Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

M. Myśliwiec, S. Gałecki: "Studia humanistyczne muszą być praktyczne"

"Uczymy się uczyć w czasie studiów. Na tym polega tok studiowania. Odkąd nastąpił podział na system boloński 3+2, studenci mogą wybrać dwa lata na specjalizację. Jak oni wybierają specjalność, która da możliwość zdobycia praktycznej wiedzy to znaczy, że się przygotowali w jakiś sposób do wejścia na rynek. Większość i tak mówi, że doświadczenie zdobywa po studiach." - mówił na antenie Radia Kraków Maciej Myśliwiec, socjolog z wydziału humanistycznego AGH.

fot: Krzysztof Orski


Zapis rozmowy Jacka Bańki i Adama Piśko z Maciejem Myśliwcem, socjologiem z wydziału humanistycznego AGH oraz Sebastianem Gałeckim, filozofem z Klubu Jagiellońskiego.

Jacek Bańka: Czy panom też towarzyszy taka refleksja, że gdyby panowie mogli wybrać raz jeszcze to by wybrali inne studia i byłoby to prawo?

Maciej Myśliwiec: Nie wybrałbym innych studiów. Może bym poszedł na dodatkowy kierunek. Poszedł bym raz jeszcze na socjologię.

Sebastian Gałecki: Też bym nie zmienił mojej decyzji, chociaż czasami widzę, że jest ona mało opłacalna.

Adam Piśko: Był taki trend, że absolwenci filozofii handlowali drewnem.

J.B.: Co z tymi humanistami? Przede wszystkim mają oni obecnie niezbyt dobrą prasę. Czy problemy z humanistami weryfikuje rynek pracy?

M.M: Jeśli popatrzę z punktu widzenia socjologa to nasi absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy, nie mówię o sprzedawaniu hamburgerów. Wszystko zależy od tego jak umieścimy nauki humanistyczne. Jeśli one są praktyczne to nie będzie problemu z odnalezieniem się w pracy. Nasi absolwenci są wszędzie na rynku pracy.

J.B: rzeczywiście to problem humanistów, czy w ogóle ludzi kończących studia?

S.G: Ciężko powiedzieć. Statystyki pokazują, że to problem globalny. Mam znajomych z Hiszpanii, którzy za pracą przyjechali do Polski. Ja, jako filozof, inaczej pozycjonuje ten problem. Ja pytam na ile studia mają przygotowywać do zawodu? Studia, o których ja czytam, które mnie inspirują to studia, które dają wiedzę. Dla mnie ciekawsze jest rozróżnienie na kierunki wiodące, które skupiają najlepszych studentów. Ludzi, którzy będą działali w ideach i ludzi, którzy uczą się kierunku.

A.P: Przed wejściem do studia rozmawialiśmy o tym, że studia uczą jak zdobywać wiedzę. Pan jest też tego zdania?

M.M: Uczymy się uczyć w czasie studiów. Na tym polega tok studiowania. Odkąd nastąpił podział na system boloński 3+2, studenci mogą wybrać dwa lata na specjalizację. Jak oni wybierają specjalność, która da możliwość zdobycia praktycznej wiedzy to znaczy, że się przygotowali w jakiś sposób do wejścia na rynek. Większość i tak mówi, że doświadczenie zdobywa po studiach. Chodzi o to, żeby oni zyskali narzędzia do dokształcania się, ale żeby nie wyszli z uczelni boso. Jeśli student kończy kierunek i jest nieprzystosowany do rynku pracy to będzie miał problem. To wyzwanie dla uczelni, żeby wprowadzić na studia więcej praktyki. Inaczej zostaną studia podyplomowe. Fajnie by było, żeby w trakcie bezpłatnej edukacji mogli to zdobyć.

J.B: na pewnie sprawa jest złożona. Jest niż demograficzny i moda na studia. Nie jest tak, że ta fala niżu spowoduje, że rynek studencki zostanie oczyszczony? Wyższe uczelnie weryfikują kierunki, przyszli studenci też i być może będą inaczej wybierać kierunki swoich studiów?

S.G: Z całą pewnością. Wchodzący niż demograficzny przetrzebił rynek szkolnictwa wyższego w Polsce. Upadło wiele uczelni prywatnych i sporo kierunków. To pokazuje, że trend działa. Obawiam się jednak, że sam niż nie wystarczy.

J.B: Może trzeba pomóc? ż to jedno, ale dwa to interwencja państwa. Jak wykorzystać ten niż? Bo tę słabość trzeba wykorzystać.

M.M: Nastąpiło przetrzebienie rynku. Zamykane są kierunki, widać to też podczas rekrutacji na studia. Kiedyś było więcej chętnych na jedno miejsce. Nie wydaje mi się, żeby zamykanie kierunków było prostą receptą. Popularność związana jest z nurtem. Słyszymy, że po humanistycznych kierunkach nie ma pracy, że to się nie opłaca. Praca jest, ale kiedy uczniowie zdają obowiązkową maturę z matematyki to myślą, że mogą iść na studia techniczne bo znają matematykę. Weryfikuje to pierwszy rok studiów. Pomoc w postaci finansowania kierunków nie jest najlepsza. Kierunki zamawiane, które państwo proponuje uczelniom są dobrym pomysłem, ale trzeba się zastanowić czy nie są państwu potrzebni absolwenci kierunków humanistycznych.

J.B: ówiąc o pomocy myślałem też, że ten moment zostanie wykorzystany po to, żeby uporządkować sprawy związane ze szkolnictwem wyższym.

S.G: Dla mnie jest bolesne patrzenie jak kolejne rządy wiją się przy reformowaniu szkolnictwa wyższego. Wiją się to dobre słowo. Oni się obawiają głębszego tąpnięcia. Reformą, która była niepopularna była opłata za drugi kierunek. Wprowadzano to 3 lata a to prosta decyzja. Rządy boją się wykorzystać niż do wprowadzania koniecznych zmian, które są potrzebne od 25 lat, kiedy zapadła decyzja, że Polska nie będzie krajem wielkiej turystyki czy innowacyjności. Miejmy chociaż największą liczbę studentów. Minione 25 lat są dobrym momentem, żeby pomyśleć o błędach.

J.B: ż niżem, to jak rząd to wykorzysta to inna sprawa. Jednak moda zapewne pozostanie modą. Co dziś jest modne?

M.M: Dzisiaj modne są nauki techniczne. Mody się jednak zmieniają, przychodzą falami. Moda na kierunki humanistyczne wróci. Moda jest też poparta przekazami medialnymi. Słyszymy, że kierunki techniczne są bardziej opłacalne. Staramy się kształcić, żeby łączyć kierunki techniczne z humanistycznymi. To jest także potrzebne w przyszłej pracy.

J.B: się kiedyś nazywało trzecia kultura o ile dobrze pamiętam.

S.G: Nic tak nie przemija jak moda. Za 5 lat świat będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Warto myśleć kilka kroków do przodu.


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię