|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przedstawiciele PO i PiS zgodni: "Polityka nie ma tu znaczenia. Kwestia szczepionek to walka o wspólne dobro"

Przeciwnicy szczepień zwierają szyki. Krakowski radny, który zaproponował, by do przedszkoli samorządowych przyjmować jedynie dzieci z kompletem szczepień, spotkał się z falą nienawiści. W konsekwencji zwrócił się o pomoc do policji. Tymczasem w samych Niemczech od października zachorowało na odrę 600 osób, dlatego WHO wzywa do kampanii proszczepiennych.

Posłuchaj rozmowy z Lidią Gądek i Maciejem Klimą

Zapis rozmowy Jacka Bańki z Lidią Gądek, posłanką PO i internistą oraz Maciejem Klimą, senatorem PiS i również internistą.

Jacek Bańka: Mówimy o nienawiści przeciwników szczepień. Państwo też byli celem ataków takich osób.

Lidia Gądek: To się nazywa hejtem. Może bezpośrednio nienawiści i gróźb nie zauważyłam, ale zarzuty o tym, że mamy związki z firmami farmaceutycznymi są. Słysze, że mam krew dzieci na rękach. Takie zarzuty są. Nie ma merytorycznej dyskusji. Jestem otwarta na dyskusję. Jak rozpoczynaliśmy debatę o kalendarzu szczepień to chciałam rozmawiać dlaczego to jest obowiązek i jakie są tego konsekwencje. Zaczęła się tylko „jazda” w internecie.

 

J.B: Panie senatorze, oszaleliśmy wszyscy? Skąd ta nienawiść?

Maciej Klima: W każdej grupie znajdą się osoby, które mają wątpliwości. Do takich osób nie docierają argumenty naukowe. Niektóre osoby się zetknęły z powikłaniami po szczepieniu. To jest nagłaśniane. W naszych warunkach to mała i nieistotna grupa. W Niemczech jest gorzej. Wiemy, jako lekarze, że niektóre dzieci nie mogą być szczepione. W tej grupie są osoby nieszczepione ze względów medycznych.

 

J.B: Zaangażowała się pani w krakowską dyskusję wokół przyjęcia takich zasad, żeby do przedszkoli były przyjmowane tylko dzieci z kompletem szczepień.

L.G: Skoro słyszymy, żeby dać dowolność to w wielu krajach jest taka dowolność. Tam stosowane są takie metody, zachęty. Z jednej strony rodzic może szczepić lub nie, ale pierwszeństwo do żłobka czy przedszkola będzie miało dziecko zaszczepione. Stawka ubezpieczeniowa w przypadku nieszczepienia też jest wyższa. To zachęta. Nienawiść w Krakowie wynika z niewiedzy na temat tego dlaczego szczepienia są wymagane. Ruch antyszczepionkowy w Polsce jest niewielki. To 3% niezaszczepionych dzieci. W tym dzieci, które nie mogą być szczepione. To jednak grupa głośna, która powoduje niepokój u całej reszty. Rodzice dziecka, które nie może być szczepione są zaniepokojeni, ale nie o to chodzi w tej propozycji. Na pewno należy przedyskutować ten temat.

 

J.B: Takie zachęty byłyby odpowiedzialne społecznie?

M.K: Mam wątpliwości. To dzielenie. Obawiam się, że początki, które zaczynają się w żłobkach będą przeniesione i takie ruchy mogą się pokazać. Nadmierne rygory dla rodziców nie są zachętą. Czasem się stawia bierny opór. Musi być edukacja i przekaz informacji dla rodziców o szczepieniach. To musi być wyraziste.

 

J.B: Na jaką pomoc państwa i parlamentarzystów możemy liczyć, żeby ten niewielki procent nie zdominował dyskusji o szczepieniach?

L.G: Nasza wspólna rola, jako pracowników systemu ochrony zdrowia, polega na edukacji. Jest też olbrzymia rola mediów. Chylę czoła, bo ostatnio media stają na wysokości zadania. Na końcu jest polityka, także ta lokalna. Dzisiaj mamy projekt ustawy, który pozwala rozszerzyć zakres refundacji szczepień na kolejne szczepionki. Na przykład na pneumokoki, które są bardzo groźne. Przy tej okazji pojawiła się możliwość debatowania na ten temat, mówienia dlaczego trzeba szczepić. Nie jesteśmy zawsze hurraoptymistami. Są wskazania i przeciwwskazania. Są ludzie, których szczepić nie można.

 

J.B: Pomoc parlamentu jest wystarczająca?

M.K: Szczepienia to profilaktyka. Ona kosztuje, ale leczenie jest droższe. Szczepienia i edukacja społeczeństwa muszą być wyartykułowane. Bez mediów tego nie osiągniemy. Media są przekaźnikiem między specjalistami a społeczeństwem. W ostatnich latach były braki. Teraz próbujemy odbudować to zaufanie. Bez tego szanse na przyrost osób zaszczepionych będą niewielkie.

 

J.B: Nie wiem czy to jest najważniejszy argument, ale przy jednym stole siadają przedstawiciele PiS i PO i państwo mówicie jednym głosem. To pokazuje, że sprawa jest poważna.

