|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Józef Brynkus: "Polskę trzeba uchronić przed katastrofą ekologiczną"

- Polska stała się śmietniskiem Europy - mówił poranny gość Radia Kraków Józef Brynkus. Poseł Kukiz'15 mówił o swojej propozycji rozwiązania problemu. Według posła konieczne jest wprowadzenie ścisłego monitoringu firm, które sprowadzają śmieci z zagranicy. "Małopolskie Klucze to taki symbol mafijnego działania osób zaangażowanych w sprawę składowania śmieci" - dodawał poseł Brynkus.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z posłem Kukiz’15, Józefem Brynkusem.

 

Klucze i Trzebinia stały się już synonimem poważnego problemu, który mamy z odpadami i mafią śmieciową, jak mówił minister środowiska?

- Tylko na południu Polski. Możemy to potraktować, jako symbol mafijnego działania osób zaangażowanych w składowanie śmieci. Mamy też Glimar w Gorlicach i inne firmy z tym powiązane. Pierwszy artykuł o firmie, która zajęła się składowaniem niebezpiecznych odpadów w Gorlicach, został napisany kilkanaście lat temu. 5-6 lat temu jeden z dziennikarzy obywatelskich wykazał dziwne powiązania tej firmy. Ich zapis w KRS jest fikcyjny. Nikt tego nie sprawdził. To słup bez majątku. Właściciele mogą być karani grzywnami, ale nie poniosą uszczerbku.

 

Jest konieczne poważne ograniczenie swobody działalności gospodarczej w tym zakresie? Zawsze się mówiło, że koncesje to kwestia korupcjogenna. Może tutaj byłoby to wskazane?

- Są pewne dziedziny, które należy koncesjonować i określić ramy ich funkcjonowania.

 

Niby są określone. W ciągu 3 lat trzeba zutylizować odpady, ale nikt tego nie robi.

- To głupie rozwiązanie. Po 3 latach firma znika lub podpada składowisko. U pana w TVP Kraków mówiłem już o charakterystycznym położeniu wysypisk. Moja koncepcja jest taka, że one są blisko granic niemieckiej, czeskiej i słowackiej. To się teraz przesuwa na wschód. To duże składowiska. Ta plaga przeniesie się na mniejsze wysypiska. Śmieci, które były legalnie do Polski sprowadzane… W Polsce jest też rynek śmieci nielegalnych, które potem należy utylizować, poza ewidencją danego składowiska. Te mniejsze składowiska też będą płonąć. Ta plaga jest jednym z elementów tego, że Polska stała się śmietniskiem Europy.

 

Dlaczego się stała?

- Ze względu na to, że my pozornie zaakceptowaliśmy swobodę działania w ramach UE. W innych krajach są duże ograniczenia w zakresie utylizacji śmieci i składowisk.

 

Czas na podobne regulacje u nas?

- Zdecydowanie. Wczoraj na skutek różnych informacji i tej sytuacji, napisałem do trzech ministrów interpelację. Ja wskazałem na rozwiązania, które trzeba wprowadzić. To monitoring składowisk. Firma, która sprowadza śmieci do Polski, lub składuje polskie śmieci, powinna być objęta ścisłym monitoringiem. Te pożary to jeden z elementów. W śmieciach komunalnych często zachodzą procesy biologiczne, wydzielane są substancje szkodliwe. W Choczni z wysypiska do wód gruntowych przedostają się często ciecze, które zabijają ryby w stawach.

 

W ogóle ze śmieciami fatalnie sobie radzimy. Z raportu NIK wynika, że po regulacjach dotyczących segregacji śmieci, segregujemy ich jeszcze mniej niż wcześniej.

- Ten raport jest dziwny. Obywatele się z tego dobrze wywiązują. To śmieszne.

 

Mam różne przemyślenia, gdy obserwuję segregację na własnym osiedlu.

- Może. Ja mam inne doświadczenia. Mam przykłady z Wadowic, gdzie śmieci są segregowane. Potem one są mieszane. Jaki to ma sens? Ludzie widzą bezsens.

 

Nie ma ostatnio zbyt wiele posiedzeń Sejmu. To najbliższe może być temu poświęcone, dzięki informacji ministra środowiska?

- Na pewno tak będzie. Mamy dwa posiedzenia komisji ochrony środowiska. Chcemy informacji od ministra poza kolejnością. W tej sytuacji trzeba podjąć drastyczne działania. Polskę trzeba uchronić przed katastrofą ekologiczną.

 

Jako nauczyciel akademicki i rodzic cieszy się pan z tego, że w dzień dziecka premier podpisał rozporządzenie, które przyzna każdemu dziecku wyprawkę w wysokości 300 złotych?

- Moja partnerka się cieszy, ja mam wątpliwości. Przekazywanie w taki sposób kwot to nie jest dobre rozwiązanie. Ludzi trzeba aktywizować gospodarczo. Osoby podejmujące pracę, powinny mieć gratyfikację, na przykład przez podniesienie kwoty wolnej od podatku. To inspiracja do podejmowania aktywności zawodowej. Jest raport, że Polacy są mniej aktywni. To dramat. To powoduje, że do Polski napływają pracownicy z Ukrainy. Oni działają tu krótko, zostawiają pracę i się przenoszą. To prowadzi do tego, że zakłady przemysłowe mają problem z produkcją.

 

Chociaż statystyki pokazują, że studenci z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Krakowa, chcą potem tutaj osiąść.

- To inna kategoria ludzi. Oni też podejmują aktywność w różnych branżach. Oni dostrzegają korzyści ekonomiczne i kulturowe z pobytu w Polsce.

 

To dobrze, że rząd pracuje nad regulacjami, które pozwolą na wydłużenie pozwoleń na pobyt nawet do 5 lat? Niektórym narodom, które się dobrze integrują w Polsce – Filipińczykom, Wietnamczykom – w ogóle by zniesiono obowiązek posiadania pozwoleń. Pisze o tym Dziennik Gazeta Prawna.

- Jestem przeciwny. To co mamy, jest nadto. Polacy nie powinni wyjeżdżać. Muszą być zachęty dla młodych, którzy podejmą działalność gospodarczą. Do 30 roku życia mają mieć jakieś zwolnienie podatkowe, potem będzie to zmniejszane. Niemniej jednak przez ten fakt, te osoby by zostały w Polsce. My tutaj stwarzamy warunki dla obcokrajowców. Przywileje są dla cudzoziemców.

 

Jest tak, że natura gospodarcza próżni nie znosi. Łatwiej jest umożliwić wjazd obcokrajowcom, niż przekonać Polaków, żeby zostali.

- To działanie doraźne. Ono powoduje, że potem są problemy społeczne, etniczne, kulturowe polityczne. Już są przypadki, że Ukraińcy organizują się i są polityczne postulaty.

 

Dzisiaj 4 czerwca. Dla pana ta data bardziej się kojarzy z pierwszymi, częściowo wolnymi wyborami w 1989 roku, czy może rocznicą obalenia rządu Jana Olszewskiego w 1992 roku?

- Zastanawiałem się nad tym. O tej dacie się pamięta. Jakbym patrzył przez swój pryzmat to w 1989 roku stwierdziłbym, że to jest ta data. Miałem złudzenie wolności. Jako historyk zbadałem dokumenty opisujące okoliczności tych koncesjonowanych wyborów. Byliśmy pięknie zmanipulowani przez obie strony.

 

Czyli nie było to zwycięstwo?

- To było zwycięstwo społeczeństwa, które odkryło swoją siłę. W wolnych wyborach do Senatu 99 mandatów dostali ludzie popierani przez Solidarność. Ludzie uznali, że są w pełni suwerenni.

82%
18%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 29

Szewc z prokuratury apelacyjnej

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 18:00

@Laczek

Laczki zakłada się na stopy, założone na głowę powodują przewidzenia, a w efekcie szaleństwo.

Odpowiedz

Laczek

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 12:43

Kolejny doskonały zapis skasowanych przez cenzora komentarzy, w celu wywołania kłótni. Prokurator zaciera ręce.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 12:04

Jeśli ktoś domaga się tłumaczenia znaczenia pomników to chyba najwyższy czas wysłać go na przymusowy urlop w zakładzie zamkniętym.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 12:00

sądzi że wszyscy są na takim samym poziomie jak on, wmówiono mu kłamstwa i wciśnięto co ma pisac, nie biorąc pod uwagę że to forum czytają także ludzie inteligentni. Popis bezradności i samozaorania.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:57

Ten poseł obraża mnie i moją ojczyznę już w pierwszym zdaniu. Dzięki takim jak on, mamy to co mamy. Poszli do polityki żeby paść się przy korycie. Szanuj Polskę i nie wycieraj sobie nią gęby.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:52

Wybraliście nieudaczników którzy wolą organizować miesięcznice i pomniki schodów donikąd, czerpać z koryta pełnymi garściami nagrody i premie, co to im sie "należą" a zdrowie Polaków maja gdzieś. Protest niepełnosprawnych dobitnie to pokazał. Ta władza wynaturzyła się i zdegenerowała, najwyższa pora ich rozliczyć z kłamstw.

