdy zapomina, że Polska została przejęta przez PiS, gdy była w rozsypce. Mówmy o całej Polsce. Jednym tchem można powiedzieć, że jak PiS przejął władzę to gospodarka była rozbita, rozkradziona. Zacznijmy od 500+, potem wiek emerytalny, najniższa płaca godzinowa, umowy śmieciowe zlikwidowane, walka z korupcją. Trzeba tu pochwalić ministra Banasia. Połączone zostały Urzędy Celne ze Skarbowymi. Jak chodzi o Małopolskę to powrót Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Jest budowa Zakopianki, Sądeczanka ma wybrane warianty dwa, jest linia Podłęże-Piekiełko. Walczyłem o to 16 lat. Jest przetarg na dokumentację i wykup gruntów. Jest 600 milionów na modernizację linii Chabówka-Nowy Sącz. Potem linia Rzeszów-Katowice. To ogromna modernizacja linii E30. To też Zabłocie, most na Wiśle. Jak chodzi o smog to na pewno ministerstwo środowiska pod kierownictwem ministra Szyszki podejmie działania, żeby temu zapobiegać. To nie tylko Kraków. W Nowym Sączu też jest problem.

 

Wśród niespełnionych obietnic są kredyty frankowe i wyższa kwota wolna od podatków.

- Kwota wolna została podniesiona. Nie do kwoty obiecywanej, ale prezes stwierdził, że zostanie podniesiona. Jak chodzi o frankowiczów to prezydent przedstawia różne warianty. Moje zdanie jest takie, że każdy może nabrać kredytu, a potem żądać spłacenia przez państwo. Pamiętam czasy pana Balcerowicza. Moi koledzy budowali domy i wzięli kredyty. Wtedy sprzedawali nawet materiały budowlane, żeby spłacić, żeby ich procenty nie zniszczyły. Frankowicze się śmiali. Teraz każdy chce powrotu. Jak frankowicze byli oszukani przez banki, państwo powinno to ukrócić.

 

Frankowicze nie oczekują pomocy państwa, ale od banków. O tym trzeba pamiętać.

- Prezydent podjął dialog z bankami. Nad bankami jest nadzór. Nie można łamać prawa. Jakby banki podjęły decyzje sprzeczne z prawem to by był prokurator. Prezydent podjął rozmowy. Będą propozycje rozwiązania problemu.

 

Najlepszy minister gabinetu premier Szydło? Kto pana najmniej przekonuje?

- Najlepsi ministrowie to: Mariusz Błaszczak, minister Rafalska, minister Banaś i minister Jurgiel. Jeszcze minister Szyszko.

 

Kto pana najmniej przekonuje?

- Nie ma takich. Wysoko oceniam rząd PiS i panią premier. Najwyżej oceniam prezesa Kaczyńskiego, męża stanu, męża opatrznościowego. Jakby nie jego program, nie byłoby dzisiaj 45% poparcia dla PiS. Apeluję jednak o to, żebyśmy się nie zachłysnęli tym.  

47%
53%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 35

onr pcim

Środa, 15 listopada 2017, 18:48

Zacznijcie dwukadencyjność od siebie i prezesa z drabinki - dość już sie napracował niech sobie odpocznie

Odpowiedz

vaseLino

Środa, 15 listopada 2017, 18:46

On dobrze wie co mówi, bo mówi co wie. "Polska przejęta przez Pis" - juz nawet sie nie kryją że marzy im się zamordyzm i satrapia.

Odpowiedz

Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków

Środa, 15 listopada 2017, 13:59

To nie był mój komentarz. Jak i wszystkie pozostałe oprócz tego z moim podpisem:-) to się nazywa paranoja, nieszczęsny człowieku. Powtarzaj dalej, że wszyscy wokół to ta sama osoba. Identyczną paranoję mają twoi idole. Swój ciągnie do swego.

Odpowiedz

Środa, 15 listopada 2017, 13:38

@Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków

Uwielbiam czytać twoje napisane roztrzęsionymi rączkami komentarze. Na odległość czuć twój strach przed... Polakami. O kapiącej z każdego komentarza hipokryzji można pisać księgi. Napisałeś: "odnieś się do wywiadu" więc odsyłam do twojego "komentarza" z godziny 10:42 i tego, co napisałeś tam w odniesieniu do wywiadu.

Odpowiedz

Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków

Środa, 15 listopada 2017, 13:32

Dlaczego te rodziny z dziećmi były w kominiarkach? To rodziny patologiczne a nie patriotyczne. I kto na marsz zaprosił faszystę, pana Fiore? Ubeckie wdowy? Dzięki PIS wyszedłeś z rynsztoka, narodowcu nic dziwnego, że się niezdrowo podniecasz. Smród z waszych rac rozpłynął się na cały świat. Wstyd i hańba.