L.G: Są kwestie tak ważne, gdzie polityka nie ma znaczenia. Różnice nie mogą występować. To kwestia naszego wspólnego dobra. Jesteśmy lekarzami. Będziemy mówić jednym językiem.

M.K: O zdrowie musimy dbać. Musimy w to inwestować.

5%
95%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 14

MARTA

Poniedziałek, 12 października 2015, 11:47

@Sw. Antoni

POPIERAM A NIEDŁUGO WYBORY 2015 PAŹDZIERNIK

Odpowiedz

obserwator

Sobota, 14 marca 2015, 01:29

@AR

To sie predko nie stanie!"To pokolenie musi wymrzec", zeby bylo inaczej.Niestety!

Odpowiedz

Obserwator

Sobota, 14 marca 2015, 01:27

@Amy

Dokladnie!Calkowicie popieram!

Odpowiedz

Obserwator

Sobota, 14 marca 2015, 01:24

Wszyscy mowia o kosztach, ktore musza poniesc rodzice, ale nikt nie mowi komu naleza sie te pieniadze.No to zaprzeczcie,ze koncernom sie nie placi i parlamentarzysci madrzy inaczej niech przesuna czesc pomocy dla Ukrainy na pomoc dla sluzby zdrowia w Polsce i tymi posunieciami zmniejszycie napiecie spoleczne, a nie pustymi slowami i grozbami, bo zmienicie ten kraj do konca w oboz koncentracyjny.Jednak Niemcy sa madrzejsi!

Odpowiedz

gocha

Piątek, 13 marca 2015, 22:49

Dlatego bede glosowac na Korwina Mikke!! Albo wyjade za granice pl.. To jest ta wolnosc o ktora walczyli nasi przodkowie?

Odpowiedz

Andzia

Piątek, 13 marca 2015, 19:33

600 przypadków Odry na 80 milionowy kraj jakim są Niemcy !!! I juz propaganda szczepionkowego w ruch ... Dlaczego traktują nas jak głupków ?

Odpowiedz

Sw. Antoni

Piątek, 13 marca 2015, 19:28

nie glosujemy na po i pis !! Niech sie sami zaszczepia przeciw swojej glupocie !!

Odpowiedz

nowak

Piątek, 13 marca 2015, 17:58

Pani Gądek niech pani łaskawie wejdzie na stronę Stowarzyszenia Stop NOP i poczyta historie dzieci, które zachorowały a nawet UMARŁY po szczepionce. Czy powie pani tym rodzicom,że muszą zaszczepić kolejne dzieci? Oni się boją, potrafi pani to zrozumieć? Wie pani, że takich przypadków jest bardzo dużo, tylko lekarze polscy choć podobno mają obowiązek, nie lubią zgłaszać NOPów. Bardzo nie lubią. Dlatego też nie ma wiedzy, ile tak naprawdę jest powikłań poszczepiennych.Coś jest nie tak. I może zacznijcie od porządków na własnym podwórku, zanim zaczniecie ZMUSZAĆ ludzi do czegoś czego się boją, czemu nie ufają. Edukację też zacznijcie od siebie, bo naprawdę macie duże braki. Na koniec dodam, ze nie wszyscy lekarze dali się ogłupić propagandzie i też starają się myśleć samodzielnie, choć w tym kraju to niepopularne i nieopłacalne...

Odpowiedz

Amy

Piątek, 13 marca 2015, 17:47

Boże, w jakim kraju ja żyję? Gdybym była młodsza uciekałabym gdzie pieprz rośnie. W cywilizowanych krajach UE nie ma przymusu szczepień, widać tam się lepiej poznali na pazernych na kasę koncernach farm., które nie odpowiadają finansowo za żadne powikłania spowodowane przez ich szczepionki. Aż mnie skręca jak myślę o głupocie ludzi, którzy wierzą we wszystko, co mówią te tzw. "autorytety". Ludzie weźcie i trochę zacznijcie myśleć samodzielnie

Odpowiedz

io

Piątek, 13 marca 2015, 17:40

już wiem, że nie zagłosuję ani na PO (to nigdy nie wchodziło w rachubę), ani na PIS (JAK WIDAĆ TAKIE SAME GŁUPKI) Brawo Korwin!

Odpowiedz

mona

Piątek, 13 marca 2015, 17:38

To raczej szczepiący nienawidzą tych mądrzejszych od siebie i dają temu wyraz w niewybredny sposób obrażając od debili itp. Ja tam nikogo nie nienawidzę tylko nie zgadzam się na przymus i nie dam się nigdy przekonać, że wstrzykiwanie trucizny jest dobre dla młodych organizmów. Może bym się zastanowiła nad szczepieniem przeciw chorobom śmiertelnym, o ile oczywiście uwierzyłabym w skuteczność szczepionek i bezpieczeństwo

Odpowiedz

miki

Piątek, 13 marca 2015, 17:27

ciekawe ilu z tych radnych ma AKTUALNE szczepienia, skoro wiadomo, że szczepionka "chroni" tylko przez kilka lat

Odpowiedz

Piątek, 13 marca 2015, 15:31

Niesamowite! Myślący Rodzice zjednoczyli PO i PIS ;)

Odpowiedz

AR

Czwartek, 12 marca 2015, 14:18

Moze juz czas by poslowie i inni radni przestali decydowac co dla obywatela jest dobre jak bylo w PRL-u.

Odpowiedz