Odpowiedz

ale cyrk

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:50

@w

Jeszcze wytłumacz kto jest wystraszony z powodu partii, która ma - według wielu ostatnich sondaży - poparcie tuż nad progiem wyborczym? Głosowaliście jak PIS, to was Pawłowicz zeżarła razem z sałatką.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:47

@nam kłamać nakazali

Jednak udajesz głupiego. Ustawa jest taka sama we wszystkich unijnych państwach, czyli teoretycznie do każdego można wwozić śmieci do utylizacji. Dlaczego wwozi się je do Polski i dlaczego za rządów PISu i dlaczego zgodnie z rozporządzeniami podpisanymi przez ministra degradacji środowiska, niejakiego szyszkę?

Odpowiedz

i kamieni kupa

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:27

@zwykly poseł koalicji

Powiedzmy to szczerze, PO nazwało Polskę państwem teoretycznym i ta teoretyczność przejawia się właśnie w ustawach, które PO wprowadziło, aby Niemcy mieli gdzie utylizować swoje śmieci.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:25

Przecież mieszczą sie wspólnie na kanapie, tylu ich jest w tej przysstawce pisowskiej. I nie obrażajmy szansonistów porównaniami to tego śmiesznego typka.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:25

Ustawa śmieciowa wprowadzona w 2013 roku przez PO dopuściła możliwość importowania śmieci do Polski. Jak wynika ze statystyk, korzystają z tego głównie Niemcy, więc sprawa jest oczywista.

Odpowiedz

MPO

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:22

@nam kłamać nakazali

Jesteś tylko tępy, czy kłamiesz na rozkaz? Napisałem, że prawo dot.śmieci trzeba było dostosować do standardów unijnych. Co ma do tego PO? Gdyby wówczas rządził PIS, ustawa musiałaby wyglądać identycznie. Do 2015 roku nadużyć i płonących składowisk nie było, zaćzęło się za rządów PIS, więc przestań wypisywać tysiące kłamliwych komentarzy.

Odpowiedz

zwykly poseł koalicji

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:19

Powiedzmy to szczerze suwerenowi, pożary wysypisk to ewidentna wina Tuska, widziano go jak z Komorowskim kupował zapałki w kiosku. My jesteśmy bez skazy i chcieliśmy dobrze dla was a najbardziej dla siebie.

Odpowiedz

piupiuś

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:15

Zgodę na import śmieci wydaje ministerstwo środowiska. Przypomnijcie mi, jaka partia tam rządzi od trzech lat? I wyciągnijcie wnioski.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:15

@nam kłamać nakazali

No i właśnie każdy może sobie sprawdzić jej zgodność z prawem unijnym. Co ma niby z tego wynikać?

Odpowiedz

w

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:14

@u

Jest i pierwszy wystraszony. Mamy już kanapową partię, teraz pora na szansonistę i KukiSS. Trzeba powtórzyć te trzy magiczne słowa, wówczas odpędzi się zły urok jaki mogą spaść na głowy tych, którzy boją się JOWów i oddania władzy w ręce obywateli.

Odpowiedz

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:12

Mamy zalew śmieci z zagranicy bo mamy tu państwo teoretyczne. Bogobojni posłowie wolą zajmować się własnymi kochankami niż problemami ludzi. Reżim nie radzi sobie.

Odpowiedz

Helium

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:11

@to był k.... zamach

Proszę o link do wiarygodnych źródeł.

Odpowiedz

PET

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:10

@MPO

Wówczas ministrem w rządzie D. Tuska był Marcin Korolec, a ustawę podpisał B. Komorowski. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000228/O/D20130228.pdf https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Korolec

Odpowiedz

u

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 11:09

On jest zawsze najmądrzejszy po fakcie. Co robiles w sejmie w tej sprawie? Jakie wniosles pomysły rozwiązania problemu? Tak to jest, jak sie marnuje glosy na oszołomów z kanapowych partii

Odpowiedz