Odpowiedz

waweldragon

Środa, 15 listopada 2017, 13:09

anonim znowu zmienia temat- nie dajcie mu się - odnieś się chłopie do wywiadu z Panem Kogutem a nie wylewaj znowu te same bzdety...

Odpowiedz

Środa, 15 listopada 2017, 13:02

I jest mój ulubiony temat, który jest drzazgą w rzyci totalnej opozycji. Oto w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 60 tysięcy Polaków, patriotów z rodzinami wyszło na ulicę zamanifestować swoją miłość do ojczyzny. Marsz przebiegł w pokojowym nastroju mimo usilnych starań aby zakłócić go przez UBywateli. Pojawiło się kilka czarnych owiec, przez pryzmat których starają się oceniać cały marsz potomkowie tych, spod jarzma których wyzwoliliśmy się w 1918 roku. Dzisiaj już nie ma Sienkiewicza, który swoim poleceniem stworzenia prowokacji policyjnych i podpalenia budki prze rosyjskiej ambasadzie wywołał radość Bieńkowskiej. Dzisiaj policyjni tajniacy nie kopali już Polaków w zakątku ulicy. Totalna opozycja najbardziej nienawidzi patriotów, bo to właśnie patrioci kochają najbardziej Polskę, co jest dla totalnej opozycji niepojęte. Żal mi zleceniodawców tutejszego trolla, że tak bardzo nienawidzi mojego kraju.

Odpowiedz

to nie jest śmieszne

Środa, 15 listopada 2017, 12:53

Przepraszam, ale dlaczego nazywasz mnie trollem? Scen z sobotniego marszu nie oglądałem w polskiej telewizji. Pokazywały je wszystkie światowe stacje - zapewne tworzone przez agentów służb PRL :)))

Odpowiedz

krk

Środa, 15 listopada 2017, 12:53

Moderator nie zablokował trolla i kłótnia wywołana. Kolejny dzień kiedy waweldragon pod licznymi nickami prowokuje kłótnie, zamiast dyskusji.

Odpowiedz

Środa, 15 listopada 2017, 12:42

@to nie jest śmieszne

To jest telewizja stworzona przez agentów służb PRL niedouczony trollu.

Odpowiedz

waweldragon

Środa, 15 listopada 2017, 12:41

Oj anonimie, anonimie. .. moderator jedyne co powinien zrobić to już dawno zablokować Ciebie i Twoje wpisy - bo cały czas to samo- zalewasz forum swoimi chorymi wpisami..pod każdy polityczny temat....

Odpowiedz

KR

Środa, 15 listopada 2017, 12:39

Piejo kury, piejo! Ni mają koguta... - o tym już śpiewał pan Ciechowski. Chociaż kogut, może by się znalazł. Pozdrawiam pracujących na ul. Wiejskiej w stolycy.

Odpowiedz

to nie jest śmieszne

Środa, 15 listopada 2017, 12:25

@szogun

Nie wiem co to jest ub24, pewnie masz na myśli TVPIS, ale nie odbieram polskiej telewizji.

Odpowiedz

szogun

Środa, 15 listopada 2017, 12:03

@to nie jest śmieszne

Wyłącz ub24, a włącz myślenie.

Odpowiedz

to nie jest śmieszne

Środa, 15 listopada 2017, 11:50

@szogun

Wycie to było słychać w sobotę jak maszerowały z racami patriotyczne "rodziny z dziećmi".

Odpowiedz

Gall Anonim

Środa, 15 listopada 2017, 11:47

@Gall Anonim

Zaspał i spóźnił się do pracy, ale już jest na stanowisku i wyciągnął teczuszkę z przekazaniem, szkoda tylko, że to ciągle ta sama teczuszka :-)

Odpowiedz

Środa, 15 listopada 2017, 11:47

@waweldragon

Czy moderator mógłby zastosować regulamin i wywalić stąd tego osobnika, który przychodzi tu tylko prowokować kłótnie?

Odpowiedz

szogun

Środa, 15 listopada 2017, 11:39

@waweldragon

Słychać wycie. Znakomicie. Dalej warujcie.

Odpowiedz

Gall Anonim

Środa, 15 listopada 2017, 11:35

@waweldragon

Ależ jest. Jak zwykle bez podpisu.

Odpowiedz

waweldragon

Środa, 15 listopada 2017, 11:34

o przepraszam - już jest!!!

Odpowiedz